Türk Telekom vs TurkNet

curiousoftech

Kilopat
Merhaba, şu an halihazırda Netspeed kullanıyorum. Faturam 375TL olmuş durumda. Yani fiyat avantajını tamamen kaybetti. Önümüzdeki aylar gelecek zamları da düşününce TurkNet 12 ay peşin veya Türk Telekom taahhütlü internet arasında kalmış durumdayım. TurkNet 12 ay peşin olmak üzere aylık 370TL'den fiyatlama yapıyor. Türk Telekom'da ise durum şöyle; aylık 60TL modem kiralama ücreti, 10 TL kadar aylık damga vb. ücretler, ilk 6 ay 249TL ve son 12 ay 509TL olmak üzere 100Mbps fiber internet hizmeti sunuyorlar. Türk Telekom toplam tutarı 18 aya paylaştırınca aylık ücreti 500TL gibi bir şey yapıyor. Diğer tarafta 12 ay peşin ödemeyle 375TL'ye TurkNet hizmeti alabiliyoruz. Aklımda birkaç soru var; gerçekten bilgisi olan veya deneyimlemiş biri cevaplarsa çok sevinirim.

1) TurkNet'in 12 aylık peşin ödemesi taksitlendirilebiliyor mu? Hangi bankalar 6 ay taksit yapabiliyor? (Ben de maximum, garanti ve DenizBank kartları var.)
2) TurkNet peşin ödeme yapıldıktan sonra (kampanyaya katıldıktan sonra) hangi durumlarda zam yapması olası? Sitesinde birkaç ayrıntı vermiş fakat tam anlamadım. Örneğin Türk Telekom 60TL modem kira bedelini kafasına göre 100TL'ye çıkardığında TurkNet'te peşin ödeme olayına bunu zam olarak yansıtır mı?
3) Son soru ise şöyle ki; bu iki internet servis sağlayıcısında bütün durumları göz önüne alınca hangisi sizce daha mantıklı?

Netspeed'ten ayrılma sebebim hem fiyat olarak cazibesini yitirdi, son günlerdeki sık internet kopmaları ve müşteri hizmetlerinin boş vermişliği ve son olarak da önümüzde bizi bekleyen zamlar.

Dönüş yapan ve konuya katkıda bulunan herkese teşekkürler.

Not: Zam olayından dolayı Millenicom vb. diğer taahhütsüz firmaları işin içine katmadım. Netspeed'te 12 aylık peşin ödeme olayı başlattı fakat internet kopmaları vb. durumlardan ötürü ona da sıcak bakamıyorum maalesef.

@TheVanguard Belirtmiştim fakat gözden kaçmaması için; 100Mbps fiber altyapıya sahibim. Peki Türk Telekom'u kesinlikle önermemenizin sebebi nedir? Altyapı aynı altyapı. Sadece sunucu yoğunluğuyla ilgili bir durum olur diye düşünüyorum.

@Darwin19 Anlıyorum yani 6 ay olayında da vade farkı koyuluyor fiyata. Diğer bankalarda da koyulduğunu varsayarsak sanırım 6 ay ile ödeme yapmak istersek Turknet fiyatı aylık 420TL'ye çıkıyor. Siz ödemeyi yaptınız sanırım. Bir şey sorabilir miyim? Modemi Turknet'ten mi temin ettiniz yoksa kendi modeminizi mi kullanıyorsunuz? Turknet kendi modemini kullanma gibi bir zorunluluk tutuyor mu Türk Telekom gibi onu öğrenmek istiyorum da.

@TheVanguard belirtmiştim fakat gözden kaçmaması için; 100Mbps fiber altyapıya sahibim. Peki Türk Telekom'u kesinlikle önermemenizin sebebi nedir? Altyapı aynı altyapı. Sadece sunucu yoğunluğuyla ilgili bir durum olur diye düşünüyorum.

@Darwin19 anlıyorum yani 6 ay olayında da vade farkı koyuluyor fiyata. Diğer bankalarda da koyulduğunu varsayarsak sanırım 6 ay ile ödeme yapmak istersek TurkNet fiyatı aylık 420TL'ye çıkıyor. Siz ödemeyi yaptınız sanırım. Bir şey sorabilir miyim? Modemi TurkNet'ten mi temin ettiniz yoksa kendi modeminizi mi kullanıyorsunuz? TurkNet kendi modemini kullanma gibi bir zorunluluk tutuyor mu Türk Telekom gibi onu öğrenmek istiyorum da.

Hayır kendi modemimi kullanıyorum fakat fiber internet alırsanız yani 100Mbps kendi modemlerini TurkNet ücretsiz vermek zorunda. Modem alırsanız 900-1500TL arası diye hatırlıyorum. Ayrıca 420 değil 320 civarına çıkmış oluyordu fakat 31 Ocakta sabit fiyat kampanyası sona erdi. Ayrıca 4200TL toplam 12 ay sabit fiyat ödemesi yapmamıza rağmen geçen ay başlattığımız aboneliğin ilk faturasını biz ödemek zorundayız ve kurulum ücretinden dolayı 600TL. Fakat seneye şubat ayında değil mart ayında bitecekmiş yani 1 ay geç.
Ping değeri TurkNet'te süper. 33 Mbps VDSL kullanıyorum binaya bu kadar geliyor upload hızım 2.8

1707405889335.png

Anlıyorum. Türk Telekom'la benzer bir durum. TT'da VDSL altyapıda modemi kendinizden kullanabiliyorsunuz fakat fiberde 60TL'ye modem dayatıyor. Sanırım Turknet'te modem kiralama ücretini el altından bizden temin ediyor zaten. Benim çekincem Turknet'in TT modem ücretine zam yapması durumunda peşin fiyat olayı olsa bile faturaya ekstra yansıtması.

Ayrıca 12 peşin olayında sanırım dediğinizi gibi normal abone olmamız lazım. Dolayısıyla 400TL'lik aylık ücret ödemesi yapmak gerekecek ve sonrasında 12 aylık hizmet olayı başlayacak.

Fikir verebilecek var mı acaba? Ben yıl sonu taahhütsüz internetlerin (Turknet, Netspeed vs.) 500TL'yi çok rahat göreceğini düşünüyorum. Bir de bu işin sonraki senesi var. İzmir/Buca bölgesinde ikamet edip Turk Telekom kullanan varsa deneyimini paylaşabilir mi?

Son düzenleme:
Anlıyorum. Türk Telekom'la benzer bir durum. TT'da VDSL altyapıda modemi kendinizden kullanabiliyorsunuz fakat fiberde 60TL'ye modem dayatıyor. Sanırım TurkNet'te modem kiralama ücretini el altından bizden temin ediyor zaten. Benim çekincem TurkNet'in TT modem ücretine zam yapması durumunda peşin fiyat olayı olsa bile faturaya ekstra yansıtması.

Ayrıca 12 peşin olayında sanırım dediğinizi gibi normal abone olmamız lazım. Dolayısıyla 400TL'lik aylık ücret ödemesi yapmak gerekecek ve sonrasında 12 aylık hizmet olayı başlayacak.

Fikir verebilecek var mı acaba? Ben yıl sonu taahhütsüz internetlerin (TurkNet, Netspeed vs.) 500TL'yi çok rahat göreceğini düşünüyorum. Bir de bu işin sonraki senesi var. İzmir/Buca bölgesinde ikamet edip Türk Telekom kullanan varsa deneyimini paylaşabilir mi?

Hocam ne yaptınız acaba aynı durumdayım.

Geri
Yukarı