Türkiye vs Japonya (Suç-tecavüz-cinayet)

Merhaba Technopat üyeleri. Konumuz Türkiye vs Japonya.(Suç-tecavüz-cinayet.)
1. Şimdi sıralamaya bakarsak Türkiye 13. sırada yer alırken Japonya 31. sıradadır. (2019)
Bkz:

2.Türkiye kadına şiddet oranı ise %36 olarak görülmektedir. (2018)
Bkz:

3. 18 ve 34 yaş arası tecavüz oranları ise Türkiye %26 iken Japonya %14.(2019)
Bkz:
Women-18-34.jpg

4. Alternatif;

Bir de şunu ekleyeyim Japonya'da kadın çalışma oranı %49'dur. Türkiye ise %33,4.

"Japonya'da 110 yıllık tecavüz yasası yenilendi, cezalar ağırlaştı"
Bkz:

"Türkiye'de kadınlar"
Bkz:

"Japonya'da kadınlar"
Bkz:

"Ülkelerin Çocuk Haklarına Saygılarına Göre Sıralaması"
Japonya %9,05. Türkiye %7,52.
Bkz:

"Türkiye'de çocuk hakları: Çocukların yüzde 79'u çalışıyor, çocuk istismarı gizli"
Bkz:

"Rapor | Çocuklara yönelik istismar ve cinsel suçlarda Türkiye'nin dünyadaki yeri"
Bkz:

-2019 yılında hazırlanan ve 40 ülkeyi kapsayan bir araştırmada, çocuklar için en iyi ortamı sağlayan ülkeler 100 puan üzerinden endekslendirilmiştir. İlk 10 sırada genel olarak üst düzey ekonomik gelire sahip ülkeler yer almaktadır: İngiltere (82,7), İsveç (81,5), Kanada (75,3), Avustralya (74,9), ABD (73,7) , Almanya (73,1), Güney Kore (71,6), İtalya (69,7), Fransa (65,2) ve Japonya (63,8).

"Çocuk İstismarı 13 Yılda 2 bin 337'den 21 bin 518'e Yükseldi"
Bkz:

"Japonya polis tarafından 2019 yılında kaydedilen 1.991 çocuk istismarı mağduru rekor kırdı"
Bkz:

"Türkiye'de Suç"
Bkz:

"Japonya'da Suç"
Bkz:

"Suç İstatistikleri: Japonya ve Türkiye ile ilgili önemli verileri karşılaştırın"
Bkz:

Şimdi geldik suç oranları. Türkiye %39.50 ise Japonya %21.67.
Bkz:

Japonya hukuku:

Türkiye hukuku:

Cinayet oraları ise Türkiye 2.59 ise Japonya 0.26'dır.(2018)
Bkz:

Bu konuyu açmam sebebi ise bir tane yorum gördüm. Araştırdım ve bu sonuca vardım. Yorumu size bırakıyorum. Bana sorarsan araştırırken gözüm kanadı.
Şimdi diyeceksiniz ki bunlar eski kaynaklar, evet. 2020 tarihi bulamadım nedense.
-Japonya ortalama olarak güvenli.
-Türkiye ise Allah'a emanet.

-Şunu da eklemek istiyorum Türkiye 2020'nin verileri yok. Eğer olsaydı Türkiye zirve de olurdu.

Araştırmalarım bu kadardı dostlarım. Yorumları size bırakıyorum.

@kino nun dediklerine karşı çıkılmış ancak doğru noktalara parmak basmış bence. Bu mesajım Türkiye'yi üste ya da alta çıkartmak gibi algılanmasın, sadece Japonya özelinde konuşuyorum.

Yüzeysel olarak görünenden daha farklı bir dünya var, arka planda.

@kino nun dediklerine karşı çıkılmış ancak doğru noktalara parmak basmış bence. Bu mesajım Türkiye'yi üste ya da alta çıkartmak gibi algılanmasın, sadece Japonya özelinde konuşuyorum.

Yüzeysel olarak görünenden daha farklı bir dünya var, arka planda.
Bütün ülkenin de yüzeysel olarak farklı dünya var, arka planda...

Hocam görüyorsunuz ki dünyanın gerek eğitim gerek refah gerek demokrasi anlamında en çok gelişmiş ülkelerinde bile bu zillet söz konusu. Bazılarının sandığı gibi bu iş para, pulla değil ahlakla belli olur. Ve bakarsanız iskandinav yarımadasında dine bağlılık %20 civarındadır. Türkiye'de %74'tür. Tekrardan Allah'a şükür ki müslümanlık gibi ahlak diniyle biz insanoğlunu ödüllendirmiş.

Bütün ülkenin de yüzeysel olarak farklı dünya var, arka planda...

Japonya'ya ve Japonlar'a karşı artan bir ilgi var ama durum göründüğü gibi değil, bunu demeye çalışıyorum. Yoksa tabii ki bir ülkeyi ve kültürü, dışardan bakarak tanımak o kadar kolay değil.

Gelişmişlik kavramı çok geniş ve bütünlemesi zor bir kavramdır. Eğitimde gelişmişlik, toplumda gelişmişlik, ekonomide gelişmişlik, sağlıkta gelişmişlik, sanayide/üretimde gelişmişlik, bilimde gelişmişlik...

Bazı ülkeler, bunu tüm alanlarda başarabiliyorken, bazıları belli alanlarda başarabiliyor. Aslında bu da o ülkenin kültürel altyapısı ile oldukça bağlantılı.

Japonya'ya ve Japonlar'a karşı artan bir ilgi var ama durum göründüğü gibi değil, bunu demeye çalışıyorum. Yoksa tabii ki bir ülkeyi ve kültürü, dışardan bakarak tanımak o kadar kolay değil.

Gelişmişlik kavramı çok geniş ve bütünlemesi zor bir kavramdır. Eğitimde gelişmişlik, toplumda gelişmişlik, ekonomide gelişmişlik, sağlıkta gelişmişlik, sanayide/üretimde gelişmişlik, bilimde gelişmişlik...

Bazı ülkeler, bunu tüm alanlarda başarabiliyorken, bazıları belli alanlarda başarabiliyor. Aslında bu da o ülkenin kültürel altyapısı ile oldukça bağlantılı.
"Uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş"
Sen ABD'yi beğenirsin ama tecavüz ve cinayette 1'inci sıradadır.
Demek istediğim şu; Japonya'nın ortalamanın üstündeyken Türkiye ise ortalamanın altında...

"Uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş"
Sen ABD'yi beğenirsin ama tecavüz ve cinayette 1'inci sıradadır.

ABD'yi beğendiğimi nereden çıkarttın? Ben Japonya ve Türkiye karşılaştırması için yorum yapmadım, Japonya için yorum yaptım.

Yaşadığım ülkeyi yaşıyorum zaten, neyine yorum yapayım?

ABD'yi beğendiğimi nereden çıkarttın? Ben Japonya ve Türkiye karşılaştırması için yorum yapmadım, Japonya için yorum yaptım.

Örnek verdim hocam?
Neden bu kadar gerginleştiniz?

Hocam "Demek istediğim şu; Japonya'nın ortalamanın üstündeyken Türkiye ise ortalamanın altında..." bu kısımda yanlış anlamışsın...
Konun başında demek istediğimi kastetmiştim.

Geri
Yukarı