Türk Telekom POP Noktalarını Yeniliyor mu?

@Ipares benzer olmaları sizi yanıltmasın basit bir test ile aradaki fark kendini belli edecektir.

Kısaca anlatmak gerekirse 200 GB veriyi siz ülke içinde indirip ve yükleyin ikisi arasındaki stabilite farkını inceleyin birisi size sabit aktarım sağlarken diğeri dalgalı verecektir.

Başka örnek ise bu veriyi yurt dışına aktarırken deneyin o zaman aralarında fark sapıtmaya başlıyor, veriyi aktarırken arada bağlantıyı veya aktardığı hızı sıfırladığını görürsünüz bu o teknolojinin sınırlarını gösteriyor.

Çünkü enerjiyi ne kadar çok arttırırsanız bağlantı hızını yüksek tutmak için karşı direnç görürsünüz ve parazit ile paket kaybı gözlemlenir. Siz VDSL2 fiber ile bakır karışımı yaparsanız fiberin içindeki cam bağlantı ışığın sekerek hızlı şekilde ulaştırıp cihaza gelmesi aradaki asıl farkı oluşturuyor.

Bir bakır kablo alıp onu bükünüz ve internete giriniz görmekte olacağınız şey hafif gecikmedir ama fiber cam kabloyu alıp bükerseniz internetiniz durur ve veri aktarımı olmaz sanki kopmuş gibi hissedersiniz.
Anladım sağolun.
Peki Türk Telekom VDSL Altyapıları FTTN Veya FTTC Olarak yeniliyor.
Vikipedi de böyle diyor:
Fiberoptik kablolar saha dolabına kadar getirilir. Saha dolabında fiber girişi olan bir DSLAM bulunur. Bu DSLAM, fiberoptik sinyalini xDSL sinyaline çevirir. xDSL türü olarak genellikle VDSL veya VDSL2 kullanılır.

VDSL Üzerinden FTTN veya VDSL2 Üzerinden FTTC Hizmeti sağlanması peki ?
Ben şu an FTTC Hizmeti alıyorum VDSL2.

Bildiğim kadarı ile şu an çoğu ilde TT çalışma yapıyor 2 gün sürecekmiş. Ne kadar doğru bilgim yok ama kaynak: Türk Telekom duyurdu: 01 ve 02 Aralık'ta 9 il ve 46 ilçede internet kesilecek
Kesin mi bilemiyorum.
Planlı çalışmalarda 9 ayrı bölge var. 9 İl mantığını buradan yapmışlar.

@Ipares kısaca söylemek gerekirse birindeki bağlantı kalitesinden ve desteklediği hızdır. Nasıl almak istersiniz teorik olarak VDSL2 daha çok hızlara ulaşırsınız.

En güzel örnek ise baz istasyonlarına gelen kablolar ve bağlantı türleri adamlar size VDSL verip kapasiteyi düşük tutmasını ve sürekli hata çıkarmasını ister misiniz, yoksa VDSL2 ile fiber bağlantı ile yüksek bant genişliğinde daha az hata ile bir internet mi kullanmak istersiniz.

Fiber kabloyu toprak altına borulara koy uzun yıllar bakımını yapmadan bağlantı hizmeti sağlar size, ama bakır kablo koyarsanız doğal afetlerden selden tutun toprak kaymaları sürekli kazı çalışmaları bu kabloyu yorar ve siz sürekli bakım yapmak zorunda kalacaksınız.

Uzun oldu bu yazışmalar ama az çok hem konu hakkında hem de yapılması gereken diğer yatırımlar hakkında gerekli fikirlerimizi yazdık. Asıl desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken alanlar vardır. İlk önce insanlara iyi bir bağlantı kalitesinde yüksek bir internet hizmeti sağlamak.

@Ipares bir halletsinler artık o kadar bıktım ki. CS:GO ya önceden 20 ping alıyordum. Şu an ise ping atınca 57 ms atıyor. Eski haline dönsün başka bir şey istemiyorum. @QuaJiHuan dediğine bakarsak 10 ping düşer diyor. O mantığa bakarsak benim Rainbow Six Siege 35-39 yerine 25-29 almam gerekir. Pop noktalarını yenileyip üstüne kapasiteyi çok fazla arttırırlarsa kullanıcı yararına daha yararlı olur. Ve mesela oyunun bulunduğu şehire ilk çıkışı verseler daha düşük ping vercekler. Mesela oyun sunucuları genelde Frankfurt, Viyana, Paris gibi büyük şehirlerde oluyor. Frankfurt'a 38-39 arası almam gerekirken 50 ping alıyorum. Paris'e çıkış vermıyorlar. Parise 40-50 almam gerekirken 60 bazen 70 ping alıyorum.

TurkNet'in Telekom'dan 2 adet 10 gbit port kiraladığını forumdaki TurkNet yetkilisi söyledi. Sanırım yeni cihazlar getirilip aktif oluncaya kadar Telekom'un cihazları kullanılacak.
POP noktalarının yenilendiğini Telekom çalışanlarından öğrendim. Planlı çalışma duyurusu bunu destekliyor gibi.
Sanki devlet sırrıymış gibi hiçbir şey söylemiyorlar. Kendi imkanlarımızla birkaç bilgi edinirsek seviniyoruz. Sadece biri değil hepsi böyle. Problem varsa çözümü şu, biz de bu durumu böyle böyle yaparak çözmeye çalışıcaz desinler amenna fakat saçma sapan yanıtlar verip cinnet geçirtiyorlar.

Geri
Yukarı