Türkçe nasıl bir dil?

10/7 çok fazla yabancı kelime girdi dilimize ve bazı kelimelerin telafuzu (umarım doğru yazmışımdır) çok zor.
Bence zor değil de şey var, kuralsızca yazıldığı gibi okunmayan kelimeler.
Abi derken "aabi" diyoruz mesela..
Yine de anlaşılır olduğu için sorun yok bence.

Sondan eklemeli oldugu icin kelimeler gereksiz uzuyor. "Mahallemizdekilerden mi" gibi seyler hem gramer hem de anlam olarak dogru.
TDK yetersiz, corek otu ayri yaziliyor, semizotu bitisik. Sacmalik.
Bilisim cevirileri evlere senlik. Yonga diye bir sozcuk var. Betik var. Bilgisayar , bellek gibi anlamli cevirilerin yaninda 12 yasinda stajyer cevirmis gibi duruyor.
Grameri dogru telafuz icin akici konusamiyorsunuz. Gelecegim demek kastiriyor, gelicem daha pratik.
Cikardigimiz tum sesleri alfabe karsilamiyor.

Kar yaginca dukkan az kar ediyor dediginde alfabede olmayan sesler cikiyor.

Yine de severiz, sayariz kendisini. Kufur etmek icin de en elverisli dillerden, Zaten sonradan ekleneli dillerde saglam kufur edilebilir, bkz Fince.
Hocam çok güzel ifade etmişsiniz :D.
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine diyorum.
Bazen zor bir dil bazen kolay. Mesela İngilizcede He-She-It Almancada Er-Sie-Es derken bizde direkt "O" :D
Bu eksi değil aslında.
Cümle içinde zaten cinsiyet belli oluyor.

Puanlama yapmak saçma, atlıyorum. Türkçeyi ana dil olarak konuşan halkın bile haberdar olmadığı bir sürü kural var, dilde ustalaşmak aşırı zor. Bu sürekli belli oluyor, zamanında TDK'nin kurallarına bayağı ilgiliydim ve o yüzden bir kitap okurken bile bir sürü hata gözüme çarpıyor.

Mesela şu üstteki kuralı bırakın halkı, edebiyat hocalarının bile bilmediğine şahit oldum.

TDK bir değişiklik yapıyor, öyle uygun gördük deyip geçiyor. Sebebini açıklamıyorlar, hatta dilde böyle bir değişiklik yapıldığından halkın bile haberi olmuyor. Bir bakıyorsun eskiden kesme işareti kullanılması gereken yerde artık kesme işareti kullanılmıyor.

Bazenleri forumda bir şey yazarken az bilinen bir kuralın uygulanması gerektiği bir yerde kalıyorum. Acaba yanlışını mı yazsam, ceza alır mıyım diye düşünüyorum. Forum yine iyi, sınav kağıdında bile yaşıyorum ya ben bu durumu. Bu böyle olmamalı kesinlikle.

Sizce nasıl bir dil?
1-10 arası puanlama yapmanızı istiyorum.
Bunun yanı sıra düşüncelerinizi de bekliyorum.

Ben şahsen beğeniyorum ve puanım 8.
Yabancı kökenli olan aşırı kelime var ama artık çoğu dilimize entegre olmuş olduğundan sorun teşkil etmiyor.
Fonetiği bir tık sert olabiliyor ama bu konuşmaya da bağlı tabii ki.
Sondan eklemeli ve artikellerin olmadığı bir dil olması gibi özellikleri olan bir dil olduğundan İngilizce, Almanca, Fransızca vb. Avrupa'i diller ile de biraz zıt.

Dilimiz çok güzel bir dil lakin günümüzdeki kullanımları çok absürt geliyor, Misal "herkes" "bilmiyorum" "tm" "ne yapayım?" daha birçok örneği Google üzerinde mevcut. İyi günler...şu anki Türkçeye puanım 10/4 tabii ki iyi kullanan insanlarda var. Fakat günümüzdeki "Türk Dil Kurumu" bana çok yetersiz geliyor, siyaset yapmayacağım lakin şu an ülkece maalesef kötü bir durumdayız:( ne yapılmalı ne edilmeli bilmem...

Bence zor değil de şey var, kuralsızca yazıldığı gibi okunmayan kelimeler.
Abi derken "aabi" diyoruz mesela.
Yine de anlaşılır olduğu için sorun yok bence.

Aabi derken aslında âbi diyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı