Türkçe programlama dilleri ile neler kazanırız?

@434193 @TürkçeYazılımKonatı Bu saçma bir tartışmaya dönmeye başladı. Neler kazanırız artık burada tartışılan bir konu değil anladığım kadarıyla. Konuşma bu şekilde sürmeye devam ederse konu kilitlenecektir. Lütfen konunun dışına çıkmadan fikirlerinizi belirtin. Konunun yararlı olduğunu düşünüyorum.

@TheAny Konunun dışına çıkaran ben değilim bu arada, az yukarı çık oku da neyin ne olduğunu anla yargısız infaz yapma. Yukarıda anlatmaya çalıştığım şeyler yüzünden arkadaş beni Türkçe düşmanı ilan etmiş. Diğer kişilere yaptığı yorumları da okudum moderatör arkadaştan uyarı gelince. Arkadaş zaten hiç bu konunun içinde değil ki sürekli birbirinden alakasız cevaplar vermiş, haksız çıkınca da ya şikayet etmiş ya da çirkinleşmiş :)

@TheAny Konunun dışına çıkaran ben değilim bu arada, az yukarı çık oku da neyin ne olduğunu anla yargısız infaz yapma. Yukarıda anlatmaya çalıştığım şeyler yüzünden arkadaş beni Türkçe düşmanı ilan etmiş. Diğer kişilere yaptığı yorumları da okudum moderatör arkadaştan uyarı gelince. Arkadaş zaten hiç bu konunun içinde değil ki sürekli birbirinden alakasız cevaplar vermiş, haksız çıkınca da ya şikayet etmiş ya da çirkinleşmiş :)
O konuda bende yorumumu yaptım. Fakat konunun içine dahil bir mesajın yanında yaptım. Senin de ilk başta yaptığın gibi. Sonraki mesajın konuyu dağıtan mesaj. Aynı şey onun içinde geçerli.

Türkçe tabanlı yazılım dili geliştiriyorsanız milyon dolarları projelerde yakan girişimcinin birinden bir gün "Gerek para kaynağı, gerek başka açılardan her türlü yardıma hazırım" diye bir ileti alabilirsiniz. 😉

En fazla ilkokul seviyesindeki çocuklara programlamanın mantığını(synatxını genel olarak) anlatabiliriz. Bunun içinde zaten blok tabanlı öğreticiler var. Onun dışında sektörde yerinin olması imkansız bir şey.

Örneğin; Tıp sektöründe nasıl Latince terimler kullanılıyorsa; programlama sektöründe de İngilizce terimler kullanılıyor.

Global olarak İngilizce varken kimse bir milletin dilini kullanmaz. Adam İngilizce ile şu anda yapabildiği her şeyi yaparken neden gidip zor olan bir dili(Türkçe) öğrenmek istesin? Bunu düşünmek bile zaten sektörde Türkçe'nin yerinin olmadığını gösteriyor. Türkçe öğrenilmesi en zor olan dillerden birisiyken; programlama da kullanılması imkansıza yakın. İngilizce gibi kolay bir dil varken ve global bir dilken kimse gidip Türkçe öğrenmez.
Neden dilimiz elin sömürgecisinin dilinden daha aşağı bir dil olsun ki?
Veyahut neden biz programlama yapmak için yabancı dil öğrenelim ki?

Neden dilimiz elin sömürgecisinin dilinden daha aşağı bir dil olsun ki?
Veyahut neden biz programlama yapmak için yabancı dil öğrenelim ki?
Bunun bizim dilimizle ilgisi yok. Yazılımın ana dili İngilizcedir, Tıp'ın ana dili Latincedir. Bunlar değişmez şeylerdir, değiştiremezsin. Zamanında böyle olmuş böyle gidecek.

İngilizce, Türkçeye göre oldukça kolay ve global bir dildir. Millet global bir dil varken gidip 3. dünya ülkesi dilini öğrenmezler. Günümüzde artık İngilizce bilmek bir seçenek değil şarttır.

Hepimiz Türkçeyi seviyoruz ama sektörlerin gerçekleri vardır. Bu gerçeklere uymazsan; sektörde olamazsın.

Geri
Yukarı