Türk Telekom'un Anayasaya Aykırı Hareketi

Türk Telekom'un neyi doğru ya? Bizimkiler de takmış TT'ye illa o olacak diyorlar. Annemin hattında 20 GB internet var ama sen şu işe bak ki, daha evin içinde çekmiyor. Bir de "Dağda bile çekim noktaları yaptık." tarzında reklamlar vardı bir ara. Ev interneti aldığımız zaman da 2 ay kullanamadık DSL yüzünden. Kablo çalışıyordu ama altyapıda cart curt var dediler. Düzeldiği zaman da ben yanlışlıkla Wi-Fi tuşuna bastığım için gitmişti internet. Bir gün şans eseri keşfettim. Onun dışında paketler de pahalı. Biz taahhütü iptal etmek istedik. İmza da attı babam ama olmamış. Ev interneti de çalışmıyordu. Biz de kapandı sandık. 1 ay sonra 180 TL fatura geldi. Meğer iptal etmemişiz (!)

Şuan en iyisi Turkcell ama o da pahalı. Ben kendime hat çıkartacağım zaman her tarafı gezdim en ucuzu Turkcell'di ama. Sağ olsunlar vergi almıyorlardı (290 TL) zaten yeni hat bedava demişlerdi. Yine iyi sıyırdım. Vodafone +480 TL istedi. Ne yapın ne edin Türk Telekom almayın. Ben müşteri servisini aradığımda bana internetteki çözümlerden bile beter şeyler dediler. Bir de üstüne bir ton zaman gitti. Yok şu kablo var mı, yok şu aparat sizde varsa şunu şuraya takın. Boş boş şeyler. Altyapı sorunlu ise düzeltin. Eğer sorun bende ise çözmeye çalışın. Ekstra kabloyla olacak iş değildi ki. Cayma bedeli olur ama 2000 TL cayma bedeli olmaz. Bana çok fazla geldi. Tamam her şey zamlandı da o kadar olması garip. Zaten hep para tuzağı. Sadece Türk Telekom için demiyorum. Annemin tarifesi 5 GB ile başladı şuan 20 GB. Ama fazla ya. Aynı tutsunlar bir zahmet. Niye hep arttırılıyor anlamadım. Ben hiç memnun değilim genel olarak. Hem mobil hem ev interneti hem de destek servisi vs. kötü.

Anneme Fiber diye sattıkları ama VDSL bağlatan ve yüksek ping veren Türk Telekom'a selam olsun. Muhtemelen anneme "Hiper" diyerek kelime oyunu yapmışlar. Zor ikna ettim annemi bu internetin fiber olmadığını. Şuan Kablonet'e geçtim Türk Telekom'a göre çok daha iyi.

Ortada anayasaya aykırı herhangi bir şey yok. Kendi kendinize gaza gelmeyin. 2 yıllık taahhütler ücretsiz fesih falan edilemiyor. Aslını astarını öğrenmeden her şeye atlamayın.
Muhtemelen okumazsınız ama şurada her şeyi detaylıca anlattım: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi
Uslübunuzu düzelttiğinizde tekrar tartışalım.

Ek olarak, siz orada 80TL ise taahütsüze 100TL gibi bir oran yazmışsınız. Ben 12Mbps'e 120, 50'ye 165TL ödedim aradaki hangi fark 2000TL cayma bedeli yapar açıklayın.

Uslübunuzu düzelttiğinizde tekrar tartışalım.

Ek olarak, siz orada 80TL ise taahütsüze 100TL gibi bir oran yazmışsınız. Ben 12Mbps'e 120, 50'ye 165TL ödedim aradaki hangi fark 2000TL cayma bedeli yapar açıklayın.
İşin aslını astarını öğrenip hakkınızı hukukunuzu iyi bilip sonra konu açtığınızda tekrar tartışalım.

Aradaki farkı ben hesaplamıyorum. Ben oraya tamamen örnek olması ve kolay hesaplanabilir olması açısından 80 ve 100 yazdım. Bu demek değildir ki bütün taahhütlerde 20 lira indirim uygulanır.
Açın imzaladığınız sözleşmeye bakın. İndirimsiz tutarı, taahhüde istinaden uygulanan indirimi ve bunun sonucundaki indirimli tutar orada vardır. Olmazsa Online İşlemler'de de vardır muhtemelen. (Türk Telekom müşterisi olmadığım için Online İşlemler'de var mı yok mu tam bilemiyorum.)
O da olmadı müşteri temsilcisine paketin indirimli ve indirimsiz fiyatını da sorabilirsiniz.

Ben Millenicom müşterisiyim. Şu an 100'lük pakete 115 lira ödüyorum. Zamanında 24 ay taahhüt vermiştim. Paketimin indirimsiz fiyatı 290 lira. Az önce Online İşlemler'e girip aldığım ekran görüntüsünü şuraya bırakayım:

1673889312118.png

Hesabı yanlış yapıyorsunuz. Mesele 12'lik pakete 120 lira ödemeniz, 50'lik pakete de 165 lira ödemeniz değil. Mesele o fiyatlar hangi fiyattan 120'ye ve 165'e indi? 200'den mi 120 liraya indi? Yoksa 230'dan mı 120'ye indi? İşte aradaki bu fark indirim bedeli olarak geçiyor. İki farklı paketin fiyatını karşılaştırmanın bir anlamı yok. Her paketin fiyatı kendine özgü.

@405668 THH iletişim merkezini arayıp sorduğumda bu maddenin farklı bir anlamda anlaşıldığı ve ISS'ların cayma bedeli olarak değil ancak indirim tutarını geri alma haklarının olduğunu söylediler, bilginize.

İşin aslını astarını öğrenip hakkınızı hukukunuzu iyi bilip sonra konu açtığınızda tekrar tartışalım.

Aradaki farkı ben hesaplamıyorum. Ben oraya tamamen örnek olması ve kolay hesaplanabilir olması açısından 80 ve 100 yazdım. Bu demek değildir ki bütün taahhütlerde 20 lira indirim uygulanır.
Açın imzaladığınız sözleşmeye bakın. İndirimsiz tutarı, taahhüde istinaden uygulanan indirimi ve bunun sonucundaki indirimli tutar orada vardır. Olmazsa Online İşlemler'de de vardır muhtemelen. (Türk Telekom müşterisi olmadığım için Online İşlemler'de var mı yok mu tam bilemiyorum.)
O da olmadı müşteri temsilcisine paketin indirimli ve indirimsiz fiyatını da sorabilirsiniz.

Ben Millenicom müşterisiyim. Şu an 100'lük pakete 115 lira ödüyorum. Zamanında 24 ay taahhüt vermiştim. Paketimin indirimsiz fiyatı 290 lira. Az önce Online İşlemler'e girip aldığım ekran görüntüsünü şuraya bırakayım:

Eki Görüntüle 1635194

Hesabı yanlış yapıyorsunuz. Mesele 12'lik pakete 120 lira ödemeniz, 50'lik pakete de 165 lira ödemeniz değil. Mesele o fiyatlar hangi fiyattan 120'ye ve 165'e indi? 200'den mi 120 liraya indi? Yoksa 230'dan mı 120'ye indi? İşte aradaki bu fark indirim bedeli olarak geçiyor. İki farklı paketin fiyatını karşılaştırmanın bir anlamı yok. Her paketin fiyatı kendine özgü.
İndirim bedeli olsa, bu taahüt bitimine yakınken daha da artar çünkü önce ödediğiniz faturaların indirimi toplanır. Bu ise cayma bedeli ve laf dolandırılmasından başka bir şey değil.

İndirim bedeli olsa, bu taahüt bitimine yakınken daha da artar çünkü önce ödediğiniz faturaların indirimi toplanır. Bu ise cayma bedeli ve laf dolandırılmasından başka bir şey değil.
Sayın @st_140523 nickli arkadaşımızın da dediği gibi düşük olan tutar yansıtılır. Görselde de görüldüğü üzere:
asdf.png

Özetle hocam, ortada yasadışı bir şey yok. Linkini attığım konuda da anlattığım gibi hem taahhüt vereyim hem de ücretsiz ayrılayım diye bir şey de yok. Mantıken olmamalı da zaten. Bir deyim vardır hem ayranım dökülmesin diye başlar.
Her neyse sonuç olarak beğenmediğiniz firmadan ayrılmış ve başka bir firmaya geçmişsiniz. Bize de hayırlı olsun demek düşer. İyi forumlar.

Sayın @turk77 nickli arkadaşımızın da dediği gibi düşük olan tutar yansıtılır. Görselde de görüldüğü üzere:
asdf.png

Özetle hocam, ortada yasadışı bir şey yok. Linkini attığım konuda da anlattığım gibi hem taahhüt vereyim hem de ücretsiz ayrılayım diye bir şey de yok. Mantıken olmamalı da zaten. Bir deyim vardır hem ayranım dökülmesin diye başlar.
Hocam verilen taahüt bir hizmet ve bir vaat karşılığında verildi. Adam bana VDSL'de boş port açılır dedi ne aradı ne sordu. Ben kaç ay bekledim.

Hocam verilen taahüt bir hizmet ve bir vaat karşılığında verildi. Adam bana VDSL'de boş port açılır dedi ne aradı ne sordu. Ben kaç ay bekledim.
Siteminizi anlıyorum hocam. Ancak hukuken "VDSL'de boş port açılır" diye bir şeyin olmadığını biliyorsunuzdur. Telefonda veya bayi ile görüştüyseniz bayide her şeyi söylerler, 40 takla atarlar müşteri kazanmak için. Ancak günün sonunda karşınıza imzaladığınız sözleşme çıkar, resmi evrak çıkar. Bayideki adamla veya call centerdaki müşteri temsilcisiyle değil firmanın avukatıyla muhattap olursunuz.
Demem o ki telefonda söylenen her şeye inanmayın. Ne söylerlerse söylesinler, isterlerse "anam avradım olsun ki VDSL'de boş port açılır, açılmazsa harakiri yapıp intihar ederim" desinler. Siz imza attığınız belgeye bakacaksınız. Sözleşmede "birkaç ay içinde VDSL portu açılacaktır" yazıyor muydu? Elbette yazmaz öyle bir şey.

Konu biraz sapacak ama şunu da anlatayım: Biz VDSL bulunan binamıza fiber altyapı kurulması için dilekçe hazırladık ve müdürlüğe teslim ettik. Bir süre sonra taşeron ekip fiber kabloyu yerin altından binaya çekmek için geldi. O sırada da müdürlükten biri beni aradı. Çünkü dilekçede kendimi vekil tayin etmiştim. Adam adresi teyit etmek için aramış. Sokak isimleri uyuşuyordu ama bina numarası uyuşmamıştı. Normalde bizim bina 10 numara ama adam o sırada sistemde 10 numarayı göremiyormuş. Neyse adam benden müşteri numaramı istedi. Sanırım kayıtlı müşteriye bakıp sistemden tam adresi görecekti. Millenicom müşterisi olduğumu söyleyince "ama sen fibere geçemeyebilirsin ha" diyerek aklınca tehdit etti. O an he hı diyerek geçiştirdim gitti. Sonra fiber altyapı aktifleşince Millenicom'u aradım ve VDSL altyapıdan fiber altyapıya geçmek istediğimi söyledim. 3 gün sonra TT ekibinden bir adam kurulumu yaptı ve yaklaşık 1.5 yıldır fiber altyapıda Millenicom kullanıyorum.
Hadi satış temsilcileri vs. müşteri başına prim mrim alıyorlardır da sen müdürlükteki bir memursun be adam, sana noluyor da yalan söyleyerek kendini trajikomik bir duruma düşürüyorsun?

Toparlayacak olursak hocam; adam size "VDSL portu açılır" da der, "hızınızı yükseltelim internetiniz şöyle uçsun böyle kaçsın" da der, "fiyatı şöyle yaparsak bunu kazanırsınız" da der, der oğlu der yani. Burada önemli olan vatandaş olarak bizlerin haklarımızı, sınırlarımızı resmi kaynağından iyi öğrenmek. Bilgi sahibi birini de kolay kolay kandıramazlar zaten.

Geri
Yukarı