Türkiye'de Atatürk neden sevilmiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
2
Yer
Ankara
Yurt dışında heykelleriyle, seveniyle Atatürk'ü tanıyan ve hayran olan insan çok. Hatta bir ara bir ülkede Atatürk heykelini savunan yabancılar vardı. Öte yandan Türkiye'de sevmeyen ve saygı duymayan insanlar çok fazla. Sevmek zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın bence. Heykeline saygısızlık yapan direkt Anıtkabir'e gidip saygısızlık yapan çok insan var. Peki bu neden böyle? İnsanlar neden onlara şu an doğmalarını sağlayan, hür irade ile özgür bir şekilde yaşamalarını sağlayan bir insanı sevmiyorlar? Mesela bende çok milliyetçi değilim ve çevremdekilere nazaran daha az sevgim(Seviyorum fakat çevremdekiler kadar değil) var fakat saygı duyuyorum bence Atatürk'ün ileri görüşlülüğü ile yaptığı ve söylediği şeyler bile harika ve göz ardı edilemeyecek şeyler bence.

Bana kalırsa bu ülkede yaşıyorsan hem seveceksin hem saygı duyacaksın. Atam'ın kime hatası oldu da sevmiyorsunuz? Kim ne derse desin, bu ülkede yaşayan herkesi o kurtardı. Sevmiyorsan zorla seveceksin.

Doğru, sevgi sonradan gelen bir şey değildir. Ama çocuk yaştan itibaren çocuklara Atatürk sevgisi kazandırmak gerekiyor. Ama saygı her zaman yapılması gereken bir şey. Herkesin saygı duyması zorunlu olarak değiştiriyorum.

Son düzenleme:
Bana kalırsa bu ülkede yaşıyorsan hem seveceksin hem saygı duyacaksın. Atam'ın kime hatası oldu da sevmiyorsunuz? Kim ne derse desin, bu ülkede yaşayan herkesi o kurtardı. Sevmiyorsan zorla seveceksin.
Laik yobazlık. Sanane kardeşim kimi seveceğimu sana mı soracağım? Sen bu ülkede Fatih Sultan Mehmet sayesinde yaşıyorsun onu sevmek saygı duymak zorundasın diye direten mi var?

Yurt dışında heykelleriyle, seveniyle Atatürk'ü tanıyan ve hayran olan insan çok. Hatta bir ara bir ülkede Atatürk heykelini savunan yabancılar vardı. Öte yandan Türkiye'de sevmeyen ve saygı duymayan insanlar çok fazla. Sevmek zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın bence. Heykeline saygısızlık yapan direkt Anıtkabir'e gidip saygısızlık yapan çok insan var. Peki bu neden böyle? İnsanlar neden onlara şu an doğmalarını sağlayan, hür irade ile özgür bir şekilde yaşamalarını sağlayan bir insanı sevmiyorlar? Mesela bende çok milliyetçi değilim ve çevremdekilere nazaran daha az sevgim(Seviyorum fakat çevremdekiler kadar değil) var fakat saygı duyuyorum bence Atatürk'ün ileri görüşlülüğü ile yaptığı ve söylediği şeyler bile harika ve göz ardı edilemeyecek şeyler bence.
  1. Malum partinin "bunlar yunan!" vb. söyledikleri için bundan etkilenen koyun bir kesim var.
  2. Şeriatı kaldırdığı, tekke ve zaviyeleri kapattığı için(ki bence bunları iyi ki yapmış ama işte sanki şeriatsız din olmuyormuş gibi davranan bir kesim var)
  3. Üstteki hocamın dediği gibi "aykırı olayım, havalı olayım" psikolojisi

Dayıların tek bildiği bu. "yeğen atadürk camileri ahır yaptı Kuran'ı yahtırdı böyle adamı sevmek olmaz." fakat bilmiyolari Atatürk'ün dini de belli değil kesin olarak ve bu camileri ahır yaptırmış veya Kuran'ı yaktırmışların yalan olduğunu bilmiyorlar. Atatürk tüm dinlere karşı saygılıydı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı