Türk Telekom'da 1 yılın sonunda cayma bedeli ödenir mi?

TBTURK

Hectopat
Yer
Konya
Arkadaşlar merhaba, Türk Telekom sabit interneti kullanıyorum her ay Wi-Fi kullanımım kısıtlanıyor. Ethernet kablosu ile bilgisayara bağlanınca sorun yok ama Wi-Fi bağlantısı yok ya da kısıtlı bağlantı olarak gözüküyor bir siteye girmek için minimum 3-5 dakika bekliyorum. Taahhüdüm 12+12 ay şeklinde ilk 1 yılı bitti şu an. Ama o kadar bıktırdılar ki artık artık 1 yıl daha dayanamayacağım. Resmi gazetede ilk 1 yılın sonunda internet kapatıldığında veya değiştirildiğinde cayma bedeli ödenmeyecek diye bir yazı yayımlanmış galiba. Öyle duymuştum bu doğru mu? Ben şimdi TurkNet'e geçsem cayma bedeli ödemeyecek miyim? Eğer cayma bedeli gelirse tüketici hakem heyetine başvurup ödemeyebiliyormuşum galiba. Bunların doğrulukları nedir? Uzun bir yazı oldu ama umarım okuyup yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler.

Wifi kısıtlamasının Turktelekomdan dolayı olduğuna emin misin? Modem arayüzüne bir bakın istersin. Cayma bedeli konusunda 1 yıl geçtikten sonra cayma bedeli ödemeden çıkma hakkın var. Fakat bildiğim kadarıyla Turktelekom bunu takmayıp cayma bedelini gönderiyor, senin de tüketici haklarına gidip uğraşman gerekiyor.

Wifi kısıtlamasının Turktelekomdan dolayı olduğuna emin misin?
Kesinlikle eminim 4 veya 6 aydır bununla uğraşıyorum tam hatırlamıyorum ne kadardır olduğunu. Ne zaman müşteri hizmetlerini arayıp söylesem modemi güncelledim falan filan diyip geçiyorlar ondan sonra düzeliyor. Bir aradığımda modemi kapatıp 5 dakika sonra açın düzelir dediler bir aradığımda modemi güncelledim düselmiştir dediler. 2 senedir sorunsuz kullanıyordum bir anda böyle olmaya başladı.
Modem arayüzüne bir bakın istersin.

Modem arayüzünden neye bakacağım?

Kesinlikle eminim 4 veya 6 aydır bununla uğraşıyorum tam hatırlamıyorum ne kadardır olduğunu. Ne zaman müşteri hizmetlerini arayıp söylesem modemi güncelledim falan filan diyip geçiyorlar ondan sonra düzeliyor. Bir aradığımda modemi kapatıp 5 dakika sonra açın düzelir dediler bir aradığımda modemi güncelledim düselmiştir dediler. 2 senedir sorunsuz kullanıyordum bir anda böyle olmaya başladı.

Modem arayüzünden neye bakacağım?
Bir daha turktelekomu ara ve sorunu anlat. Çözülse bile çözülmediğini söyle. Ardından karşında ki kişi sana buradan bir problem gözükmüyor deyip çağrıyı sonlandırmaya çalışacaktır, sende sorunun hala devam ettiğini söyleyip evine teknik ekibi çağırtabilirsin. Gelen ekibe de durumu anlatırsın bakarlar fakat burada biraz dik duruşlu olman gerek. Teknik ekip sorunu çözdüğünü söyleyip gidebilir, burada senin onlar gitmeden kontrol etmen gerekiyor. Gerekirse durun bi bakalım falan de. Ondan sonra sorun tekrarlanırsa bir daha teknik ekip yönlendir ve daha önce gelindiğini falan anlat. Çözülemeyen bir problem ise sana Türktelekomdan cayma bedeli ödemen çıkman için genel müdürlükten birisinin ismini vereceklerdir. (Benim sürecim böyle olmuştu.) Ondan sonra genel müdürlüğe gidip cayma bedeli olmadan iptal edebilirsin. Yalnız sende şöyle bir durum var. Wifi probleminin Turktelekom tarafından bir problem olduğunu sanmıyorum fakat modemi onlar verdiyse dilediğin gibi suçu onlarda arayabilirsin. Zaten teknik ekip geldiğinde o an sorun devam ediyorsa göreceklerdir.
Modem arayüzüne 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 adresini tarayıcının link kısmına yazarak girebilirsin. Açılan kısımda senden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Modeminin modeline göre internette aratarak bulabilirsin. Benim tavsiyem modem arayüzüne girip modemi komple sıfırlaman. Sıfırlama işlemini yaptıktan sonra tekrardan modem kurulumu yapmak zorundasın. Eğer beceremeyeceğini düşünüyorsun, büyük ihtimalle müşteri hizmetlerini aradığında sana yardımcı olurlar.

Kablolu olarak taahhüt edilen hız size sunuluyormuş söylediğinize göre. Sunulan hizmet bakımından bir ayıp yoksa Hakem Heyeti çok büyük ihtimalle yönetmeliğe (16. md) göre karar alacaktır. Modeminiz TTNET'e aitse değiştirilmesini de talep edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı