Türkçe Yazım Kuralları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediğim gibi bu tür hataların "hızlı yazımdan" kaynaklı olabileceğini düşünerek uyarı vermeden düzeltme işlemini yapıyoruz.
O tür hatalar normaldir, ancak kalıplaşmış bazı hataları düzeltmeniz istenir.

Örneğin son mesajınızda "3.ye" olan kısım "3.'ye" olmalı. Hatta o da yanlış, "üçüncüye" olmalı.
Yine "farkettim" kelimesi "fark ettim" olmalı.
"kadrosun da" da "kadrosunda" olacak.

Bunları düzelteceğiz ama dediğim gibi bunlardan kimse uyarı almaz.

Gelelim son aldığınız uyarının sebebine;

Mesajınızın ilk hali:
  • Bazı anakartlarda 0'dan başlıyor bunun bir anlamı varmı? Ben 0 ve 1 portlarına taktım mesela yanlış hatırlamıyorsam?
Düzenlenmiş hali:
  • Bazı anakartlarda 0'dan başlıyor bunun bir anlamı var mı? Ben 0 ve 1 portlarına taktım mesela yanlış hatırlamıyorsam?

Görüldüğü gibi hızlı yazımdan kaynaklı hatalı harf vs. değil, direk kural hatası yapılmış ve o yüzden uyarı almışsınız.

İşte tam olarak bende onu söylüyorum bu kadar detaycı olmasak daha iyi olur. Art niyetli inanın hata yapmıyoruz, yapmamaya çalışıyoruz.

Mesela ben " 0'dan başlıyor" cümlesini yazarken mi ceza aldım diye düşündüm ne yazacağımı inan kestiremedim. Bak yukarı da hataları söylemişsiniz az önceki mesajım da.

O mesajı tam 3 kez okudum elimizden bu kadar geliyor ancak.

• Bazı anakartlarda 0'dan başlıyor bunun bir anlamı varmı? Ben 0 ve 1 portlarına taktım mesela yanlış hatırlamıyorsam?
"mı" ekini ayrı yazmadığım için ceza almışım doğru ayrı yazılıyor ama işte böyle tek cümleye değil de tüm mesajın geneline bakarsak isteğimiz kırılmasın istiyoruz :(

Virgül, aslında olmazsa olmazlardan ama Sosyal'de pek önem verilmiyor, ki ona rağmen bile yoğun şikayet oluyor... ("Efenim, Türkçe Yazım Kuralları çok aşırı katı...")

Örneğin; birisinin adıyla cümleye başlarken bile virgül (",") kullanılması gerek, ki daha anlaşılır olsun diye.

Birkaç örnek:
  • Arkadaşlar, bu nedir, bununla ne yapılır?
  • Technopat'a katıldı, mesaj yazdı.
  • Hocam, sizce bu uygun mu?
  • CPU, GPU'yu taktım, şimdi ne yapmalıyım?
  • Hayır, o öyle yapılmaz, böyle yapılır!
Yani kısacası, virgül bi yerde duraklama, ayırmada kullanılır.

@Silinen üye, aynen öyle. Fakat "yetenek te" değil, "yetenek de" olacakdı :)
Süper de "ki" bağlacından önce virgül konulmaz hocam.

Aslında bir nokta da @AKINCILAR arkadaşımıza katılıyorum. Ceza aldığımız zaman sebebi de bildirilmeli ki aynı hatayı tekrar yapmayalım.

@AKINCILAR, "da" "de" ekleri üzerinde biraz çalışmalısınız.

Mesela; "bende onu söylüyorum" değil, doğrusu "ben de onu söylüyorum" olmalı :)
Diğeri ise, "Bak yukarı da" değil, Bak, yukarıda" olmalı.

Süper de "ki" bağlacından önce virgül konulmaz hocam.
Farkındayım (n)
Ama denildiği gibi, bazen gözden kaçmalar olabiliyor.

Örneğin son mesajınızda "3.ye" olan kısım "3.'ye" olmalı. Hatta o da yanlış, "üçüncüye" olmalı.
Sizde bazı şeyleri yanlış bilgilendiriyorsunuz. Böyle yazılacak 3'üncü şekilde. Çünkü; son harfini bakarak ne eksikse o harfi yazarak ayrıyoruz. Örneğin "yirmi iki son da i bitiyor. 22'nci olarak inci değil nci olarak ayrılır. Sonunda ik-i var i eklemeden ayrılır." kısaca üçte ü yok. Kitapta ne yazıyorsa bilgilendirmek istedim.

Tek haneli sayılarda harf ile yazılmalı, hane çoğaldıkça sayı ile yazılabilir. TDK'da yazılabileceği bilgisi mevcut.

Tek haneli sayılarda harf ile yazılmalı, hane çoğaldıkça sayı ile yazılabilir. TDK'da yazılabileceği bilgisi mevcut.
Daha bitirmedim düzenliyorum. Neyse ben ne yazıyorsa yazdım anlamışsın. - da siz mi ayırdınız? Ben son da yazdım telefon birleştirdi. Telefon yanlış yazsam da kendisi düzenliyor. Saygılarımla...

Son düzenleme:
@Silinen üye, aynen öyle. Fakat "yetenek te" değil, "yetenek de" olacakdı :)
Aynen öyle. "Yetenek te" değil "yetenek de" olacak. Bunu ben de biliyorum ancak nedense bana mantıklı gelmiyor. Ayrıca şu kelimeyi biraz daha genişletirsek daha güzel oluyor.
-Hoş, o adamda bunu yapacak yetenek de yok ki.
-Hoş, o adamda bunu yapabilecek yetenek de yok ki.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı