Türkiye Cumhuriyeti'nin önümüzdeki 5 yıl içinde yapmasını düşündüklerim

Özgürlük olmadan bir devlet yürütülemez er ya da geç isyan doğar ve tehlikeler çok büyüktür mesela monarşi eğer başa gelen adam çok kötü olursa devlet batar. Bu yüzden her birey kendini özgürce ifade etmeli ve düşüncesini dile getirmeli o zaman bir toplum gelişir.

Orası öyle ona bir lafımız elbet yok.
Mesele, Türkiye böyle bir devlet değil mi?
Bu ülkenin sorunu sağcı-solcular, din ve Atatürk tüccarlarıdır. Bu hükümet yanlısı kesim içinde din tüccarlarını ve sağcıları barındırır hükümet ne derse doğrudur. Hükümet muhalifi kesim içinde solcuları ve Atatürk tüccarlarını barındırır hükümet ne yaparsa yanlıştır. Burada anladığım kadarıyla sizin kastettiğiniz kesim hükümet muhalifi olanlar. Ama emin olun hiçbiri özgürlükçü demokrasi yanlısı değil. Sadece edebiyatını iyi bilirler konuşur dururlar. Not olarak ppnize koyduğunuz osmanlı tuğrasından da nefret ederler.
Bakın bu ülkeye önce eğitim lazım. Siyaset bitmeli particlik bitmeli. Ben tarafsızım doğruya doğru yanlışa yanlış derim. Ama bu millet böyle değil. Herkes aklını başına almalı ortak paydamız Vatan'ın milletin selameti olmalı.

Son düzenleme:
abi bence
Beyler ilk olarak merhaba diyorum geceniz güzel olsun. Burada sırasıyla Türkiye'nin ekonomik olarak ne yapmasını istediğimi yazacağım genellikle maddeler halinde kural tarzında yazacağım sizlerinde bu konu hakkında ki düşüncelerini merak ediyorum.

İlk olarak ekonomi ve maliye bakanlığı cumhurbaşkanlığı ile anlaşmaya gitmeli ve vergisini geç ödeyen her şirket, firma, dükkan ve fabrika gibi kurum ya da kuruluşlara 1-2 saat ek süre ile ihtar çekip ödeme işlemi olmaz ise 1-2 saatin sonunda ücret iki katına çıkarılmalı ve ek olarak 30 dk daha zaman verilmeli eğer bu durumda da ödeyemez olursa şirketin tüm maddi ve manevi varlıkları hesaplanarak devlete devredilmeli. Buradan elde edilecek olan gelir ile ekonomi ve maliye bakanlığına bağlı olacak şekilde özel Mali polis birimi kurulmalı 81 vilayetin 923 şehrinde 81.500 kişi bu yol ile istihdam edilmeli, işe alınan bu kişiler özellikle 20-40 yaş arası psikolojik testleri başarı ile geçmiş erkeklerden oluşmalı.

Burada not olarak yazmak zorunda hissettim kadınlara bir garezim yok ama devletimiz kadınlara yeterince para veriyor ve yardımcı oluyor ondan dolayı erkekler ön plana konulmalı bu konu içinse sokakta kalan her 10 kişiden 9'u erkek olan bir ülkedeyiz yani sokakta kalanların %99'u erkek. Neyse devam ediyorum, bu yetiştirilen birimler normal halk ile iyi iletişim kurmalı ve kurum veya iş yeri gibi yerlerde kısaca ticaret olan yerlerde yöneticiler ya da ticari kurumun sahipleri ile arkadaş olarak onları vergi kaçırmaya teşvik etmeli ardından ise vergi kaçırmayı kabul edenler rapor edilerek Mali işler birimi ile ekonomi ve maliye bakanlığı tarafından teftiş edilmeli ve mallarına Vatan'a, devlete, millete, anayasaya ve de siyasi otoriteye baş kaldırma, ihanet etme, uymamak gibi suçlar ile yargılanmalı ve devlete devredilmelidir.

Burada yine araya girmek zorunda hissettim kısaca şöyle diyeyim eğer bir adam başka bir adama veya herhangi bir olay ile vergi kaçırıyorsa bu benim gözümde Vatan'a ihanettir bunu bilinçli olarak görevliler ile teşvik ederek yaptıracağım ki ileride de böyle bir durum yaşanmasın, eğer bu olay benim yetiştirdiğim değil de başkası ile teşvik edilip olursa devletin haberi olmaz bu gibi bir durum içerisinde devletten vergi kaçırması daha kolay olur.

Bu olay içinde şöyle düşünün eğer devlet vergi toplayamaz ise gelir sağlayamaz geliri olmayan devlet para basar ve batar kısaca böyle bunun önüne geçmek amacımız bir de bu işi yaparak ülke de cidden ülkesini seven bireylerin ticarette kalmasını sağlamak.

Neyse yine devam ediyorum, elde edilen malların varlığı hesaplanmalı ve enflasyon, işsizlik ayriyeten de gider ile orantılı hesaplanarak istihdam durumları oluşturulmalı yerli üretime teşvik edilmeli dışarıdan gelen malın vergisi halkın talebinde ki gibi %0, 4 gibi bir orana düşürülmeli böylece halkın ekonomik geleceğine kendisinin de söz sahibi ve sorumluluk sahibi olması hedeflenmeli.
Eğer yurt dışından elen ürünlere talep artarsa ülke içi nakit para kaybı olmasın diye yurt dışına çıkacak para yerine bonoların tahsis edilmesi ve halkın nakit paraya olan erişiminin kısıtlanmasının ardından devletin yeni çıkardığı kimlik kartlarına tüm bankalarda bulunan hesapların bağlanması ve tedavülde olan paraların 3 ay gibi bir süre içinde iptal edileceği devlet bankalarına yatırılması gerektiği söylenmeli ve yeni basılacak paranın 85 milyon insan üzerinden hesaplanarak 8.5 trilyon ₺ basılması bu paranın 5 trilyonunun tcmb de durması ve savaş gibi olağan üstü durumlar olmadığı taktirde aylık olarak üstüne kazanılan paranın gelirinden %0, 34 kısmının Türkiye varlık fonuna aktarılması gerekmektedir.

Bu sayede gelen ve sürekliliği sağlanmış olan havuzun düzgünce toplanması cari açığın kapatılması içinse iç işleri bakanlığı ile iletişime geçilerek ekonomi ve maliye bakanlığı ile ortak karar alınması ve devletin herhangi bir kademesinde yabancı malların bunlara bilişim de hail olmak üzere kullanılmaması, buna eşit olarak ise Türkiye'de yaklaşık 1 milyon işsiz yazılım mezununun dolaylı yollar ile iş sahibi yapılması ve kendilerini geliştirenlerin ekonomi ve maliye bakanlığı aracılığı ile aselsan gibi büyük Türk şirketlerinde çalışmalarında veya iş bulmalarında yardımcı olunması.
Arttırılan istihdam ile para harcama isteğini denge de tutmak adına devletin resmi kurumlarından vatanına bağlılığını kanıtlamış çalışanlar ile sözleşme yapılarak ekonomi ve maliye bakanlığı eliyle tarım şirketleri kurulması burada çalışacak işçilerin T.C iç işleri bakanlığı ile ekonomi ve maliye bakanlığı arasında özel izin ile hapishane mahkumlarının olması böylelikle iş imkanı verdiğimiz ve üzerine şirket açtığımız vatandaşımızın iş gücü potansiyelini karşılamamız halkın gıda gibi temel ihtiyacı olan ürünlere erişimine katkıda bulunmamız gerekmektedir.

Gıda üzerine atılımları arttırma amaçlı olarak T.C yüksek öğretim kurulu ve ekonomi ve maliye bakanlığı olarak anlaşma sağlanması Balıkesir gibi yüz ölçümü büyük ve 4 mevsimi de tam yaşayan vilayette ekonomi ve maliye bakanlığına bağlı bir adet tarım üniversitesi açılması ve bu vilayette bulunan bütün üniversitelerin eğitimini gıda ve tarım üzerine yapması ile gıda da dışa bağımlılığı azaltıp ithalat için gerekli zemin oluşturulması.
Bu gıda üzerine açılan okullar gibi diğer ihtiyaçlar için her vilayetin en fazla 1 üniversiteye sahip olması konusunda yök ile ekonomi ve maliye bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı ile kara bağlanıp orta okuldan zeminin hazırlanması örnek olarak Konya vilayetin de sadece teknoloji üniversiteleri ile liselerinin ve orta okullarının kurulması ve vilayetin tamamında ki şehirlere bölüm olarak bölünmesi buna örnek olarak Konya vilayetinin beyşehir şehrinde bilgisayar teknolojisi öğretilmesi ve burada sadece bu eğitimin verilmesi gibi 81 vilayet ve 923 şehirde eğitimin hızla bu yönde gelişmesi ve sınav sisteminin kaldırılarak yıllarca salla başını al maaşını yapmış olan devlette çalışan psikolog doktorlarının bu öğrencileri düzgünce psikolojik olarak eğitilmesi her okulun içinde japon okul sistemi gibi okulun temizliğinin öğrenciler tarafından yapılması okullar da bulunan hademelerin 4.sınıfa kadar olan öğrencilere bu işlerin püf noktasını anlatarak temizliği sevdirmesi.

Her okul öğrencilerinin kendi okulunu yönetmesi ve okulunda olan müdürlerinin öğrencileri doğru yolda gitmeye teşvik etmesi ve 4+4+4 eğitim sisteminde her ilk okul-orta okul-lise bitiminde ekonomi bakanlığı ile fonlanan yeni eğitim yerlerini ve o işin öneminin gösterilmesi sağlanarak ardımızdan gelen nesilin şu an bozulmuş olan nesile örnek olması ve de geleceği güvenli ellere bırakılması amaçlanarak Gysih'in yükseltilmesi.
Sınav olarak sınıf içi durumu derse olan merakına göre çocukların sınıflandırılması düzgün eğitim alabilmesi için ekonomi ve maliye bakanlığı tarafından fon bağlanan Türkiye varlık fonu aracılığından öğrenciler için para ayrılması ve bu paranın çocukların eğitim isteğine göre şekillenmesi bunun içinse yine ekonomi ve maliye bakanlığı tarafından sağlanacak fon ile eğitimde ekonomik bilgi öğretilmesi amaçlanmalıdır bu sayede öğretmenleri tarafından ekonomiden anlayan ve kafası çalıştırılan çocuklar belirlenmeli 10-20 yıl içerisinde ekonomi bakanlarının bu öğrencilerden olması hedeflenmeli.

MEB ile ekonomi ve maliye bakanlığı anlaşma yaparak ekonomi hakkında ki eğitimi kendisi MEB ile ortak fonlama yaparak yetiştirmeli. Bu arada oluşabilecek enflasyon, yatırımcı güven kaybı, iç karışıklıklar ve olağan üstü durumlar için Türkiye'de ekonomi bakanı olmuş herkesin zorunlu olarak bir bilir kişi heyeti kurması ve bu konu hakkında en kötü senaryoları yazarak bu gibi durumlara çözümler üretmesi ile herhangi bir olağan duruma hazırlıklı olunması ve halkı önceden bilinçlendirmek bu gibi bir duruma rağmen devlete baş kaldıranların ekonomi ve maliye bakanlığının T.C iç işleri bakanlığına özel bir talep ile ortalığı karıştıranların 6-8 aydan 15-29 yıla kadar hapis cezası istenmelidir.

Bu söylediğim hakkında da yazma gereği hissettim ilk olarak reform yapılan bir devlette büyük ihtimalle sıkıntı çıkar sen kalkıp toparlanmaya çalışan bir devleti batırmaya çalışıyorsan veya iç karışıklık için uğraşıyorsan o ülkenin vatandaşı değilsindir benim gözümde ama neyse bu konu tartışılır zaten onun için yazıyorum.
İstanbul'da bulunan fabrikaların sınıflandırılması ve bunun 1 ay içinde tüm Türkiye toprakları içinde yapılarak tüm vilayetlerin gelecek veya o an ki iş hacmine göre dağıtılması örneğin Adıyaman sadece tütün sanayi kısaca sigara vb. gibi durumlar ile ilgilenmesi ve bu tür sanayi ürünlerinin burada yapılması gibi tüm vilayetler özel olarak çevre ve şehircilik bakanlığı ve ekonomi ve maliye bakanlığı ortaklığında kurulan bilir kişi heyeti tarafından oluşturulması böylelikle sanayinin ülkenin bir bölgesinde durması ve o bölgede ki ekonomik şartları zorlaştırması yerine tüm ülke topraklarına eşit şartlara bölünerek her şehrin refah ve iş gücü artımı sağlanması.
Milletvekili gibi devletine hizmet etmek için yemin etmiş ancak yüksek maaş alanların bu gibi zor ekonomik durumlarda ve reformlarda maaşlarının 25.000₺ miktarının 23.500₺ gibi cüzi bir miktarının devlet tarafından kesilmesi emekli olmuş millet vekili vatandaşların 15.000₺ olan maaşlarından ise 14.980₺ gibi cüzi bir miktarın devlete kesilmesi cari açığın kapatılması içinse cumhurbaşkanlığı giderlerinin ekonomi ve maliye bakanlığı tarafından finanse edilerek kontrol edilmesi ve her resmi kuruma çalışanların eşya vb. gibi metaryelleri çalmasının veya kaybolmasının önüne geçmek için o kurumda çalışanlar ile anlaşma yapıp çalışanlara zimmetliyerek devlet malının kontrol edilebilir olmasını sağlamak.

Diğer yüksek makamlı bürokratların asgari maaş ile yaşayan bir kişinin üçte bir oranında maaş alımı sağlanması bunlara (belediye çalışanları, kamu görevlileri ve güvenlik güçerli dahil değildir.) bu duruma karşı çıkılması taktirde ise devlete edilen yemini bozma suçu ile hakkında dava açılması ve bugüne kadar devletten faydalandıkları için tüm aile fertleri de dahil olmak üzere mal varlıklarına el konularak Vatan'a ihanet suçundan 3 ay hapis almaları sağlanılmalı ve yine millet vekili gibi devletine her türlü koşulda hizmet yemini etmiş olan vekillerimizin sigortasını ekonomik refah ve halk mutluluğu yükselene kadar kaldırmak diğer gerekli şeyler için ekonomi ve maliye bakanlığı bünyesindebilir kişi heyeti kurmak sureti ile karar alınması gereklidir.

Şimdilik aklıma bunlar geldi desem yalan olur aslında daha çok şey var ama fazla uzun tutmak istemedim peki sizler ne düşünüyorsunuz?
abi bence sen bunları yazana kadar dolar 4tl yükselmiştir 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı