Türk Telekom lokal kablo arızası

veyt

Hectopat
Daha fazla  
Şu an da Türk Telekom FTTH GPON fiber 200/30 paketini kullanmaktayım. Yaklaşık olarak Haziran'dan beri paket kaybı sorunum vardı. Ben de yeni kurulum yeni başvuru olarak kendi adıma başvuru yapmıştım. 200/30 paketin de hala oyunlarda ve genel kullanımda oluşan paket kaybı sorunum devam ediyor. Türk Telekom tarafından arıza kaydı ilk kurulum gününden beri açık durumda ve 2 Kasım tarihinde üst ekibe iletildi. Ve bugün TT tarafından arandım. Bana sahada oluşan lokal kablo arızası tespit ettiklerini aktardı. 17 Kasım tarihinde çözülmesini beklemekteyiz dedi. Bu lokal kablo arızası varken ben internetimi hala kullanabiliyorum. Bu nasıl bir arızadır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an da Türk Telekom FTTH GPON fiber 200/30 paketini kullanmaktayım. Yaklaşık olarak Haziran'dan beri paket kaybı sorunum vardı. Ben de yeni kurulum yeni başvuru olarak kendi adıma başvuru yapmıştım. 200/30 paketin de hala oyunlarda ve genel kullanımda oluşan paket kaybı sorunum devam ediyor. Türk Telekom tarafından arıza kaydı ilk kurulum gününden beri açık durumda ve 2 Kasım tarihinde üst ekibe iletildi. Ve bugün TT tarafından arandım. Bana sahada oluşan lokal kablo arızası tespit ettiklerini aktardı. 17 Kasım tarihinde çözülmesini beklemekteyiz dedi. Bu lokal kablo arızası varken ben internetimi hala kullanabiliyorum. Bu nasıl bir arızadır?

Bir şeyleri bahaneye sürerek şöyle bir sorun var çözülecek demelerine alıştım. 6 aydır paket kayıplarıyla anlık ping spikelarıyla uğraşıyorum. Bahaneye çok sürüyorlar. Bufferbloat test sonucunuzu paylaşabilir misiniz? BufferBloat olayını çözerek sorununuz giderilebilir.

Qos yapsam minimize ediliyor. Ama hala oluyor. Bufferbloat da çok yüksek değil zaten
A çıkıyor.

Benim demek istediğim bu lokal kablodan mı kaynaklanıyor benim sorunum?

Bu arızalı olsa hiç internete giremem ben benim düşüncem.

QoS yapsam minimize ediliyor. Ama hala oluyor. Bufferbloat da çok yüksek değil zaten
A çıkıyor.

Benim demek istediğim bu lokal kablodan mı kaynaklanıyor benim sorunum?

Bu arızalı olsa hiç internete giremem ben benim düşüncem.

Aslında kablolarda da sorun olduğunda da yapıyor. Fakat bu sorunun ana kaynağı kalitesiz fiber sunucuları oluyor genelde. Senin yaşadığın sorunun benzerini bende yaşıyorum. Hatta dün bununla ilgili konu açmıştım. 1 Gbit altyapıda QoS 60 Mbit down 20 Mbit Up'lara düşürene kadar normale dönmüyor. 6 ay önce 1 Gbitin tamamında 0 sorun vardı. Valorant'ta ping yemeden anca bu değerlerle oyun oynayabiliyorum. Önceden B ya da C alıyorken BufferBloatta şu an A+ alıyorum. A aldığımda bile oyunlarda ping sorunu oluyor.

1699108325671.png

Ping sorunu bende de var yanında paket kaybıyla birlikte.

Aynı durum. 3 5 dakikada bir bu paket kayıpları yüzünden 2 3 saniyelik donmalar bile yaşıyorum. QoS'te A+ alana kadar iki değerde +0 ms ek gecikmeye düşene kadar düşürüp denediniz mi?

Aynen ikisinde 0 dayken bile ara ara paket kaybı giriyor.

Şimdi aradım bana gelen kabloda lokal kablo arızası olduğu için ben yardımcı kablolardan sinyal alıyormuşum. Bu yüzden sorun yaşıyormuşum. 10 iş günü süre verdiler çözüm için.

Geri
Yukarı