Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Şu an kullandığım ZXHN H267A modem modelde QoS olmadığı için superonline bana da bu modemi önerdi. Bu Bufferbloat değerlerin elde etmek için bir ayar yaptınız mı yoksa modem değişikliği ile beraber direkt bu değerleri mi almaya başladınız?
Bu modemde QoS özelliği yok. Dikkat ederseniz 40 metre mesafeden ve kablosuz yaptığım için hız değerleri çok düşük, bu nedenle gecikmeler de düşük.

Haberler üzücü arkadaşlar. Bufferbloat sorununun çözümü hakkında umutla başladığım macera olumsuzlukla sonuçlandı. Telekom'dan çözümü genele yayamayacaklarını içeren bir geri dönüş (son geri dönüşü) aldım. Sebebi belirsiz fakat epey bir süre beklettikten sonra böyle bir karar aldılar.

Haberler üzücü arkadaşlar. Bufferbloat sorununun çözümü hakkında umutla başladığım macera olumsuzlukla sonuçlandı. Telekom'dan çözümü genele yayamayacaklarını içeren bir geri dönüş (son geri dönüşü) aldım. Sebebi belirsiz fakat epey bir süre beklettikten sonra böyle bir karar aldılar.

Tahminim bu:

Son iki gündür bunun testini yapıyor olabilirler mi? Son iki günde genel bir absürt gecikme ve download hızı sorunu vardı.

Ortalama +40 ms gecikme ve 1 Mbps download alıyordum.
Aynı OLT'ye bağlı bir speedtest sunucusu dışında download hızım ya yoktu ya da 1 Mbps idi. Normal hızlarımı alabildiğim tek sunucuya da normalden 8ms daha fazla ping alıyordum.

Santral tarafından QoS yapmaya çalıştılarsa son iki günde aldığımız absürt değerler normal. Santraldeki cihazın bütün kullanıcılara QoS uygulamaya yetecek kadar işlemci kapasitesine sahip olduğunu sanmıyorum.

Router tarafından QoS uygulanması gerek, ONT cihazının bir suçu yok. ZTE routere de düzgün bir QoS ayarı yapılamıyor.

Tahminim bu:

Son iki gündür bunun testini yapıyor olabilirler mi? Son iki günde genel bir absürt gecikme ve download hızı sorunu vardı.

Ortalama +40 ms gecikme ve 1 Mbps download alıyordum.
Aynı OLT'ye bağlı bir speedtest sunucusu dışında download hızım ya yoktu ya da 1 Mbps idi. Normal hızlarımı alabildiğim tek sunucuya da normalden 8ms daha fazla ping alıyordum.

Santral tarafından QoS yapmaya çalıştılarsa son iki günde aldığımız absürt değerler normal. Santraldeki cihazın bütün kullanıcılara QoS uygulamaya yetecek kadar işlemci kapasitesine sahip olduğunu sanmıyorum.

Router tarafından QoS uygulanması gerek, ONT cihazının bir suçu yok. ZTE routere de düzgün bir QoS ayarı yapılamıyor.
5 gün önce konuştum, yoğunluktan ancak fırsat bulup yazabildim. Tahmininize benzer olaylar dönmüş olabilir arka planda çünkü karşılıklı olarak epey test gerçekleştirdik, ciddiye almama gibi durum yoktu. Kesin bir dille kendi aboneleri dahil olmak üzere kimseye uygulanamayacağı bilgisini verdiler. Bir şeyler ters gitti ya da durum sanılandan daha maliyetli.

5 gün önce konuştum, yoğunluktan ancak fırsat bulup yazabildim. Tahmininize benzer olaylar dönmüş olabilir arka planda çünkü karşılıklı olarak epey test gerçekleştirdik, ciddiye almama gibi durum yoktu. Kesin bir dille kendi aboneleri dahil olmak üzere kimseye uygulanamayacağı bilgisini verdiler. Bir şeyler ters gitti ya da durum sanılandan daha maliyetli.
Santral tarafından QoS yapmaya çalışırlarsa maliyet aşırı fazla olur. AMD EPYC gibi çok güçlü işlemciler kullanmaları gerek. Benim Ryzen 5 1600X işlemcim bile 10 Gbps QoS'e anca yetişirken santraldaki cihazlar 100 Gbps bağlantılarla uğraşıyor.

ZTE ile konuşulup routerlere düzgün bir QoS desteği eklenmeli.
Merkeziyetsizlik çoğu durumda daha iyi oluyor.
Ama ZTE routerin işlemcisi ve RAM'i de çok iyi değil.
Bazı arkadaşlar download tarafında 95 mbps limitinin geri döndüğünü aktarmış, evet doğru. Benim hattıma da uygulandı dün itibariyle. Bu hamle download tarafındaki bufferbloat sorununu arttırmış. Upload tarafındaki bufferbloatta bir değişiklik yok, çok iyi durumda. Bu durumla alakalı geri bildirim yaptım, sebebini öğrenince (kalıcı mı, geçici mi vs.) bilgilendireceğim.

Aynı şekilde bu akşam bana da 97 Mbps limit uygulanmış. 97 Mbps limit yüzünden hızlar 90-94 Mbps çıkıyor. Download tarafından bufferbloatım hızları düzenlememe rağmen 0'dan 8ms'e yükseldi.
Aynı şekilde bu akşam bana da 97 Mbps limit uygulanmış. 97 Mbps limit yüzünden hızlar 90-94 Mbps çıkıyor. Download tarafından bufferbloatım hızları düzenlememe rağmen 0'dan 8ms'e yükseldi.
Routeri ve ONT'yi yeniden başlattım, tekrar speedtest süresince 112 Mbps ve speedtest sonrası 100 Mbps stabil alıyorum.
Mesajı düzenleyemiyorum :/

Son düzenleme:
Limit geri döndüğünde ben de bufferbloatta artış gözlemledim. Şikayet sonrasında hızım tekrar 118 mbps seviyelerine yükseldi. Şikayetimle alakası var mı bilemiyorum tabii ki, kendi kendine de düzelmiş olabilir. @Disty

Turknet durum aynı.
1645646047947.png

Yeni konular

Geri
Yukarı