Türkçe Rap dinlemenin zevksizlik olması

İnkar edilemez bir gerçektir. Rap günümüzdeki en yaygın müzik türü. Bunun sebebi çok kolay bir şekilde yapılması. Sizde 300 liraya bir beat yaptırıp iki tane kafiye yaparak rapçi olabilirsiniz. İki tane kitap okumamış Türkçe rap kitlesi de bu sözlere "baksana abi adamın sözleri ne kadar iyi" der. Özellikle Türkçe rap dinleyicilerinde ne kadar hızlı söylersen o kadar iyi gibi bir algı var bu yüzden ceza gibi "manmınamınamınıamı" diyen adamlara da laf kondurtmazlar. Kısacası kötü bir ritim üzerine saçma şeyler konuşmaya müzik denmesi Mozart'a hakarettir.

104 yaşında bir adamın Rap dinlemesini beklemez kimse. Kimin, ne dinlediği seni mi ilgilendiriyor? Söylenen sözlere kafası basmayan birisi için boş olabilir, herkes için öyle değil. Rapin kendi içinde bile onlarca türü varken, Rap bu günlere geldiyse emek verenler olduğu için geldi. 300 liraya alacağın beat anca flüt sesi olur. O sesle Rap yapabilecek kadar yetenekliysen, sahneye seni alalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zevk - renk meselesi değil malesef. Birinde ortada müzisyen ve üretilmiş bir müzik yok.

Rap gibi alanlarda çoğunlukla müzik yaptığını düşündüğünüz kişiler aslında ne yapıyor olduğundan bir haberdir.
Kopyala yapıştır şeklinde sample itelerler size. Asıl feci olan kısım bunun bir değeri olduğunu düşünüyor olmanız.

Aşağıdaki videoda yapıldığı gibi. Müzikten anlamayan adamlar. Üç beş tane kendilerinin dahi üretmediği sample dizerler 5 dk da müzik diye dinlersiniz. (C.Gox tan bahsetmiyorum)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Okuduğunuzu anlamakta sıkıntı yaşıyorsunuz sanıyorum. Benim için bir değeri olsun, olmasın, başkası için değeri olan şeyleri şöyle böyle diye yaftalamayı sevmiyorum sadece. Benim için değeri olmayan her şeyi yaftalayacak olsam, dünyanın %70’i leş pop müzikler dinliyor, napayım? Bence gayet de iğrenç müzikler. Dünyanın %70’i zevksiz mi diyeyim?

Yarısı aynı şeyi tekrarlamaktan ibaret, arkaya koyulan diskotek müzikleri bir değer mi arzediyor? Benim için etmiyor, ama ettiğini düşünenler var, gayet de severek dinliyorlar. Bence feci olan sizin bu narsistik tavırlarınız. Bir de “Zevkler-renkler meselesi değil” yazmışsınız. Hadi yahu? İnsanlar bir şeyi severek dinliyorsa gayet de “zevk-renk” meselesidir. Kendini eğitip de kulağına güzel gelen şeyler farklılaştırma diye bir durumdan haberdar değilim, bu üst teknoloji yalnızca sizin gibi insanlara nasip oluyor herhalde.

Aslında farkında olmadan alıntıladığınız yerde bahsettiğim insan stereotipine örnek olmuşsunuz da farkında değilsiniz.

Okuduğunuzu anlamakta sıkıntı yaşıyorsunuz sanıyorum. Benim için bir değeri olsun, olmasın, başkası için değeri olan şeyleri şöyle böyle diye yaftalamayı sevmiyorum sadece. Benim için değeri olmayan her şeyi yaftalayacak olsam, dünyanın %70’i leş pop müzikler dinliyor, napayım? Bence gayet de iğrenç müzikler. Dünyanın %70’i zevksiz mi diyeyim?

Yarısı aynı şeyi tekrarlamaktan ibaret, arkaya koyulan diskotek müzikleri bir değer mi arzediyor? Benim için etmiyor, ama ettiğini düşünenler var, gayet de severek dinliyorlar. Bence feci olan sizin bu narsistik tavırlarınız. Bir de “Zevkler-renkler meselesi değil” yazmışsınız. Hadi yahu? İnsanlar bir şeyi severek dinliyorsa gayet de “zevk-renk” meselesidir. Kendini eğitip de kulağına güzel gelen şeyler farklılaştırma diye bir durumdan haberdar değilim, bu üst teknoloji yalnızca sizin gibi insanlara nasip oluyor herhalde.

Aslında farkında olmadan alıntıladığınız yerde bahsettiğim insan stereotipine örnek olmuşsunuz da farkında değilsiniz.

Akıl sağlığım yerinde sağol. Okuduğumu anlatmayı biliyorsan anlayabilecek kapasitedeyim. Ama bunun için anlatmaya çalıştığın şey hakkında bilgi sahibi olmalısın.

Akıl sağlığım yerinde sağol. Okuduğumu anlatmayı biliyorsan anlayabilecek kapasitedeyim ama bunun için anlatmaya çalıştığın şey hakkında bilgi sahibi olmalısın.
Ha tek cevabınız bu yani? Kim bilgi sahibi, kim de kendi egosunu tatmin ediyor, uzaktan bakan herkes gayet güzel görebilir, merak etmeyin. Yazdığım her şeyi kelimesi kelimesine haklı çıkardığınız için teşekkür ederim.

Ha tek cevabınız bu yani? Kim bilgi sahibi, kim de kendi egosunu tatmin ediyor, uzaktan bakan herkes gayet güzel görebilir, merak etmeyin. Yazdığım her şeyi kelimesi kelimesine haklı çıkardığınız için teşekkür ederim.

Elbette "sizin için" tek cevabım bu.
Müzik üretme konusunda bilginiz var mı? Müzik eğitimi aldınız mı? Sizinle tartışabileceğim ortak bir nokta göremiyorum.

Elbette "sizin için" tek cevabım bu.
Müzik üretme konusunda eğitiminiz var mı? Müzik eğitimi aldınız mı?
“Benim için” başta cevap yazmaya tenezzül etmenize de gerek yoktu o zaman. Kendinizi kandırmayın, komik duruyor. Ha, sizi tatmin edecekse, müzik eğitimi almadım. Oradan aşağılamaya çalışacaksınız, bir müziği beğenip beğenmemek, üstüne yorum yapmak için müzik eğitimi almaya gerek de yok.

Futbol hakkında konuşmak için futbolcu olmaya, yemek hakkında konuşmak için aşçı olmaya, oyunlar hakkında konuşabilmek için yazılımcı olmaya gerek olmadığı gibi. Bu kendini kanıtlama, ezme çabanızı anlayamadım. Yaşınız doğruysa, bu yaşta baya eğreti duruyor, haberiniz olsun.

Yetkinlikle kendini ifade edemeyenler karşısındakinin kişiliğine saldırarak haklı çıkmaya çalışır. Yazdıklarının özeti.
Kendinizi kandırmayın,
sizi tatmin edecekse
Bu kendini kanıtlama, ezme çabanızı
bu yaşta baya eğreti duruyor,
kim de kendi egosunu tatmin ediyor,
her şeyi kelimesi kelimesine haklı çıkardığınız için
anlamakta sıkıntı yaşıyorsunuz.
narsistik tavırlarınız

Son düzenleme:

Geri
Yukarı