Türk Telekom habersiz taahhüt yenileme

Pointless Potato

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Valhalla
Daha fazla  
Merhabalar, ben 2017 Mayıs'da Türk Telekom evde internet kullanmaya başladım. Yetersiz teknik destek ve yersiz kesilmeler yüzünden çıkmak istedim. Fakat 2019 şubatta annemi arayarak zorla anneme taahhüdü yeniletmişlerdi ve annem kurtulmak için onay vermişti. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Taahhüt 2020 Aralık'da bitecekti.

2 Hafta önce tekrardan arayıp annemin anlamadığı teknik bilgiler söyleğerek "sadece tutarınız inecek kullanımda bir değişiklik olmayacak." Demişler ve taahhüt hakkında bir bilgilendirme yapmamışlar. Müşteri temsilcisi teknik bilgilere devam edip "lütfen bekleyin işleminiz bitmek üzere eğer kapatırsanız işlem iptal olur" demiş ve annem hemen kapatmış.

Bugün gelen faturam diğerlerine göre 20 lira daha ucuzdu. Ben de acaba ne oldu diye faturama baktım, paketimin değiştirildiğini ve kotanın 2022 Aralık'a uzatıldığını gördüm. Bunun üzerine müşteri temsilcisini arayıp şikayet kaydı oluşturdum. Yetersiz bilgilendirme ve onay verilmeden işlem yapılması üzerine. Az önce hiçbir bilgilendirme olmadan "herhangi bir hata tespit edilmemiştir" diye bir mesaj geldi.

Şimdi ne yapmam gerek. Tüketici hakem heyetine ya da bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna mı başvursam yoksa Türk Telekom'la konuşmaya devam mı etsem? Türk Telekom'la devam ettiğimde bir sonuç alamayacağımı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Taahhüdü iptal et fazla bir tutar yansıtamazlar zaten sana ücreti de söylerler ardından istediğin isp ye geçersin.
Ancak sözlü onay sesli imza olmadan kesinlikle taahhüt yenilenemez eğer diretirlerse ses kaydını talep et.
Tüketici hakem heyetine de başvurabilirsin internet üzerinden de şikayet oluşturulabiliyor.
BTK ya da şikayette bulunabilirsin.

Annenizin adına ise yapacak bir şey yok ne yazık ki. Anneniz onay vermiş. Yapabileceğiniz tek şey Arayıp o çağrı dinlemeleri için şikayet kaydı oluşturmanız ki tam tarihi saati tam olarak vermeniz lazım.
İki hafta önce aradıklarında onay vermedi annem. Zaten şikayet kaydı oluşturduğumuzda konuşmalar dinlenecek ve size dönüş yapılacak denildi fakat dönüş sadece "herhangi bir hata tespit edilmemiştir" şeklinde bir mesajla oldu.

Taahhüdü iptal et fazla bir tutar yansıtamazlar zaten sana ücreti de söylerler ardından istediğin isp ye geçersin.
Ancak sözlü onay sesli imza olmadan kesinlikle taahhüt yenilenemez eğer diretirlerse ses kaydını talep et.
Tüketici hakem heyetine de başvurabilirsin internet üzerinden de şikayet oluşturulabiliyor.
BTK ya da şikayette bulunabilirsin.
Şuanda maalesef cayma bedelini ödeyecek durumda değiliz.

Bu arada BTK'nin sitesine girdiğimde şu şekilde bir şey ile karşılaştım. Çözümlenerek kapandı diyor.
Screenshot_1.png

BTK'ya siz şikayette bulunun bir de şikayetvar sitesinden de şikayette bulunabilirsiniz.
Ayrıca görüşme kaydını talep edin tarihi zamanın bilgilerini de alın şikayetlerinizde bu bilgileri kullanın.
Ayrıca anneniz şikayette bulunmalı yoksa işleme alınmaz.

Arkadaşlar lütfen tüketici kanununu iyi okuyun. Telefonda verilen onayların hiç bir geçerliliği yok. Hatta ıslak imza atsanız bile 12 aydan fazla olan taahhütlerin de bir geçerliliği yok. Yani 2 yıllık taahhütler zaten kanunen geçersiz. Kanunda açık açık diyor 12 ayı geçen taahhütlerde tüketici hiç bir gerekçe göstermeksizin ve hiç bir bedel ödemeksizin aboneliğini sonlandırabilir. Kanun en fazla 12 aya kadar taahhütlere izin veriyor.

Şimdi sizin yapmanız gereken Türk Telekom genel merkezine iadeli taahhütlü (burası çok önemli mutlaka iadeli taahhütlü olması lazım yoksa geçerliliği olmaz) annenizin ağzından bir dilekçe yazın. Eğer taahhüdünüz 24 aylıksa dilekçede yukarıda yazdığım şekilde TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'a atıf yaparak hiç bir ceza ödemeden aboneliğinizi sonlandırmalarını isteyin. Dilekçenizi aldıktan sonra 10 gün içinde aboneliğinizi sonlandırmaları gerekli (postanın iadeli taahhütlü olması bu yüzden önemli, dilekçe ellerine ulaştığında haberimiz oluyor ve inkar edemiyorlar). Aksi halde tüm maddi ve manevi haklarınızı kanun önünde arayacağınızı belirtin. Eğer aboneliğiniz 12 aylıksa bu sefer de kabul ettiğiniz sözleşmenin bir kopyasını dijital ortamda yada basılı olarak size göndermeleri gerekli kanuna göre. Yani telefonda kabul etmenin bir geçerliliği yok. Bu seferde bu gerekçeyi öne sürerek aboneliğinizi sonlandırmalarını isteyin. Göreceksiniz hiç bir ceza ödemeden aboneliğinizi sonlandıracaklardır. Ben aboneliğimi kapatmak istediğimde 800 tl cayma bedeli ile beni tehdit ettiler. Dilekçeyi gönderdikten sonra aboneliğimi sonlandırdıkları gibi 15 TL de hesabıma iade ettiler.

Bu firmalar maalesef hakkını aramayan insanlardan kopardıkları paraları kar sayıyorlar. Siz hakkınızı bilirseniz sizinle uğraşamıyorlar.

Aynısını bizede yapmışlardı. Babama kullanımlarınıza göre fatura azalacak demişler. İşin komik kısmı kotayı 200 GB yapıp faturayı 7 TL arttırmışlar şu corona işi bitsin gerekirse internet servisini değiştiricez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı