Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devletinin devamı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Devletler yıkılır, milletler kalır.

İkisi de Türk Devleti, ikisi de çok uluslu bir devlet.

Ve evet; Osmanlı, Türkiye'de dahil 20'den fazla ülkeye bölündü. Onlar da mirasçı. Ama Türkiye en çok pay alan oldu :).

Osmanlı ve Türkiye diye 2 döneme ayrılır.

Yüce Şanlı tarihim. Osmanlı'da benim devletim, Yüce Türkiye'de.

Ama ben konu sahibine bir soru soracağım.

Türkiye "ebedi" olarak kalmayacak. En basitinden bir iç karışıklık ile veyahut savaş durumunda halk direnişi ardından devlet yeniden toparlanma sürecinde, eski devleti toplamak yerine yeni devlet kurulursa,

Yeni Türk devleti Türkiye'nin mirasçısımı olur? Yoksa ikiside Türk Devleti'midir?

Diyelim ki cumhuriyet kurulurken ülkenin adı, bayrağı değişmese sadece seküler yönetim biçimine geçseydik Osmanlının devamı değil mi diyecektiniz? Ülkenin adının, bayrağının değişmesiyle ülke özünden bir şey kaybetmez. Almanya ve Kore ikinci dünya savaşından sonra ikiye ayrıldılar bizim Osmanlı geçmişini inkar etmemiz onların ayrılmadan öncesindeki ortak geçmişini inkar etmeleri gibi olur. Bu çok tehlikelidir.
Türkiye kurulduktan sonra Osmanoğulları aynı İngiltere de ki kraliyet ailesi gibi sembolik olarak ülkenin başında olsaydı devamı olurdu fakat ortada böyle bir şey yok eski hanedan yok, eski rejim yok eski devlet kurumları, ordu birimleri ve eski düzen yok sadece halkın aynı kalması o ülkenin devamı demek için yeterli değil bence.
Ayrıca Atatürk bu ülkeyi kurarken Osmanlı'nın devamı değil yepyeni,çağdaş bir devlet istedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saçmalayan sensin, madem 1800lü yıllardan beri şekil değişiyor fakat zihniyet aynı ise Cumhuriyetin ilanından sonra olanda buydu. Çekoslavakya dağıldı iki farklı ülke oldu. Şimdi bu ülkeler onun devamı değilmi diyeceğiz?
Kafan güzel heral bayrak 1800lerden beri aynı değişmedi diyorum sen neyden bahsediyorsun. Yorumumu iyi oku, tarihin gibi Türkçe okuyup anlamanda zayıf.

Bu ülkeyi bir Osmanlı askeri kurdu evet. Fakat Atatürk, Osmanlı'nın akılsızlıktan ve cehaletten yıkıldığını bildiği için Osmanlı'nın izlerini olabildiğince silmeye çalışıp modern ve Batılı bir devlet kurdu. Bu ülkeyi bir arada tutmak için "Türk Milleti" kavramını yarattı. Osmanlı'da böyle bir kavram yoktur arkadaşlar. Osmanlı'daki Anadolu köylüsüne sorsan sen nesin diye elhamdülillah müslümanım cevabını alırsınız Türk'üm cevabını değil. Dolayısıyla Cumhuriyet'in ilk yıllarını ve Atatürk'ün kafasındaki devlet fikrini bilmeyen cahiller buraya gelip de devamıdır diye zırvalamasın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı