Türk Telekom fiber modeminde kırmızı ışık yanıyor

mustafabyrak7

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
12.Nesil İntel Core i3-12100F (8CPUs)
AMD Radeon RX 6600
16GB Ram
Meslek
Öğrenci
Türk Telekom fiber internet kullanıyoruz modemde internet kısmı kırmızı ışık yanıp sönüyor bir anda böyle oldu neden olabilir?

Dosya Ekleri

• 17067390993216177940725626673756.jpg
    17067390993216177940725626673756.jpg
    123,6 KB · Görüntüleme: 31
  • 1706739116682312839268844706089.jpg
    1706739116682312839268844706089.jpg
    130,8 KB · Görüntüleme: 33
Denedim kablolarla oynadım çıkarıp taktım, kapattım açtım olmuyor.
Durduk yere böyle olduysa bulunduğunuz bölgede planlı çalışma olabilir. Linkten kontrol sağlayın. ONT cihazınız ile modem arasındaki bağlantıyı kontrol edin.

Modem üzerinde WAN bağlantıları kısmında INTERNET dışında bir WAN konfigürasyonu varsa, bunu devre dışı bırakın ve bu şekilde deneme yapın. Herhangi bir konfigürasyon yoksa, INTERNET bölümündeki bilgileri kontrol edin. Perşembe gününden beri çalışma olamayacağını düşünerek böyle bir yorumda bulundum zira konu hala çözüme kavuşmamış. Eğer herhangi bir altyapı problemi olsaydı, PON ışığı yanmazdı veya modem ile ONT arasında iletişim olmasaydı; bu durumda LAN ışığı yanmazdı. Muhtemelen sorun modem ayarları ilgilidir.

Modem üzerinde WAN bağlantıları kısmında INTERNET dışında bir WAN konfigürasyonu varsa, bunu devre dışı bırakın ve bu şekilde deneme yapın. Herhangi bir konfigürasyon yoksa, INTERNET bölümündeki bilgileri kontrol edin. Perşembe gününden beri çalışma olamayacağını düşünerek böyle bir yorumda bulundum zira konu hala çözüme kavuşmamış. Eğer herhangi bir altyapı problemi olsaydı, PON ışığı yanmazdı veya modem ile ONT arasında iletişim olmasaydı; bu durumda LAN ışığı yanmazdı. Muhtemelen sorun modem ayarları ilgilidir.
PON ışığının sinyal doğrulamakla görevli olduğu altyapı alanı çok kısıtlı hocam (ONT-OLT arası). Şehir içindeki dağıtım noktasında çalışma varsa PON ışığı yeşil yansa bile internet bağlantısı olmayabiliyor.

PON ışığının sinyal doğrulamakla görevli olduğu altyapı alanı çok kısıtlı hocam (ONT-OLT arası). Şehir içindeki dağıtım noktasında çalışma varsa PON ışığı yeşil yansa bile internet bağlantısı olmayabiliyor.
Perşembe gününden beri çalışma olamayacağını düşünerek böyle bir yorumda bulundum zira konu hala çözüme kavuşmamış.
Özellikle belirttim.

Buna ithafen yazmıştım
İngilizceden çevirilmiş alıntıdır.
PON ışığı genellikle altyapı çalışmaları sırasında sabit yeşil yanmaz. PON ışığı genellikle, ağ bağlantısının normal bir şekilde çalıştığını göstermek için sabit yeşil olarak yanar. Ancak, altyapı çalışmaları sırasında veya ağda bir kesinti olduğunda, PON ışığı genellikle kırmızı yanıp sönme veya tamamen kırmızı olabilir.

Ekstra olarak (Alıntı değildir)
Eğer ONT üst katman ile iletişimi, yani ONU ile düzgün değilse ve ONU'nun merkezi OLT ile iletişimi düzgün değilse, o zaman yeşil ışık yanmaz.

1707155753089.png

İngilizceden çevirilmiş alıntıdır.
PON ışığı genellikle altyapı çalışmaları sırasında sabit yeşil yanmaz. PON ışığı genellikle, ağ bağlantısının normal bir şekilde çalıştığını göstermek için sabit yeşil olarak yanar. Ancak, altyapı çalışmaları sırasında veya ağda bir kesinti olduğunda, PON ışığı genellikle kırmızı yanıp sönme veya tamamen kırmızı olabilir.
Ekstra olarak
Eğer ONT üst katman ile iletişimi, yani ONU ile düzgün değilse ve ONU'nun merkezi OLT ile iletişimi düzgün değilse, o zaman yeşil ışık yanmaz.
Bunları yazabilmek için "altyapı çalışmaları" olarak adlandırdığınız işlemlerin ONT ile OLT arasındaki iletişimi etkileyecek bir noktada yapılması gerekir. Öteki türlü bunlar geçerli olmaz, bir önceki mesajda da bundan bahsetmiştim zaten. Modemdeki İnternet ışığı modem WAN IP'sı almadan yeşil yanmaz, fakat modemin WAN IP'si alması için yalnızca ONT-OLT arasındaki bağlantının sağlıklı olması yeterli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı