Türkiye kapitalist mi?

Her anlamda dışa bağımlı bir ekonomisi olan ülke kapitalist olamaz.
Kapitalist ülkelerin payandası durumundayız.
Doğu tipi toplumlarda ne demokrasi, ne de başka bir istikrarlı rejim yok. Türkiye de bunların içinde en geri, en aciz rejimlerden birini yaşıyor.

Doğu tipi toplumlarda.
Türkiye doğu ülkesi değil. Ve aynı şekilde ülkede yaşayan insanlarda. O başbakanlık denen sistem için yapılan referandum çalıntı oylarla evet oldu. Halkın yarısın IQ seviyesi 90 aşağısı olması lazım ki evet çıksın. Türkiye'nin batı kısmı IQ ortalaması 100-110 civarlarında. Geriye kalan kısım 90-100 civarı doğu tarafı orada yaşayan insan sayısı en fazla 20 milyondur.

Türkiye doğu ülkesi değil. Ve aynı şekilde ülkede yaşayan insanlarda. O başbakanlık denen sistem için yapılan referandum çalıntı oylarla evet oldu. Halkın yarısın IQ seviyesi 90 aşağısı olması lazım ki evet çıksın. Türkiye'nin batı kısmı IQ ortalaması 100-110 civarlarında. Geriye kalan kısım 90-100 civarı doğu tarafı orada yaşayan insan sayısı en fazla 20 milyondur.
Slav ülkeleri, Türkiye, Ortadoğu, Asya ülkeleri Dünya tarihinde Doğu tipi toplumların ülkeleri diye geçer.
Ülke içindeki coğrafi ve kültürel farklılıklar bu durumu değiştirmez.
Rejim konusu da sırf mevcut iktidarla özdeşleştirilmez. En azından ben öyle yapmıyorum.
Kapitalizm varolduğundan beri Osmanlı ve Türkiye kapitalist ülkelerin payandasıydı zaten. Şimdi dozu daha yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı