Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Son düzenleme:
Nasıl değişti bir anda bu değerler?
WAN'da limitleme yaptım. Ayarlama öncesi download hızım 500 Mbps'lerden başlıyordu. Modeme direkt olarak gelen hızı 115 Mbps olarak sabitledim. 112'yi geçmedi. Hiç 500'leri de görmedim başlangıçta. Upload da 50'den başlıyordu. 8.8'e sabitleniyordu. 9 Mbps olarak sabitledim ve cihaza da 8.4 Mbps gibi bir Upload geldi. Bu şekilde dediğim gibi direkt olarak modeme gelen hızı sınırlandırdım.

Hocam o cihazı verdiklerini ilk defa duyuyorum. Şaşırtıcı.
@Patrixcs benim gibi limitleme yapsana. Bakalım sende işe yarayacak mı? Bende düzeldi. Yukarıya fotosunu attım isteyen arkadaşlar bakabilirler. WAN'a bant genişliği sınırlaması yapıp ufak bir limitleme yaptık.
Hızımı 80/7 olarak yaptım.
Ekran Görüntüsü (9).png

Sonra çok minik kayıplı bir şekilde yaptım.
Ekran Görüntüsü (10).png

Sınavdan sonra ONT cihazını değiştircem müdürlükten.
Düşünürken aklıma farklı bir ihtimal geldi. Çok komik ve oran olarak imkansız sayılabilir. Statik mi yoksa cgn mi hizmet alıyorsunuz bilemiyorum.

Dediğim gibi ufak bir ihtimal. Bulunduğunuz IP bloğu yüzünden olabilir mi?

Statik IP alıp denedim düzelmedi. Berbat bir IP adresi verdiler üstüne. Telekom'da 78 ile başlayan IP adresleri çöp sanırsam.

Hızımı 80/7 olarak yaptım.
Eki Görüntüle 1066833

Sonra çok minik kayıplı bir şekilde yaptım.
Eki Görüntüle 1066838

Sınavdan sonra ONT cihazını değiştircem müdürlükten.

Statik IP alıp denedim düzelmedi. Berbat bir IP adresi verdiler üstüne. Telekom'da 78 ile başlayan IP adresleri çöp sanırsam.
Çöp derken pingler mi fazla?
WAN'da limitleme yaptım. Ayarlama öncesi download hızım 500 Mbps'lerden başlıyordu. Modeme direkt olarak gelen hızı 115 Mbps olarak sabitledim. 112'yi geçmedi. Hiç 500'leri de görmedim başlangıçta. Upload da 50'den başlıyordu. 8.8'e sabitleniyordu. 9 Mbps olarak sabitledim ve cihaza da 8.4 Mbps gibi bir Upload geldi. Bu şekilde dediğim gibi direkt olarak modeme gelen hızı sınırlandırdım.
Bende Telekomun verdiği ZTE modem var böyle bir işlem yapabiliyor muyum?

Bende Telekomun verdiği ZTE modem var böyle bir işlem yapabiliyor muyum?
Ben hızı sınırlandım pek bir şey değişmedi. Zaten bunu yapacağıma indireceğim şeyin hızını sınırlandırırm daha iyi.

Son düzenleme:
Hocam hiç yayında denediniz mi? Yayın açıp deneyin bir de.
Denedim 1-2 ms artış oluyor upload yapınca. ONT değiştirmeye gidene kadar idare eder.
78 ile başlayan blok Viyana'ya öncelikli olması lazımdı. İnşallah doğru hatırlıyorumdur 🤔
Viyana 28 alıyorum POP noktasına Valve 42 ms oluyor. CGN ile POP noktasına 32 ile ulaşıyorum Valve 38 ile.
Ping değerleri fazlaydı.

İyi bari işe yaramasına sevindim. Artık tarihe bufferbloat katili Eren diye yazarsınız. 😃

Bu Nokia ONT değiştirine kadar idare eder seviyelerde geziyor.

@Ulunay bu ONT cihazını değiştirebilen gördünmü hiç?

Gelen saha ekibi fiber toplama kabini Alcatel cihaz dedi bir şey dedi ama onun üzerine kurulmuş Nokia dışında kullanamazsın dedi. Böyle bir şey mümkün mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı