Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

GigaFiber olupta TT fiber asla kullanmam.

Zaten o OLT ve ONT aynı marka olması gerekli şeyi zaten baştan beri yalan. ONT cihazı sadece dönüştürücü o kadar. Nokia hariç kendisi neyse küfür etmicem.
Sıkıntının OLT'de olmadığına emin miyiz? Nokia OLT & Huawei ONT kullanımı yapan birine rastladınız mı? Belki sorun devam ediyordur o şekilde de.

GigaFiber ne olduğunu bile bilmiyorlar ondan Telekom falan kullanıyorlar sanırım. GigaFiber çok güzelde altyapı sorunları son zamanlar arttı. Bir de ping seviyeleri bazı kullanıcılarda arttı diyorlar. Ben de ping ile alakalı bir sorun yok henüz.

Telekom'da ping değerleri zaten uçtu. Adam Bursa'dan alıyor veriyi Ankara'ya oradan Edirne'den götürüyor İtalya'ya sonra Frankfurt'a. Benim İtalya'ya ulustan verdikleri için. Looking glass sayfasından test yaptığımda Frankfurt yerine İtalya'ya götürüyolar saçma.
Sıkıntının Olt'de olmadığına emin miyiz? Nokia olt & Huawei ont kullanımı yapan birine rastladınız mı? Belki sorun devam ediyordur o şekilde de.

Huawei ONT takmadan bilemeyiz? Belkide Huawei cihaz vardır santralde bana Nokia vermiş olabilirler. O santrali FBI gibi basmadan bilemeyiz.

Telekom'da ping değerleri zaten uçtu. Adam Bursa'dan alıyor veriyi Ankara'ya oradan Edirne'den götürüyor İtalya'ya sonra Frankfurt'a. Benim İtalya'ya ulustan verdikleri için. Looking glass sayfasından test yaptığımda Frankfurt yerine İtalya'ya götürüyolar saçma.

Huawei ONT takmadan bilemeyiz? Belkide Huawei cihaz vardır santralde bana Nokia vermiş olabilirler. O santrali FBI gibi basmadan bilemeyiz.
Hocam bulunduğunuz sokak ya da mahallede TT fiber altyapısında Huawei ONT kullanan kişilere rastladınız mı?

@Takeshi Kovacs ikisini de kullanma fırsatı buldum, arada dağlar kadar fark var, torrenten bile indirme yaparken ping oynamıyor, upload yaparken de durum aynı, @Patrixcs hocam değişim süreci nasıl oldu anlatma şansınız var mı, İstanbul'da oturuyorum ben belki Huawei ONT vardır stoklarında.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Emir Eroll ONT sorunlu dediğim için geldiler değiştirdiler uğraşmadım çok fazla arıza kaydı bıraktım.
Bu gözler VDSL'in bakırla verilmediği iddia eden sorumlu gördü. Bu bence hafif kalır...

Bir şey soracağım. OLT ile ONT aynı marka olmak zorunda mı? Bazıları olmak zorunda değil diyor bazıları olmalı diyor. @eryigitoguz Huawei ONT taktığında pon ışığı yandığını söyledi. OLT ile bağlantı kuruldu olmuyor mu?

Son düzenleme:
@Emir Eroll ONT sorunlu dediğim için geldiler değiştirdiler uğraşmadım çok fazla arıza kaydı bıraktım.

Bir şey soracağım. OLT ile ONT aynı marka olmak zorunda mı? Bazıları olmak zorunda değil diyor bazıları olmalı diyor. @eryigitoguz Huawei ONT taktığında pon ışığı yandığını söyledi. OLT ile bağlantı kuruldu olmuyor mu?
Hocam kendi deneyimlerime göre söyleyeyim. Şimdi ekipler fiberin ucuna konnektör taktığında yani ilk kurulum sırasında ya da siz kendi ONT aletinizi taktığınızda fiber kablo sağlam ise PON ışığı yanıp sönecektir ya da sürekli yanacaktır. (Şahsen ben de Zyxel ONT aletinde yanıp sönüyor. Huawei ve Nokia aletlerde nasıl olur bilmiyorum.) Ancak PON ışığı yansa bile modem IP almaz ve kırmızı internet ışığı yanar modemde. Ekip ONT aletinin MAC ya da seri numarasını merkeze verdikten sonra ve merkez sisteme tanımladıktan sonra modem bu sefer IP alacaktır. (Hatta bana ilk kurduklarında PON yanıp sönüyordu ekipler ONT arkasındaki bilgilerin resmini çekip Türknet'in sanırım bir Whatsapp grubu var oraya attılar. Oradaki kişi de tanımladıktan sonra PON sabitlendi ve modem IP aldı)
Yani @ERYİGİTOGUZ 'un modeminin IP almamasının sebebi MAC tanımlaması yapmamasıdır.

Son düzenleme:
Bir şey soracağım. OLT ile ONT aynı marka olmak zorunda mı? Bazıları olmak zorunda değil diyor bazıları olmalı diyor. @eryigitoguz Huawei ONT taktığında PON ışığı yandığını söyledi. OLT ile bağlantı kuruldu olmuyor mu?
ONT ile OLT farklı marka olması sorun yaratmaz. Sisteme kayıtlı olması yeterli.

PON ışığı yanıyor ama MAC doğrulamadan geçememiştir. Huawei ONT'de MAC kopyalama var mı bilmiyorum, varsa sorunsuz çalışması gerekli...

Son düzenleme:
@Patrixcs hocam selamlar. Siz bu sorunun ONT cihazından kaynaklandığını söylüyordunuz. Birde Huawei ONT'nin yüksek hız aldığını. Kendi evimde Sercomm ONT var 115 Mbps hızları görebiliyorum. Ancak şu an başka şehirde oturan kuzenimdeyim kendisinde Huawei ONT olmasına rağmen aldığı hız 94 Mbps ile sınırlı. Turknet kullanıyor kendisi.

Geri
Yukarı