Türk Telekom SNR değeri ve internet kopması

Ayemmaus

Decapat
Merhabalar, internetimde kopmalar yaşıyorum ve bunun sebebinin SNR değeri olduğunu öğrendim. Aylardır aynı problemi yaşıyorum ve servis sağlayıcımı her aradığımda ''Bina hat değerleriniz düşük hızınızı azaltırsak problem çözülür.'' cümlesini kurup hızımı azalttılar ve şu zamana kadar böyle kullandım fakat artık internete verdiğim paranın hakkını vermesini istiyorum. Hiçbir çevrim içi oyunu oynayamıyorum, çoğu durumda internete girişimde bile kopmalar yaşıyorum ve geri bağlanmak için tek yapmam gereken modemi yeniden başlatmak oluyor.

Problemin kablo ve splitterde olabileceğini okudum. Ev içi telefon bağlantısında kullandığım kabloları ve splitteri değiştirirken modemi de değiştireyim dedim. Eski bir modem kullanıyordum dolayısıyla kablolarım da eskiydi. Değiştirdim fakat hiçbir farkı olmadı. Hala aynı SNR değerini alıyorum ve tek çözümü aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz ''Kararlılık Ayarı''nı -3 dB yapıp hızımı yine düşürmek. Böyle yapınca kopmalar olmuyor fakat daha önce bahsettiğim gibi çevrim içi oyunları yine oynayamıyorum. Oyunlarda ping yaşamasam da gecikme yaşıyorum.

Tavsiyeleriniz bekliyorum. Türk Telekom'a gidip binaya gelen kabloları Cat6 kablolarıyla değiştirmelerini isteyebilir miyim yoksa bunu bir elektrikçi yapabilir mi?
Düzenleme: Ekran görüntüsünü koymayı unutmuşum
Screenshot_7.png

Hat değerlerini atmanız gerekiyor. Kararlılık ayarlarına bakıp ne yapalım biz? Saha dolabından gelen kablonun değişmesi için ilçe müdürlüğüne başvurabilirsiniz fakat altyapı kurulumu için bile yıllar geçiyorken kablo değişimi için geleceklerini pek sanmıyorum. VDSL altyapı var mı orada?

Elektrikçiden Cat 6 kablo çekmesini isteyebilirsiniz hatta mesafeyi ölçebiliyorsanız internetten sipariş edebilirsiniz ve kalitesindende emin olursunuz elektrikçilerdeki kablolar genelde bilindik markalardan olmaz.

Hat değerlerini atmanız gerekiyor. Kararlılık ayarlarına bakıp ne yapalım biz? Saha dolabından gelen kablonun değişmesi için ilçe müdürlüğüne başvurabilirsiniz fakat altyapı kurulumu için bile yıllar geçiyorken kablo değişimi için geleceklerini pek sanmıyorum. VDSL altyapı var mı orada?
Kararlılık altyapısını göstermemin sebebi -3 dB ayarıyla internete anca bağlanabildiğimi göstermekti. Hat değerlerim ekran görüntüsündeki gibidir. Hayır VDSL altyapı yok küçük bir ilçede yaşadığım için ADSL altyapısı var. 16 Mbite kadar destekliyor fakat benim 8 Mbit internetim var ve şu ana kadar 8 Mbit kullandığımı hatırlamıyorum.
Screenshot_8.png

Elektrikçiden Cat 6 kablo çekmesini isteyebilirsiniz hatta mesafeyi ölçebiliyorsanız internetten sipariş edebilirsiniz ve kalitesindende emin olursunuz elektrikçilerdeki kablolar genelde bilindik markalardan olmaz.
Anladım. Türk Telekom'u aradıktan sonra eğer ki yapamayacaklarını söylerlerse elektrikçi çağıracağım. Söylediğiniz gibi mesafeyi ölçmesini ister gerekirse sipariş veririm. Teşekkürler

CRC hatası çok fazla. Modeme gelen kablo saha dolabından mı yoksa direkten mi geliyor? İç tesisat da eski galiba. Twitter den Paul Doany'e DM atarsanız size geri dönüş yaparlar.

CRC hatası çok fazla. Modeme gelen kablo saha dolabından mı yoksa direkten mi geliyor? İç tesisat da eski galiba. Twitter den Paul Doany'e DM atarsanız size geri dönüş yaparlar.
CRC hatası ne demek açıklayabilir misiniz? Kablo direkten geliyor. Bina 12-13 yıllık var yani tesisat muhtemelen eski. Twitter mecrasında pek bilgim yok ama deneyeceğim.

Paket hatası. Yani santral ile modem arasında bağlantı kopuyor. 19103 CRC çok fazla. İndirme yaparken anlık düşüşler oluyordur büyük ihtimal.

Kablo eskimiş sayılır yani SNR'yi etkiler. Üstelik zayıflama değeri download için 50dB. Çok yüksek. Twitter'den yazın belki kabloyu yenilerler veya sorunluysa tamir ederler.

Geri
Yukarı