Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı! (İddia)

Anlamadım, tüm ama tüm türk vatandaşlarının bilgileri hacklendi mi şimdi? Fotoğrafını paylaştığınız tweetler kafamı karıştırdı.

Anlamadım, tüm ama tüm türk vatandaşlarının bilgileri hacklendi mi şimdi? Fotoğrafını paylaştığınız tweetler kafamı karıştırdı.
Tüm Türkiye vatandaşlarının cep telefonu numarasının ve adres bilgisinin sızdığı ile iddialar var. Tweetlere girip okursanız daha rahat anlayabilirsiniz.

Anlamadım, tüm ama tüm Türk vatandaşlarının bilgileri hacklendi mi şimdi? Fotoğrafını paylaştığınız tweetler kafamı karıştırdı.

Hocam, zamanında 50M kişinin kimlik bilgileri "mernis data" adı altında sızdırıldı zaten biraz araştırmayla herkes bu bilgilere erişebilir, YouTube bile video kaynıyor. Çoğu trojan ama gerçek olanları da var.

Tüm Türkiye vatandaşlarının cep telefonu numarasının ve adres bilgisinin sızdığı ile iddialar var. Tweetlere girip okursanız daha rahat anlayabilirsiniz.
Hocam, zamanında 50M kişinin kimlik bilgileri "mernis data" adı altında sızdırıldı zaten biraz araştırmayla herkes bu bilgilere erişebilir, YouTube bile video kaynıyor. Çoğu trojan ama gerçek olanları da var.
Biz bir şeyi tuttuk o zaman. Söylemiyim şimdi ban yerim.

Evet ama güncelliğini yitirdiği için hiçbiri işe yaramıyor, bu tarz dijital verilerde güncellik çok önemli. Bu tarz büyük olaylar kişisel sorunlardan daha çok toplumu etkileyen sorunlar yaratabiliyor.

Ortalama bir yazılımcı ufak çaplı bir bot sistemi ile Türkiye'de bulunan çoğu kişinin Google hesabını bu bilgiler ile çalıp Google Ads üzerinden 500₺ demo bakiyesini kullanarak illegal sitelerin reklamını yapabilir.

Bu söylediğim sadece 30 saniye düşününce aklıma gelen durumlardan bir tanesi.

Biz bir şeyi tuttuk o zaman. Söylemiyim şimdi ban yerim.
Herkes neyi tuttuğumuzu çok iyi biliyor hocam, söylemenize hiç gerek yok. 😔

Biz bir şeyi tuttuk o zaman. Söyle miyim şimdi ban yerim.

Biraz öyle hocam, bazı insanlar DC sunucularında aylık 120 TL gibi bir ücrete daha fazlasınıda sunuyor. İsimden T.C. Adres ana-baba isim, soy ağacı vb. , T.C.'den de telefon numarası vb. falan bulma gibi özellikler sağlıyorlar.

Evet ama güncelliğini yitirdiği için hiçbiri işe yaramıyor, bu tarz dijital verilerde güncellik çok önemli. Bu tarz büyük olaylar kişisel sorunlardan daha çok toplumu etkileyen sorunlar yaratabiliyor.

Ortalama bir yazılımcı ufak çaplı bir bot sistemi ile Türkiye'de bulunan çoğu kişinin Google hesabını bu bilgiler ile çalıp Google ads üzerinden 500₺ demo bakiyesini kullanarak illegal sitelerin reklamını yapabilir.

Bu söylediğim sadece 30 saniye düşününce aklıma gelen durumlardan bir tanesi.

Herkes neyi tuttuğumuzu çok iyi biliyor hocam, söylemenize hiç gerek yok. 😔

Söylediğim gibi mernis data 2022 söylentisi var. Hatta burada birisi 2 yaşındaki kardeşimi sorgulattım çıktı demişti, o konuyu sonradan aradım ama bulamadım.

Geri
Yukarı