Türkiye'de Bilim

Türkiye de Bilim diye bir şey yoktur. Daha doğrusu dünyada hiçbir müslüman ülkede bilim ve medeniyet hiçbir zaman olmamıştır olmazda. Çünki din denilen algının fazlasıyla olduğu ülkelerde bilim ve medeniyetin yeri yoktur. Ben şahsen bir deist olarak söylüyorum dünyanın din yerine bilimle yönetilmesini çok isterdim çünki bilimin en güzel yanı istesenizde istemesenizde gerçek olmasıdır. Şunu lütfen hiç unutmayın; Din sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.

Daha doğrusu dünyada hiçbir müslüman ülkede bilim ve medeniyet hiçbir zaman olmamıştır olmazda.
Hiçbir zaman olmamıştır kısmına katılmıyorum. İslamın altın çağı veya İslam Rönesansı denilen, 8.yüzyıl'dan 13. yüzyıla kadar olan dönem oldukça parlak bir dönemdir bilim açısından. Mühendislik, ticaret, ekonomi, bilim, sanat, hukuk, edebiyat, birçok alanda dünyanın diğer bölgelerine göre oldukça parlak bir dönem geçirmiştir. Biruni, Farabi, Harezmi, İbn-i Sina, Cabir bin Hayyan ve daha birçok ismini sayabileceğimiz insanı silip atmak tarihe saygısızlıktır.

(Ömer Hayyam'ı da katacaktım ama rubailerinden dolayı bir an duraksadım. :) )

Bilim ve teknoloji kurumunun başında cahil bir hayvanat bahçesi müdürü olan ülkede bilim mi ilerleyecek? Bu gidişle sadece genç beyinleri gelişmiş ülkelere kaptırırız.

Hiçbir zaman olmamıştır kısmına katılmıyorum. İslamın altın çağı veya İslam Rönesansı denilen, 8.yüzyıl'dan 13. yüzyıla kadar olan dönem oldukça parlak bir dönemdir bilim açısından. Mühendislik, ticaret, ekonomi, bilim, sanat, hukuk, edebiyat, birçok alanda dünyanın diğer bölgelerine göre oldukça parlak bir dönem geçirmiştir. Biruni, Farabi, Harezmi, İbn-i Sina, Cabir bin Hayyan ve daha birçok ismini sayabileceğimiz insanı silip atmak tarihe saygısızlıktır.

(Ömer Hayyam'ı da katacaktım ama rubailerinden dolayı bir an duraksadım. :) )
Katılıyorum. İslam, bilime hiç bir zaman karşı gelmemiştir. Eğer gelseydi pusulayı kim keşfetmişti.

Pusulayı Çinliler icat etti, sonradan 1200 gibi Avrupa'ya geçti diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin.

0'i Hintliler bulmadı mı ya? Barutu da Çinliler? Hatta Çinliler başta havai fişek yapmışlar sonra Avrupa'da silah, top olarak kullanmışlar. Derebeylik yıkılmış falan filan.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı