Türkçe şarkıların berbat olduğunu düşünüyorum

Birkaç (veya daha fazla, kısmen öne çıkmayanlar) iyi düşünülmüş şarkı haricinde sağda solda rastladığım Türkçe (türü fark etmeksizin) şarkıların %90'ından fazlası bana göre berbat denilebilecek kıvamda, yaşıtlarımın (16-24) dinledikleri doğal olarak daha fazla önüme çıkıyor, belki bundandır. Bende genel olarak Türkçe yapılmış şarkıların berbat olduğu yönünde bir izlenim oluşmaya başladı, sanki herkes kolay yoldan para kazanmak amacıyla veya biraz kitle toplamak için daha Türkçe konuşmasını başaramazken "global olmak" hayallerine dalıp şarkı çıkartıyormuş gibi.
Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; çoğu sanatçıyı tanımıyorum bile, sadece önüme çıkıyorlar ve kötü yapılmış olduğunu düşünüp değiştiriyorum veya çevrem öneriyor dinledikten sonra kötülüyorum.
Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası ben de katılıyorum. Tabii ki de sık sık müzik dinlemem hatta nadiren dinlerim ama dinlediklerimin neredeyse hepsi yabancıdır. Türkçe şarkılar ya "Türkçe" olmayan raplardan ya da eski şarkılardan ibaret.

Türk sanat Zeki Müren - Elbet bir gün buluşacağız
Arabesk1 Arabesk2 Ferdi Tayfur - Hatıran Yeter, Zeki müren - Aşkımız eski bir roman (Müslüm gibi sanatçılardan daha çok örnek verilebilir.)
Çok dinlemem fakat : pop Tarkan - kuzu kuzu
Türkü Hasan Mutlucan - Küffar Türkü2 Han sarhoş Hancı Sarhoş
Slow Sezen Aksu - Kaybolan yıllar
Rap Sagopa Kajmer - İskeletler diyarında bir et parçası
Rock Umut kaya - Mor yazma
Anadolu Rock Cem karaca - Namus belası

Her milletin eserlerinin iyisi var kötüsü var. Genelleme yapmak anlamsız bence.

Hocam dinlediklerinizden atabilir misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buyrun hocam. Attım 3,4 tane.

Türk sanat Zeki Müren - Elbet bir gün buluşacağız
Arabesk1 Arabesk2 Ferdi Tayfur - Hatıran Yeter, Zeki müren - Aşkımız eski bir roman (Müslüm gibi sanatçılardan daha çok örnek verilebilir.)
Çok dinlemem fakat : pop Tarkan - kuzu kuzu
Türkü Hasan Mutlucan - Küffar Türkü2 Han sarhoş Hancı Sarhoş
Slow Sezen Aksu - Kaybolan yıllar
Rap Sagopa Kajmer - İskeletler diyarında bir et parçası
Rock Umut kaya - Mor yazma
Anadolu Rock Cem karaca - Namus belası
Her milletin eserlerinin iyisi var kötüsü var. Genelleme yapmak anlamsız bence.
Ama hocam dediğim gibi 10-20 tanesi haricinde çoğunlukla şarkılar berbat, saydıklarınız gibi 50 tane daha örnek verebilir misiniz? Büyük ihtimalle 50 tane daha saymanız çok zor olur. Bunun yanında piyasaya her yıl binlerce Türkçe şarkı çıkıyor ve içlerinden bir tanesine bu güzel olmuş diyemeyip 20 yıl önce çıkan şarkıları örnek gösteriyoruz.

Birkaç (veya daha fazla, kısmen öne çıkmayanlar) iyi düşünülmüş şarkı haricinde sağda solda rastladığım Türkçe (türü fark etmeksizin) şarkıların %90'ından fazlası bana göre berbat denilebilecek kıvamda, yaşıtlarımın (16-24) dinledikleri doğal olarak daha fazla önüme çıkıyor, belki bundandır. Bende genel olarak Türkçe yapılmış şarkıların berbat olduğu yönünde bir izlenim oluşmaya başladı, sanki herkes kolay yoldan para kazanmak amacıyla veya biraz kitle toplamak için daha Türkçe konuşmasını başaramazken "global olmak" hayallerine dalıp şarkı çıkartıyormuş gibi.
Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; çoğu sanatçıyı tanımıyorum bile, sadece önüme çıkıyorlar ve kötü yapılmış olduğunu düşünüp değiştiriyorum veya çevrem öneriyor dinledikten sonra kötülüyorum.
Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Kişiden kişiye değişir
Ama evet lvbelc5 cakal uzi kendine şarkıcı diyor...
Ben de yabancı dinliyorum daha çok fakat türkçe güzel var.

Ama hocam dediğim gibi 10-20 tanesi haricinde çoğunlukla şarkılar berbat, saydıklarınız gibi 50 tane daha örnek verebilir misiniz? Büyük ihtimalle 50 tane daha saymanız çok zor olur. Bunun yanında piyasaya her yıl binlerce Türkçe şarkı çıkıyor ve içlerinden bir tanesine bu güzel olmuş diyemeyip 20 yıl önce çıkan şarkıları örnek gösteriyoruz.
Emin olun 50 değil 100 örnek daha verebilirim. Kalitesiz ve kolay tüketilebilir olan müziklerin şuan çok tutması Türk şarkılarının kötü olduğu anlamına gelmez. Her şeyin bir dönemi var 1960-1980 Türk sanat Müziği 1980-1995 arabesk 1995 2010 rock gibi gibi her şeyin bir dönem alıcısı çok olur. O yüzden de yapanı bol olur tabi nerede çokluk orada kötülük muhabbetine döner.

Türk gençliğinin müzik zevki kötü deseniz yine bir nebze kabul edilebilir.

Emin olun 50 değil 100 örnek daha verebilirim. Kalitesiz ve kolay tüketilebilir olan müziklerin şu an çok tutması Türk şarkılarının kötü olduğu anlamına gelmez. Her şeyin bir dönemi var 1960-1980 Türk sanat müziği 1980-1995 arabesk 1995 2010 rock gibi gibi her şeyin bir dönem alıcısı çok olur. O yüzden de yapanı bol olur tabii nerede çokluk orada kötülük muhabbetine döner.

Türk gençliğinin müzik zevki kötü deseniz yine bir nebze kabul edilebilir.

Saçma bir nesil saçma şarkılar saçma hareketler hepsi birbirinin aynısını yapıyor hepsi birbiri ne yapıyorsa onu taklit edip onu dinliyor

Saçma bir nesil saçma şarkılar saçma hareketler hepsi birbirinin aynısını yapıyor hepsi birbiri ne yapıyorsa onu taklit edip onu dinliyor
Buna ben de katılıyorum. Fakat bu durum tüm Türk müziğini kötü yapmaz. Ayrıca saçma dediğiniz şarkıları bazen sadece kafa sallamak için bile çoğumuz dinliyoruz. O yüzden çokta şey etmemek lazım.

Geri
Yukarı