Türkçe dublaj mı Türkçe alt yazı mı?

Film mi oyun mu?

Film ise dublaj.

Oyun ise alt yazı.

Asıl tam tersi. Film dublajları çok saçma ve mantıksız oluyor. Adamın sesi inceyse bizde boru sesli adam onu seslendiriyor sadece sorun bu da değil herifin sesi uymuyor bile. Ayrıca kelimeleri çok değişik çeviriyorlar. Ne bileyim vurulunca vesaire değişik dublajlarla karşı karşıya kalıyorsun komik kalıyor yani. Ama oyunlarda dublajlar çok daha kaliteli ve çoğu Türkçe dublajlı oyunda ana karakteri seslendiren kişinin sesi orijinal İngilizce dublajından daha uyumlu. Bkz. İnfamous second son ana karakteri.Tr dublajında harbiden genç birinin sesiyken İngilizce dublajda bayağı değişik.

Asıl tam tersi. Film dublajları çok saçma ve mantıksız oluyor. Adamın sesi inceyse bizde boru sesli adam onu seslendiriyor sadece sorun bu da değil herifin sesi uymuyor bile. Ayrıca kelimeleri çok değişik çeviriyorlar. Ne bileyim vurulunca vesaire değişik dublajlarla karşı karşıya kalıyorsun komik kalıyor yani. Ama oyunlarda dublajlar çok daha kaliteli ve çoğu Türkçe dublajlı oyunda ana karakteri seslendiren kişinin sesi orijinal İngilizce dublajından daha uyumlu. Bkz. İnfamous second son ana karakteri.Tr dublajında harbiden genç birinin sesiyken İngilizce dublajda bayağı değişik.

Oyunlara sonradan yapılan bazı dublajlar da çok kötü oluyor. Güzel olana bir şey demiyorum mesela The Last of Us 2 Crysis vs. bunların dublajı güzel ama bazıları harbiden çok kalitesiz oluyor.

Oyunlara sonradan yapılan bazı dublajlar da çok kötü oluyor. Güzel olana bir şey demiyorum mesela The Last of Us 2 Crysis vs. bunların dublajı güzel ama bazıları harbiden çok kalitesiz oluyor.

Hocam şu ana kadar 8-9 senedir oyun oynayan birisiyim Türkçe dublajı kötü olan oyun neredeyse hiç görmedim. Yamalarla dublajlara hiç girmiyorum ne halt oldukları belli zaten. Bu neredeyse kısmını Valorant için kullandım bu arada. Nedense benim için illet gibi geliyor dublajı.
Mesela çok eski bir oyundan dublaj örneği vereyim. 2011 de infamous 2 diye bir oyun çıktı bazıları bilir çoğunlukla bilinmez. Oyunun ana karakterinin Türkçe dublajı çok iyi. Adama tam oturuyor. İngilizce dublaja bakıyorsun adam sanki bir yerlerinden konuşuyor.

Filmden filme değişir. Mesela bewn V for Vendetta ve Cars gibi filmleri altyazılı izlemem. Çünkü dublajları orijinalinden güzel geliyor bana.

Buz devri gibi filmleri Türkçe izlerim fakat SE7en, shawshank redemption gibi filmleri İngilizce alt yazı.

Geri
Yukarı