Türkçe yok oluyor

Ne alaka hocam. Ben yabancı Youtube kanallarının videolarını izleyerek, filmleri orijinal olarak İngilizce izleyerek ve İngilizce kitap okuyarak İngilizcemi daha da geliştirmeye çalışıyorum. Amerika'da vs. bir olayı merak ettiğimde kendi haber kanallarını izlemeyi tercih ediyorum yani yine İngilizce izliyorum. Şarkı olarak zaten yabancı müzik dışında bir şey dinlemiyorum. Tüm bunları yapmama rağmen çıkıp da boş boş bir anlamı bile olmayan cümleler kurmuyorum. Bu alışkanlıktan ziyade kişinin kendisinin elinde olan bir şey.
Her şeyinin İngilizce olması konuşmana illa etki eder. Mesela spor yaparken "Stay Hard" diye bağırdığım oluyor kendi kendime çünkü David Goggins dinleyip duruyorum. Bu benim dile önem vermediğimi mi gösterir?

Aman hocam bu saaten sonra kim Göktürçe köklerini tekrar gün yüzüne çıkartıp bizim insanlarımıza öğretecek? Daha bir çok kişi okuma yazma bile bilmiyor.
Köktürkçe Sibir dili, Türkçe Oğuz dili. Bu kökene dönmek değil ki. İngilizce'yi bırakıp Almanca'ya geçelim demek ile aynı.

Bilmiyorum siz de benimle aynı fikirde misiniz ama ben Türkçenin yok olmaya başladığını düşünüyorum. Özellikle son yıllarda içinde en az 1 tane İngilizce sözcük geçmeyen cümleye rastlamıyorum. Sokaklardaki tabelalardan bahsetmiyorum bile. Ama tabii ülkemiz turizm ülkesi olduğu için pek de bir şey diyemem o konuda.

Şu "influencer" denen tipleri zaten biliyorsunuz, dememe gerek bile yok. Twitch'e giriyorum, oyun yayını yapanlar Türkçe konuşmuyor bile. Ben ilk defa "jumplamak" diye bir şey duydum Twitch sayesinde. Adamlar "atlamak" diyemiyor bile. Bunun için Oktay Sinanoğlu'nun bir kitabı bile var, belki biliyorsunuzdur adı Bye Bye Türkçe diye. Bence bu konuya artık bir el atılmalı gibi. Çünkü dil bir ülkenin değeri, kültürüdür. En önemlisi de bağımsızlığını temsil eder.

Ben noktalama işaretleri düzgün kullanılsın vs. demiyorum. Hatta imla konusunda bile bir şey demiyorum yani o an karıştırıp "yalnız" yerine "yanlız" yazabilirsin, insanlık hali. Ancak gidip de bunu İngilizce olarak yazarsan bence bu bir sorun. Belki ben çok takıyor olabilirim, bilmiyorum.

Sizin düşünceleriniz neler bu konuda?
İnsanlara sorsan herkes Türkçe çok zengin dil der. Zamanında sanatçılar, yazarlar, şairler çok zengin bir dil olduğunu belirttiği için herkesin kafasında bu algı var. Ama o zaman zengindi, artık değil. Bilim ilerledikçe dilin de ilerlemesi gerekiyor ama ülkemizde böyle bir çalışma göremiyorum. Türkçe artık zengin bir dil değil, önce bunu kabullenmeleri lazım. Kimse yakıştıramıyor ama durum bu.

İnsanlara sorsan herkes Türkçe çok zengin dil der. Zamanında sanatçılar, yazarlar, şairler çok zengin bir dil olduğunu belirttiği için herkesin kafasında bu algı var. Ama o zaman zengindi, artık değil. Bilim ilerledikçe dilin de ilerlemesi gerekiyor ama ülkemizde böyle bir çalışma göremiyorum. Türkçe artık zengin bir dil değil, önce bunu kabullenmeleri lazım. Kimse yakıştıramıyor ama durum bu.
Ben dilimiz çok zengin, mükemmel bir ülkeyiz vs. deyip de boş milliyetçilik kasmıyorum zaten. Madem kendimize ait bir kültürümüz var, madem tam bağımsız bir ülkeyiz o zaman sahip olduğumuz bu şeyleri koruyalım diyorum.

Ben dilimiz çok zengin, mükemmel bir ülkeyiz vs. deyip de boş milliyetçilik kasmıyorum zaten. Madem kendimize ait bir kültürümüz var, madem tam bağımsız bir ülkeyiz o zaman sahip olduğumuz bu şeyleri koruyalım diyorum.
Yok ben sana demedim zaten. Genele konuştum çünkü kim sorsan Türkçe çok zengin dil der. İnsanlar ezberlemiş hala öyle sanıyorlar. Ben de sana katılıyorum yani. Bu koruma kararını verebilmek için önce Türkçenin artık zengin bir dil olmadığını kabul etmemiz lazım diyorum.

Evet Türkçe yok oluyor. Çünkü yıllardır Türkçe ile herhangi bir bilim yapılmamıştır. Filtresiz bir şekilde kelimeler girer, çıkar bu dile. Sahip çıkmadığımız sürece de böyle devam edecektir.

İngilizce yapısal olarak basit bir dil, Türkçe gibi kapsamlı bir dil değil.

Akademide, bilimde ya da herhangi bir spesifik konuda terimler İngilizce ise tabii kullanılsın. Zaten bu gibi alanlarda İngilizce terimleri Türkçe'ye çevirmek komik ve saçma olabiliyor.

Ama günlük hayatta da, kendini Türkçe konuşarak daha rahat ve doğru ifade edebilecekken İngilizce kelimeler kullanmak benim hoşuma gitmiyor. Zengin bir dile sahibiz ve kıymetini bilmeliyiz.

Bir konu hakkında araştırma yaparken , sitenin türkçe dil desteği olmasına rağmen , ingilizce olarak güzel anlatımını yaptı .
Buraya kadar sorun yoktu .
İngilizce okunuşu telaffuz etmesi ağzını yamultarak konuşması . Kelimeyi düz okumamasi sinir bozucuydu.
Herkes ingilizce kelime az çok görmüştür ama okunuşu ile tamamen anlaşılmaz oluyor .
Y*avs*ak diyerek kapatıp başka video arastirdim.
Madem ingilizce konuşuyorsun ingilizce anlat . Türk videosunda böyle denk gelince sövüyorum kusura bakmayın.

Havalı değil küçük düştüğünün farkındadır umarim

Geri
Yukarı