Türk Telekom mahalleye fiber döşedi

334155

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Sakarya
Herkese merhaba, yaklaşık 6 ay önce saha dolabımın orada Türk Telekom tarafından kazı çalışması yapıldı. Turuncu renkteki kablolar döşeniyordu ve saha dolabı kurcalanıyordu. Neyse, birkaç gün önce tekrar geldiler ve sanırım saha dolaplarını değiştirmişler. Ayrıca sokakta bazı direklerin altında çukurlar vardı. Duyduğuma göre yılbaşına kadar tüm ilçeye fiber getireceklermiş. (Bazı bölgeler hariç) Zaten ben sorduğumda da; 5-6 ay sürer demişlerdi. Neyse, sizlere birkaç soru sormak istiyorum.

1) Öncelikle saha dolabı ile aramda 60 metre var. Bunun bana ne gibi bir etkisi olur?

2) Binamız eski, fakat bizim üzerimize ve herkesin talebi var. (25-30 yıllık sanırım)

3) Fiber geldiğini tam olarak nasıl anlarım? Alt yapım hala 40 Mbps destekliyor.

4) Fiber geldikten sonra tam olarak kullanmak için ne yapmam gerekli? Evime ayrı altyapı falan çekmem gerekir mi?

Sorularım bunlar, yanıtlarsanız sevinirim.

@Ulunay @Vavien.

Son düzenleme:
1) Öncelikle saha dolabı ile aramda 60 metre var. Bunun bana ne gibi bir etkisi olur?
Herhangi bir ek kablo olmadan, modemin destekliyorsa teoride VDSL denen 100 Mbps'e kadar internet alabilmen gerekir. En kötü 50 alırsın diyebiliriz. Tabii aradaki hat kötü durumdaysa daha kötü de olabilir.
2) Binamız eski, fakat bizim üzerimize ve herkesin talebi var. (25-30 yıllık sanırım)
Bizim de eski. Bizim burada saha dolabı değişmeden önce birkaç yeni binaya elektrik kabloları gibi direkler üzerinden kablo çekildi. Onlar direkt gerçek fiber (1000 Mbps'e kadar) aldı. Saha dolabına benden 2 kat olan eve fiber götürdüler. Ben de müdürlüğe gittim. Dedim bana da verin. Aldığım cevap ise yeni evlere yapıyoruz. Evini yık, yeniden yap. O zaman yaparız.
Daha sonrasında saha dolabı değişti. Sorguladığımda çevredeki çoğu binada VDSL var. Ama bende hala yok. Birkaç binada daha yok. Nedenini sorunca onlar da bilmiyor. Ben de bilmiyorum. Birkaç yıl önce internetim kopunca bana evdeki hattı yenilettiler. Sorun ise dışarıdaki kablolardaydı. Boşu boşuna olsa da yeniledim. Bende sorun yok.
3) Fiber geldiğini tam olarak nasıl anlarım? Alt yapım hala 40 Mbps destekliyor.
Altyapın 40 destekliyorsa zaten VDSL dediğimiz durumdasın demektir. Saha dolapları değişmiş ve faliyete geçmiş demek ki. Gerçek fiber için binana kutu konulması gerekiyor. Nasıl olduğu ise bana söylenene göre binayı yıkıp yeniden yapmak.
4) Fiber geldikten sonra tam olarak kullanmak için ne yapmam gerekli? Evime ayrı altyapı falan çekmem gerekir mi?
VDSL için bir şey yapmana gerek yok. Gerçek fiber için dışarıdaki kutuya kadar onlar getiriyor. Kutuyu da onlar takıyor. Technopat'ta çeşitli konularda gördüğüme göre kutudan dairelere dağılıyor ama daireye geleni direkt modeme takmayıp modemvari bir cihaza takıyorsun. Ondan çıkan kabloyu modeme takıyorsun. Dediğim gibi kesin bilgim yok. Aleti de taksitli falan satıyorlardır herhalde.

Şu an binam için sorgulama yaptığımda (Sorguyu buradan yapıyorum. Diğer sitelerde pek farklı bir sorun çıkmıyor.) alacağınız maksimum hız 17 Mbps diyor. Zaten modem arayüzümde 17344 kbps görüyorum. Karşı bina için ise 79 Mbps. O dediğim kablodan çekilen binaya bakınca 100 Mbps diyor.

Son düzenleme:
@Vavien. kusura bakmayın lütfen biraz geç yanıt veriyorum. Dün gece saha dolapları son halini aldı ve son durum bu şekilde, ekipler de işini bitirdi ve gitti.

WhatsApp Image 2020-12-08 at 10.21.59.jpeg

Altyapı sorgulatma yaptığım zaman hala 40 mbps gösteriyor. Eski saha dolabı varken de böyle gösteriyordu, yani değişen bir şey olmadı. Sorun benim binama gelen hatlarda mıdır acaba?

Türk Telekom çekiyorsa FTTH sistem olması muhtemel. VDSL ölü yatırım. Yakında dairelere beyaz kablo bırakırlar. 1-2 ay içinde gelip fiber kutusu takarlar. Ondan 1-2 ay sonra ise fiber aktif olup satışa açılır. Daireye kadar fiber olacak yani. Saha dolabına uzaklığınız bir şey ifade etmiyor. Yani satışa açılması ve fibere geçmeniz minimum 3 ay. Yılbaşına falan hayal o iş.

30 yıllık bina diyorsun. 1980-1990 yapımı. 99 depremini görmüş. Bence internetten önce evin sağlamlığını kontrol ettirin.

Dolaba yakın olmanın faydası var. Ping ve hızın daha stabil gelmesi gibi.

Ama şöyle söyleyeyim, yeni hattı taşıyacak bina tesisatınız var mı? Kesin konuşamamakla beraber her daire kendine hat çekmek zorunda kalabilir yüksek hız alabilmek için.

Türk Telekom çekiyorsa FTTH sistem olması muhtemel. VDSL ölü yatırım. Yakında dairelere beyaz kablo bırakırlar. 1-2 ay içinde gelip fiber kutusu takarlar. Ondan 1-2 ay sonra ise fiber aktif olup satışa açılır. Daireye kadar fiber olacak yani. Saha dolabına uzaklığınız bir şey ifade etmiyor. Yani satışa açılması ve fibere geçmeniz minimum 3 ay. Yılbaşına falan hayal o iş.
Bu tarz konulara çok hakim olmadığım için mesajınızı tam anlayamadım. Şimdi oturduğum bina eski de olsa gerçek fiberi alıp kullanabilecek miyim? Birde FTTH nedir? VDSL ile arasındaki fark nedir, bahseder misin rica etsem?

@Furkan17TR bina birkaç yılı yıkılıp yeniden yapılmış olur. Yeni hattı taşıyacak bina tesisatı olup olmadığını nereden anlayabilirim?

Bu tarz konulara çok hakim olmadığım için mesajınızı tam anlayamadım. Şimdi oturduğum bina eski de olsa gerçek fiberi alıp kullanabilecek miyim? Birde FTTH nedir? VDSL ile arasındaki fark nedir, bahseder misin rica etsem?

@Furkan17TR bina birkaç yılı yıkılıp yeniden yapılmış olur. Yeni hattı taşıyacak bina tesisatı olup olmadığını nereden anlayabilirim?
FTTH gerçek fiberdir. VDSL’den en büyük farkı gecikme olmamasıdır. VDSL bakır kablolar üzerinden internet verirken FTTH gerçek ışık hızında internet verir. Parasını verdiğiniz taktirde çok büyük hızlar alabilirsiniz.

Geri
Yukarı