Türkiye ile Katar arasında 10 anlaşma

Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısı bugün Ankara’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından çeşitli anlaşmalar imzalandı.

İki ülke arasında imzalanan 10 anlaşma:
  1. “İstinye Park Hisselerinin Devrine Dair Anlaşma” Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk arasında,
  2. “İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesine Yapılacak Potansiyel Ortak Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptı” Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrımenkul İnşaat Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud arasında,
  3. “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan Hisse Senedi Alımına Dair Mutabakat” Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud arasında,
  4. “Global Liman İşletmeleri ve QTerminals W.L.L Arasında Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.’nin Hisse Devrine ve Satın Alımına Dair Anlaşma” Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Katar Devleti Ulaştırma ve İletişim Bakanı Jassim bin Saif El Sulaıtı arasında,
  5. “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Katar Devleti Serbest Bölgeler İdaresi Arasında Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat Zaptı” Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Katar Devlet Bakanı ve Serbest Bölgeler İdaresi Başkanı Ahmed bin Muhammed El Sayed arasında,
  6. “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon” Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali bin Ahmed El Kuwari arasında,
  7. “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Katar Devleti Enerji İşleri Devlet Bakanı Saad Bin Sherida El Kaabı arasında,
  8. “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Geliştirilmiş Ekonomik ve Mali İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı” Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Katar Devleti Maliye Bakanı Ali Şerif El Emadi arasında,
  9. “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Katar Devleti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Bin Jassim El Sani arasında,
  10. "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü arasında Diplomat Değişimine İlişkin Niyet Beyanı”
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Devleti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Bin Jassim El Sani arasında imzalandı.

katar-emiri-al-sani-basarili-bir-gorusme-turu-gerceklestirdim-810127-5.jpg

Katar Emiri Al Sani: Başarılı bir görüşme turu gerçekleştirdim.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, "başarılı" bir ziyaret olarak değerlendirdiği Türkiye temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı.

Emir Al Sani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da Katar-Türkiye ortaklığı konusunda başarılı bir görüşme turu gerçekleştirdim" ifadesini kullandı.

Katar-Türkiye halklarının iyiliği ve menfaati için sürekli gelişen bu ortaklığı pekiştirmek amacıyla her iki ülkenin imkanlarını daha fazla kullanmaya karar verdiklerini aktaran Al Sani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı meseleler, uluslararası ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Emirlik Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, Katar Emiri Al Sani'nin ziyaretini tamamlarken, gösterdiği "sıcak karşılama" sebebiyle Erdoğan'a teşekkür ettiği, Türk halkı ve Cumhurbaşkanı'na ilerleme ve refah dileklerinde bulunduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, "Katar ve Türkiye tarafları, gerçekleştirdiği görüşmelerde, iki ülke arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerini ve çeşitli alanlarda stratejik ortaklığı güçlendirmeye devam etme konusunda istekli ve kararlı olduklarını teyit etti" denildi.

Kaynaklar: Türkiye ile Katar arasında 10 anlaşma / Katar Emiri Al Sani: Başarılı bir görüşme turu gerçekleştirdim

Kardeşim okumadan boş boş bilmez bilmez konuşuyorsunuz, katar dünyanın en zengin ülkelerinden, doların düşmesi için ülkeye sıcak para girmesi lazım, 300 m dolarla da bu ülke satın alınmaz.

Neden ülkemize sıcak para girmesi için elin Arapına muhtaç kalıyoruz.

Gayet iyi bir anlaşma. Aynı anlaşma ABD ile yapılsa alkış tutulurdu. Ön yargı ile yaklaşmamak gerek.

Alakası bile yok. Arap'lara da satılsa ABD'ye de satılsa tepkimiz aynı olur. Kime satılırsa satılsın hiçbir şekilde doğru değil. Ülkemize ait olan limanları, fabrikaları, bazı şirketleri, ülkemize ait olan toprakları, büyük arsaların ne Arap'lara ne de başka ülkeye satılması doğru değildir.

Alakası bile yok. Arap'lara da satılsa ABD'ye de satılsa tepkimiz aynı olur. Kime satılırsa satılsın hiçbir şekilde doğru değil. Ülkemize ait olan limanları, fabrikaları, bazı şirketleri, ülkemize ait olan toprakları, büyük arsaların ne Arap'lara ne de başka ülkeye satılması doğru değildir.
Özelleştirme millet tanımaz. Ayrıca devletin yaptığı bir yerin devletin işletmesi kadar saçma, çağ dışı, sosyalist bir kafa olamaz. Seve seve özelleştirilecek kardeşim. Devletin fabrikası olmaz.

Kardeşim okumadan boş boş bilmez bilmez konuşuyorsunuz. Katar dünyanın en zengin ülkelerinden. Doların düşmesi için ülkeye sıcak para girmesi lazım. 300 milyon dolarla da bu ülke satın alınmaz.

İstediği kadar zengin olsun. Sence ülkemize ait limanların, şirketlerin, arazilerin dış ülkelere satılması ne kadar doğru? Boş boş bilmez bilmez konuşan sensin. Yarın öbür o Arap'lar oraya yerleştikleri zaman seni önünden bile geçirmeyecekler. Velhasıl bizim işletip sürekli para kazanmamız gerekirken dışarıya satıp tek seferlik para kazanmış olduk.

Özelleştirme millet tanımaz. Ayrıca devletin yaptığı bir yerin devletin işletmesi kadar saçma, çağ dışı, sosyalist bir kafa olamaz. Seve seve özelleştirilecek kardeşim. Devletin fabrikası olmaz.

Ne demek devletin fabrikası olmaz. Kurduğun cümlenin saçmalığının farkındasındır umarım. Bir devletin fabrikası yoksa, bir devlet üretim yapmıyorsa biz daha çok ağlarız. Saçma ve çağ dışı derken bile saçmalamışsın. Etrafından babandan, dayından veya amcandan duyduklarını gelip burada millete anlatma.

Neden ülkemize sıcak para girmesi için elin Arapına muhtaç kalıyoruz.
Elin Arap'ı falan değil, yatırım gelmesi isteniyordu geldi.
İstediği kadar zengin olsun. Sence ülkemize ait limanların, şirketlerin, arazilerin dış ülkelere satılması ne kadar doğru? Boş boş bilmez bilmez konuşan sensin. Yarın öbür o Arap'lar oraya yerleştikleri zaman seni önünden bile geçirmeyecekler. Velhasıl bizim işletip sürekli para kazanmamız gerekirken dışarıya satıp tek seferlik para kazanmış olduk.
Satmıyorlar merak etme, BİST hisselerinin %10'u satıldı, bütün hakları almadılar.

Ne demek devletin fabrikası olmaz. Kurduğun cümlenin saçmalığının farkındasındır umarım. Bir devletin fabrikası yoksa, bir devlet üretim yapmıyorsa biz daha çok ağlarız. Saçma ve çağ dışı derken bile saçmalamışsın. Etrafından babandan, dayından veya amcandan duyduklarını gelip burada millete anlatma.
Hayır kardeşim dayımdan babamdan değil. Bizzatihi liberal bir ideolojiye sahibim. Kısa bir mantıkla sana anlatayım. 2020 senesinde bile memur denen saçma sapan bir şeyle uğraşıyoruz. Bir iş yerinde 10 kişi çalışacaksa, eğer devletin olursa 100 kişi çalışır, memur açığından dolayı. Geçtiğimiz 10 yıla kadar PTT devlet firmasıydı. Tek işleri posta dağıtmak olan firma özelleştirme ile beraber TR’nin en önemli firmaları arasına girdi. Devlet denetler, vergisini alır. Daha fazlasına gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı