Türkçeyi katletmek

Bunun gerçekten bir önemi var mı ki? Düşünsenize;
-"Rastgele erişim belleğin kaç giga-birim? (GB için bile bulamadım)
Otobüse oturgaçlıgetirgeç diyorlar. Onu diyene kadar otobüs veya minibüs kaçar zaten.
Bunun gerçekten bir önemi var mı ki? Düşünsenize;
-"Rastgele erişim belleğin kaç giga-birim? (GB için bile bulamadım)
Hocam giga da ya İngilizce ya da Latincedendir.

Ben de İngilizce kelimelerin Türkçe cümlelerin içine sıkıştırılmasını yanlış buluyorum.
"O kızla ahmeti shipliyorum* " gibi.
Umarım TDK yabancı kelimeleri uygun bir şekilde Türkçemize ekler.

Ortak dil kültür kaybıdır!
Hocam sizin gibi tamamen düz görüşlü biriyle ilk defa karşılaşıyorum. O zaman bilgisayar kullanma. RAM ortak bir kelimedir. Her dilde RAM diye yazılır? Diğer PC parçaları. Ki bunlar örnek daha. Windows kullanma. O da İngilizce. O zaman dünyada 5 milyar insan enai mi İngilizce biliyorlar?
Ortak dil kültür kaybıdır!
Sizin gibi düz görüşlü bir insanla asla tartışmam o yüzden size bir daha cevap vermiyorum.

Hocam sizin gibi tamamen düz görüşlü biriyle ilk defa karşılaşıyorum. O zaman bilgisayar kullanma. RAM ortak bir kelimedir. Her dilde RAM diye yazılır? Diğer PC parçaları. Ki bunlar örnek daha. Windows kullanma. O da İngilizce. O zaman dünyada 5 milyar insan enai mi İngilizce biliyorlar?

Sizin gibi düz görüşlü bir insanla asla tartışmam o yüzden size bir daha cevap vermiyorum.

Sizin gibi egolu kendini çağdaş sanan kişiyle muhabbete de girmem zaten, merak etmeyin.

İngilizce öğrenerek mi gelişiyoruz diyenler gördüm, yazma ihtiyacı hissettim. Dünya üzerindeki makale, dergi ve kitapların dil dağılımlarına bakmanızı rica ediyorum sizden. İngilizce bilmeyen bir topluluğun ne kadarlık bir bilgiden mahrum kaldığını göreceksiniz. Bu dediğim araştırmalara bile Türkçe ile ulaşmak zor.

İngilizce öğrenerek gelişir toplum, üzerine başka bir dil öğrenirse onun da ekstra faydası olur. Karşılaştırmanın bir manası yok Arapçayla.

İngilizce öğrenerek mi gelişiyoruz diyenler gördüm, yazma ihtiyacı hissettim. Dünya üzerindeki makale ve kitapların dil dağılımlarına bakmanızı rica ediyorum sizden. İngilizce bilmeyen bir topluluğun ne kadarlık bir bilgiden mahrum kaldığını göreceksiniz. Bu dediğim araştırmalara bile Türkçe ile ulaşmak zor.

İngilizce öğrenerek gelişir toplum, üzerine başka bir dil öğrenirse onun da ekstra faydası olur.
Aynen öyle hocam. Mesela diyelim. Soğuk Savaş hakkında geniş çaplı bir araştırma yapmak istesen. Türkçe olanlar ya çok yetersiz ya da yanlış şeyler. Daha çok örneği de var bunun.

Yeni konular

Geri
Yukarı