Türkçe Rap dinlemenin zevksizlik olması

Her şeyin ucuzu ve kolay ulaşılaşılanı ilgi görür. Ucuz mala saldırana da kalite anlamak pek mümkün değildir.

30sn de 3-4 sample ı arka arkaya hiç bir müzik bilgisine sahip olmayan dizerek yapabileceğiniz türdür rap altyapısı.
Yurt dışında biraz farklı. Orada üretim akademik boyutlarda ama ülkemize gelince telefon kullanmayı bilsen yaparsın.

Z kuşağı müzik piyasasının bile içinden geçti pardon tik takçılar demek istedim. Ece Ronay denen tiktokçu şahsın bile şu şarkısı 79 milyon dinlenmiş. Üzülüyorum be vallahi üzülüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Z kuşağı müzik piyasasının bile içinden geçti pardon tik takçılar demek istedim. Ece Ronay denen tiktokçu şahsın bile şu şarkısı 79 milyon dinlenmiş. Üzülüyorum be vallahi üzülüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Youtuba da bazı abartılı dinlemeler çoğunlukla organik olmuyor. Çinli firmalar var, basıp parayı tıklama satın alabiliyorsun. Raporlar kısmında zaten ortaya çıkıyor işin foyası.

Bu firmalar tarafından oraganize edilen, dosya İndirme linklerine, resim / haber / video servislerine eklenen kodlar var.

7-8 yaşından beri rap dinlerim. Neredeyse 10 yıl olacak yani. Ve evet, müzikal anlamda istisnalar hariç kulaklarımızın pasını silmiyor. Biraz kulağımın pası silinsin desem Johann Pachelbel dinlemeyi tercih ederim. Bu noktada kısmen hemfikiriz.

Kalanlarda ise taban tabana zıttız. Rap hakkında ne biliyorsun çok merak ediyorum. İki kafiye, 300 TL beat ile rap yapılacağını sanıyorsun. Bu rapi kaale alan bile yok. Trapçiler, T-rap kitlenin ne kadar umrunda?

Hızlı söyleyince iyi rap yapıldığını sansak, Sagopa Kajmer, Saian, Karaçalı gibilerini adam yerine koymazdık. Ceza'nın sadece Medcezir albümünü dinlesen, neden laf kondurmağımızı anlarsın. Umarım Ceza'yı da Holocaust'tan ibaret sanmıyorsundur.

Sonda da kötü ritim, saçma sözler yazmışsın. Trap ile T-rap'i karıştıyor olabilir misin? Aslında T-rap, beate önem veren bir ekoldür ama... Al birkaç parça, rap nedir gör.
(Bu parça bir gecede yapıldı.)

Hop, burada kestik. Yeni gelen mesajlara baktım ve yazdıkları okudum. Nihayetinde yazdıklarımın boşa çıktığı kanaatine vardım. Resmen bi' halt beğenmeyen ekşi yazarına laf anlatmaya çalışmışım. Eski mesajlarına bakmam yeterliymiş, yazıyı yazmamak için. Neyse, o kadar yazdım, atayım en azından.

İnkar edilemez bir gerçektir. Rap günümüzdeki en yaygın müzik türü. Bunun sebebi çok kolay bir şekilde yapılması. Sizde 300 liraya bir beat yaptırıp iki tane kafiye yaparak rapçi olabilirsiniz. İki tane kitap okumamış Türkçe rap kitlesi de bu sözlere "baksana abi adamın sözleri ne kadar iyi" der. Özellikle Türkçe rap dinleyicilerinde ne kadar hızlı söylersen o kadar iyi gibi bir algı var bu yüzden ceza gibi "manmınamınamınıamı" diyen adamlara da laf kondurtmazlar. Kısacası kötü bir ritim üzerine saçma şeyler konuşmaya müzik denmesi Mozart'a hakarettir.

Elanur bela (!)

Bana göre birkaç kişi dışında türkçe rap dinlenilmeyecek vaziyette. Yaklaşık 2009 senesinden beri dinlerdim, 2019 senesinde "ne dinliyorum lan ben?" diyerek dinlemeyi bıraktım. Bir tek Cumali Efrah dinlerim, o da arada sırada. Belki geri döner...

Yeni konular

Geri
Yukarı