Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devletinin devamı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet devamıdır, bayrağının farklı olması birşeyi değiştirmez. Yaşayan halk aynı, adetler töreler aynı, sadece yönetim şekli değişmiş olarak devam ediyoruz. Geç bile kalındı Cumhuriyete geçmek için.

İran hep aynıydı. İran hiçbir zaman İslam Devleti değildi. Her ne kadar İran'dan İslam Devleti diye bahsedilse de hiçbir zaman İslam devleti olmadı. Her zaman Müslümanlar ile savaşmışlardır. Şiiler önemli İslam şahsiyetlerine iftiralar atıp küfür ediyorlar, bu yüzden onlar da kâfirdir.
Sizin yaptığınız iftira değil mi? Dünya üzerindeki yaklaşık 200 milyon Şii müslümanı kafirlikle itham ettiniz. Eğer biri bile kafir değilse siz dinden çıkmış olacaksınız.

Devamı diyemeyiz kesinlikle. Devamı dediğimizde arkadaşların verdiği gibi İran örneği verilebilir. Aynı ülke içinde rejim değişikliği var. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu böyle değil. İşgal edilmiş Osmanlı topraklarında direnen halkın kurduğu yeni bir devlettir Türkiye Cumhuriyeti. Töre sosyal hukuk toplum yaşantısı olarak çoğu olguyu devam ettirdik ancak Osmanlının devamı değil yeni bir devletiz. Tıpkı Osmanlıya Göktürk Devleti'nin devamı yada Selçuklu'nun devamı diyemediğimiz gibi Türkiye içinde diyemeyiz. Aynı soy aynı ırktanız tarihimiz ama farklı bir devletiz. Azerbeycan Kırgızistan gibi diğer Türk devletlerininde olduğu gibi.

Halk aynı halk fakat devlet farklı devlet, devamı değil, yönetim sistemi farklı zaten.

Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti, isimleri bile alakasız.

Bazıları demiş ki; Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nin devamıdır.
Tamam o zaman şöyle bir şey var;
İtalya, Roma Cumhuriyeti'nin devamıdır. Moğolistan, Moğol İmparatorluğu'nun devamıdır; bugünkü Mısır, Antik Mısır'ın devamıdır; Meksika, Aztek İmparatorluğu'nun devamıdır...

Bakın bu böyle gider durur. Hiç kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nin devamı falan değildir. Osmanlı Devleti yıkılmıştır.

Evet devamıdır, bayrağının farklı olması birşeyi değiştirmez. Yaşayan halk aynı, adetler töreler aynı, sadece yönetim şekli değişmiş olarak devam ediyoruz. Geç bile kalındı Cumhuriyete geçmek için.
Bayrak aynı bayrak ne saçmalıyorsun 1800'lü yıllardan beri aynı bayrak sadece ay ve yıldız daha düzgün ve nizami şekil aldı.

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda millete pompalanan batı medeniyeti aşılama diktesi başarılı olamadı millet aynı millet olarak kaldı. Bütün imparatorluklar yıkıldı yerine Cumhuriyet veya farklı yönetim biçimleri geldi. Kısacası devamı demeyelim ta kendisi diyebilirim. Hilal aynı hilal, Türk aynı Türk fark eden bir şey yok, Kuzey Suriye, Kuzey Irak ve Balkanlarda toprak kaybetmeseydik bugün çok daha farklı olabilirdik. Türkiye'nin sınırlarını çizen İngilizler öyle bir çizmiş ki sınırın çizgisinde petrol çıkmıyor ama 2 km ileri gidiyorsun dünyanın en büyük 3 rezervinden 2'si burnumuzun dibinde yatıyor. (Kuzey Irak ve Kuzey Suriye) Neyse ki Atatürk ve dedelerimiz İngilizlere rağmen bugün bize çok büyük bir ülke bırakmayı başardılar.

Diyelim ki cumhuriyet kurulurken ülkenin adı, bayrağı değişmese sadece seküler yönetim biçimine geçseydik Osmanlının devamı değil mi diyecektiniz? Ülkenin adının, bayrağının değişmesiyle ülke özünden bir şey kaybetmez. Almanya ve Kore ikinci dünya savaşından sonra ikiye ayrıldılar bizim Osmanlı geçmişini inkar etmemiz onların ayrılmadan öncesindeki ortak geçmişini inkar etmeleri gibi olur. Bu çok tehlikelidir.

Bayrak aynı bayrak ne saçmalıyorsun 1800'lü yıllardan beri aynı bayrak sadece ay ve yıldız daha düzgün ve nizami şekil aldı.
Saçmalayan sensin, madem 1800lü yıllardan beri şekil değişiyor fakat zihniyet aynı ise Cumhuriyetin ilanından sonra olanda buydu. Çekoslavakya dağıldı iki farklı ülke oldu. Şimdi bu ülkeler onun devamı değilmi diyeceğiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı