Türk Telekom'dan Türknet'e geçiş

@Dejuf hocamızın dediği gibi FTTB olarak evine gelmiş fiber, 102Mbps alamazsınız illa bir düşme olacaktır. Ancak eğer kutuya yakınsanız kutudan eve CAT6 kablo çekerek işi biraz daha sağlama alabilirsiniz. Hız konusunda pek bilgim yok net konuşmayacağım, 95-90 arası verir ihtimal.

FTTB değil galiba 13 metre yazıyormuş kusura bakmayın.
FTTB fiber'de simetrik 1GBPS'e kadar alınır. Bina girişindeki cihazın portları gigabit destekli ise. FTTH simetrik 1GBPS desteklidir. Bazen bina içine yerleştirdiği T11 kutularını da telekom FTTB olarak sayıyor ama tamamen yanlıştır. T11 kutuları nereye koyulduğu fark etmeksizin FTTC olarak geçer ve 100mbps'e kadar alınır. FTTB'de dairelere RJ45 uçlu ile Cat-6 ethernet (Standart uçlu Ethernet kablosu) ile dağılır. FTTC'de T11 kutusuna kadar fiber gelip binalara ve dairelere DSL ile dağılır.

1) Türk Telekom altyapısı kullanıyoruz. 20-50 Mbps arası hız alıyorum. TürkNete geçmek istiyorum Fiber için. Türk Telekomu arayıp sorduğumda fiber altyapısı bulunuyor diyor ama TürkNet VDSL var diyor. İnternet bağlandığı yere bakmamı orada turuncu kablolar var ise fiberdir dediler. Aşağıda Türk Telekom kutusunu açtığımda gri kablolar var.
2) VMG3312-B10B Modem kullanıyorum 100 mbps'nin ne kadarını alabilirim ?
1) Sorunuzu cevaplamak isterim. Türk Telekom'un sitesinde yazan Fibernet ibaresi yanlış. O Hipernet olarak geçer ''FTTC tip VDSL'' altyapıya sahip olduğunuz için. Apartman ile T11 kabinine uzaklığınız eğer çok yakınsa 85-95mbps arası görebilirsiniz (kabinin içindeki abone yoğunluğuna göre değişir alacağınız hız). Türk Telekom size fiber altyapı var diyerek aslında kandırıyor. Üstte belirttiğim gibi gerçek fiber iki türe ayrılır FTTB ve FTTH olmak üzere. FTTB'de simetrik 1GBPS'e kadar ve FTTH'da simetrik 1GBPS hızlar destekli olur. TurkNet'in sitesinde ise doğru olanı söylemiş sizdeki FTTC tip VDSL altyapıdır. Fiberde DSL kablosu kullanıldığı zaman fiber altyapı denilemez. Firmalar altyapı yatırımı yapmamak için fiber altyapı var diye geçiştiriyor.
Şunu da belirtmek isterim. Hangi firmadan abonelik alırsanız alın alacağınız hız üç aşağı beş yukarı aynıdır. Hızı belirleyen en belirleyen faktör internet altyapının durumu ve yoğunluğudur.
Konudan bağımsız olarak yazacağım. Bu yüzden ayırması kolay olsun diye italik biçimde yazıyorum. Benim binamda Türk Telekom'un iki tür altyapısı var. FTTH GPON altyapı ve sizdekinin aynısı olan T11 kutulu FTTC tip VDSL. GPON altyapıda Telekom bana 1GBPS download/60mbps upload hız sunuyor (internet aboneliğim Türk Telekom'da). FTTC tip VDSL'de ise 100mbps denildiği halde 85mbps download/8mbps upload'dan daha yukarı hız alamıyordum (TurkNet kullanırken). Asus DSL-AC68U modemimin 192.168.1.1 arayüzünden baktığımda VDSL hattımın desteklediği maksimum hız 135mbps olarak gözüküyordu. Normal DSL kablosu yerine Nexans markanın Cat-6 ethernet kablosunu hiç ek yaptırmadan RJ-11 uç taktırıp kullanıyordum ona rağmen aldığım hız buydu.
TurkNet'in web sitesinde iki tür farklı altyapımın desteklediği hızların SS'lerini ekte sunacağım.
1. Resim TurkNet'in, Türk Telekom hattı üzerinden FTTH GPON altyapıda desteklediği maksimum hız.
2. Resim TurkNet'in, Türk Telekom hattı üzerinden FTTC VDSL altyapıda desteklediği maksimum hız.
3. Resim Türk Telekom FTTH GPON altyapıda aldığım maksimum hız.

2) Sorunuzun ucu çok açık. Altyapınıza göre hız değişkenlik gösterebilir. Net bir şekilde uzaktan bir şey diyemeyiz.
Bireysel tavsiyem Keenetic markanın DSL modeminden birisini alıp değiştirip kullanmak olacaktır. Dıştan anteni olan modemler her zaman WiFi'ı daha iyi performans sunar. Gigabit portlu olanlarına bakarsanız daha iyi olur. İleri de gerçek fiber (GPON) altyapı size geldiğinde cihaz değiştirmek zorunda kalmazsınız.
1. Keenetic modeli: https://www.hepsiburada.com/keeneti...modem-router-p-HBCV0000087J27?magaza=KEENETIC
2. Keenetic modeli: https://www.hepsiburada.com/keeneti...-modem-router-p-HBV00000MI5NL?magaza=KEENETIC

Dosya Ekleri

• 1659268355732.png
    1659268355732.png
    321,6 KB · Görüntüleme: 29
  • 1659268409447.png
    1659268409447.png
    319,2 KB · Görüntüleme: 28
  • 1659269382647.png
    1659269382647.png
    264 KB · Görüntüleme: 35
FTTB Fiber'de simetrik 1Gbps'e kadar alınır. Bina girişindeki cihazın portları gigabit destekli ise. FTTH simetrik 1Gbps desteklidir. Bazen bina içine yerleştirdiği T11 kutularını da Telekom FTTB olarak sayıyor ama tamamen yanlıştır. T11 kutuları nereye koyulduğu fark etmeksizin FTTC olarak geçer ve 100Mbps'e kadar alınır. FTTB'de dairelere RJ45 uçlu ile CAT-6 Ethernet (standart uçlu Ethernet kablosu) ile dağılır. FTTC'de T11 kutusuna kadar fiber gelip binalara ve dairelere DSL ile dağılır.

1) sorunuzu cevaplamak isterim. Türk Telekom'un sitesinde yazan fibernet ibaresi yanlış. O HiperNet olarak geçer "FTTC tip VDSL" altyapıya sahip olduğunuz için. Apartman ile T11 kabinine uzaklığınız eğer çok yakınsa 85-95Mbps arası görebilirsiniz (kabinin içindeki abone yoğunluğuna göre değişir alacağınız hız). Türk Telekom size fiber altyapı var diyerek aslında kandırıyor. Üstte belirttiğim gibi gerçek fiber iki türe ayrılır FTTB ve FTTH olmak üzere. FTTB'de simetrik 1Gbps'e kadar ve FTTH'da simetrik 1Gbps hızlar destekli olur. TurkNet'in sitesinde ise doğru olanı söylemiş sizdeki FTTC tip VDSL altyapıdır. Fiberde DSL kablosu kullanıldığı zaman fiber altyapı denilemez. Firmalar altyapı yatırımı yapmamak için fiber altyapı var diye geçiştiriyor.
Şunu da belirtmek isterim. Hangi firmadan abonelik alırsanız alın alacağınız hız üç aşağı beş yukarı aynıdır. Hızı belirleyen en belirleyen faktör internet altyapının durumu ve yoğunluğudur.
konudan bağımsız olarak yazacağım. bu yüzden ayırması kolay olsun diye italik biçimde yazıyorum. benim binamda Türk Telekom'un iki tür altyapısı var. FTTH GPON altyapı ve sizdekinin aynısı olan T11 kutulu FTTC tip VDSL. GPON altyapıda Telekom bana 1Gbps download/60mbps upload hız sunuyor (internet aboneliğim Türk Telekom'da). FTTC tip VDSL'de ise 100Mbps denildiği halde 85Mbps download/8mbps Upload'dan daha yukarı hız alamıyordum (TurkNet kullanırken). ASUS DSL-AC68u modemimin 192.168.1.1 arayüzünden baktığımda VDSL hattımın desteklediği maksimum hız 135Mbps olarak gözüküyordu. Normal DSL kablosu yerine nexans markanın CAT-6 Ethernet kablosunu hiç ek yaptırmadan RJ-11 uç taktırıp kullanıyordum ona rağmen aldığım hız buydu.
TurkNet'in web sitesinde iki tür farklı altyapımın desteklediği hızların SS'lerini ekte sunacağım.
1. resim TurkNet'in, Türk Telekom hattı üzerinden FTTH GPON altyapıda desteklediği maksimum hız.
2. resim TurkNet'in, Türk Telekom hattı üzerinden FTTC VDSL altyapıda desteklediği maksimum hız.
3. resim Türk Telekom FTTH GPON altyapıda aldığım maksimum hız.

2) sorunuzun ucu çok açık. altyapınıza göre hız değişkenlik gösterebilir. Net bir şekilde uzaktan bir şey diyemeyiz.
Bireysel tavsiyem Keenetic markanın DSL modeminden birisini alıp değiştirip kullanmak olacaktır. Dıştan anteni olan modemler her zaman Wi-Fi'ı daha iyi performans sunar. Gigabit portlu olanlarına bakarsanız daha iyi olur. İleri de gerçek fiber (GPON) altyapı size geldiğinde cihaz değiştirmek zorunda kalmazsınız.
1. Keenetic modeli: https://www.hepsiburada.com/keeneti...modem-router-p-HBCV0000087J27?magaza=KEENETIC
2. Keenetic modeli: https://www.hepsiburada.com/keeneti...-modem-router-p-HBV00000MI5NL?magaza=KEENETIC

Teşekkürler hocam sorması ayıp kaç lira ödüyorsunuz aylık ve klasik 24 ay taahhüt muhabbeti var mı?

Teşekkürler hocam sorması ayıp kaç lira ödüyorsunuz aylık ve klasik 24 ay taahhüt muhabbeti var mı?
Rica ederim. Aylık 390TL ödüyorum 24 ay taahhütlü. Telekom olacakta taahhütsüz olacak 🤣. Keşke taahhütlü ve taahhütsüz olmak üzere iki seçenek sunsalardı.
Ancak bendeki hızı sizdeki altyapı VDSL olduğu için alamazsınız bunu not olarak düşeyim. Ping falan nasıl derseniz. Diğer kullandığım servis sağlayacılarına göre en düşük pingi Türk Telekom sunuyor. Deneyimlediğim kadarıyla. Ama bölgeden bölgeye ve altyapıya göre değişebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı