Türkiye’de “Çin aşısı” olan 12 kişiye koronavirüs bulaştı

@Odin the Son of Borr @Perry 3 gündür dil döküyorum hâlâ duydukları bir şeyi araştırmadan yorum yapmaya, her duyduğu kötü şeye inanmaya yemin etmişler gibi yorum yapmaya devam ediyorlar. Bazı insanlar gerçekten eğitilemiyorlar, diyorsun virüs nedir sorusunu sormaktan başla antijen/antikor nedir sorusundan devam et. Zaten aşılara kadar gelirsin de tam olarak mekaniğini anlarsınız, haberlerin çoğunun ne kadar saçma sapan sırf prim kasılma amacıyla yazıldığını anlarsınız diyorum. Anlamıyorlar, anlamak istemiyorlar çünkü bir bilgiler zincirini öğrenip kendi bilgilerini derleyecek ya da doğru soruları sorup bir şeyi sıfırdan öğrenecek istek ya da yeti yok çoğunda...

Corona sanıldığı kadar korkunç bir hastalık değil ben 1 günde atlattım diyenler, çip takılacak diyenler, bizi 5G anteni yapacaklar diyenler, aşılar insanları öldürmek için yapılıyor diyenler... Artık cidden uğraşasım gelmiyor, normalde zaten dalga geçip giderdim son birkaç gündür yapacak başka şey yok ve zaman ayırmam gereken kişi birkaç günlüğüne yanımda değil diye üşenmeden anlattım sayfalarca. İşine gelmeyen anlamamak için her şeyi yapıyor işte.

Bu aşılarla ilgili doğru olan "sadece" 2 kötü senaryo var; pandemiye acil müdahale edilmesi gerektiği için ne yazık ki komplikasyonlar konusunda uzun vadeli çalışmalar yapılamadı. Bundan dolayı önceki aşılarda milyonda 1 görünecek çok ciddi bir komplikasyon bu yeni aşılarda yüz binde 1 ya da belki on binde 1 görünebilir. Görünecek de değil, görünebilir çünkü bu bir ihtimal. Diğer senaryoda ise virüs mutasyonlarına karşı etkili kalmama ihtimali olabilir ki komplikasyon görünmediği sürece bu telafi edilebilecek bir şey. Corona yeni öğrenilen bir virüs değil, yıllardır hayvanlar üzerinde benzer etkiye neden olan türüne karşı aşı yapılıyor ve çok iyi biliniyor. Bu sefer olan fark bu virüsün bizim protein yapımıza da tutunacak şekilde mutasyon geçirmiş olması, yapılan inaktif aşılar önceki aşıları temel alıyor, mRNA aşıları ise bu virüsün bilinen gen çeşitliliğine yenisinin eklenmesiyle yapılıyor. Etkinlikleri ve komplikasyon oranlarını milyonlarca insan aşılandıktan sonra göreceğiz ama hakkında çok şey bilinen bir virüse karşı yapıldıkları için komplikasyon oranları "çok korkulacak düzeylerde" olmayacaktır.

Çoğu kişi durumun ciddiyetinin farkında değil, şu anda bütün medikal desteklere rağmen ölüm oranı (kapanan vaka sayısında) %3 civarında. Birkaç yıl içinde bu virüs şimdiki yayılma hızı çizgisinde (logaritmik yükseliyor) herkese bulaşacak durumda ve bu senaryoda 400 milyon civarında "doğal ölümlerin yanında hastalık ölümlerine" neden olacak. Geçen yazın sonundan beri bütün devletler bu senaryonun ciddiye bindiğini fark ettikleri için başka çareleri yok, bir an önce salgına müdahale etmek zorundalar.

Son düzenleme:
Aşı tüm testlerini tamamlayıp uluslararası standartlardan geçip ''tamam'' konumuna ulaşınca büyük ihtimalle ben de olurum aşıyı. Doktor çevrem de aynı düşünceyi savunuyor. Sonuçta bir doktor bizden daha iyi bilir bu konuları ve kendisine vurduracak kadar güveniyorsa problem yoktur benim açımdan. Kız arkadaşım ve 20 yıllık arkadaşlarım benimle t... geçmiyorsa tabii :D

İş yerinde ellerim deli gibi terlemesine rağmen eldivenle çalışıyorum. Yanımda daha önce olmuş birkaç eleman da çalışıyor. Her 1-2 saatte bir eldiven değiştirip dezenfektan da kullanıyorum. Yemeği çok ayrı bir yerde kendi köşemde yiyorum, gerekmedikçe yakın temastan kaçınıyorum.

Kişisel olarak önlemimi alıyorum, henüz bende bir şey çıkmadı. En iyisi bunu sürdürmek ve aşı olup biraz daha rahat nefes alabilmek.

Kişisel olarak önlemimi alıyorum, henüz bende bir şey çıkmadı. En iyisi bunu sürdürmek ve aşı olup biraz daha rahat nefes alabilmek.
Kişisel önlem şu anda en etkili yöntem. Aşı olduktan sonra da bir süre rahata ermemek lazım, aşının senin bağışıklık sistemindeki antikor üretiminde etkisiz kalması ihtimaline karşı tüm dozların yapıldıktan sonra antikor sayımı yaptırmakta fayda var.

Bir de tutunma yapısında yeni bir mutasyon olduğunda bu aşıların ne kadar etkin olacağı bilinemez. Grip virüsü de sürekli değişim geçiriyor, bazı yıl bir firmanın yaptığı aşı çok etkili olurken başka yıl etkili olamayabiliyor. Yine de zaman içinde baskılanmasını sağlar aşıların etkinliği %80'in altına inmediği sürece.

Bir de tutunma yapısında yeni bir mutasyon olduğunda bu aşıların ne kadar etkin olacağı bilinemez. Grip virüsü de sürekli değişim geçiriyor, bazı yıl bir firmanın yaptığı aşı çok etkili olurken başka yıl etkili olamayabiliyor. Yine de zaman içinde baskılanmasını sağlar aşıların etkinliği %80'in altına inmediği sürece.
Senin kadar teknik bilgim yok, yol gösterdikleri şekilde ben de adımlarımı atarım artık. Sağlık gibi önemli bir konuyu işinin ehli kişilere bırakmak, tavsiye almak yapılacak en doğru tercih. Maalesef halkın büyük bir kısmı tavsiye almaktan da, okumaktan da aciz. Komplo teoricilik ve fantastik iddialarda başarılıyız ama.

O değil de maskesiz hiç görmediğim insanlar maskeyi çıkarınca bir değişik oluyor. Bu sendromu hala atlatamadım :D

Sağlık gibi önemli bir konuyu işinin ehli kişilere bırakmak, tavsiye almak yapılacak en doğru tercih.
Malum konu doktorlar ve biyologlar (1 patoloji laboratuarı sorumlusu olmak üzere sadece 2 biyolog var ama doktor sayısı cidden çok) olunca ailemde elini sallasan birine çarpıyor. Ben de hem onlardan bilgiler alıyorum hem de araştırmamı söyledikleri konuları teker teker üşenmeden araştırıyorum. Birkaç aydır binlerce sayfalık çalışma okuya okuya biyolojiyle aram hiç yokken bir anda virüsün ne olduğunu öğrendim, sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Dün 2 kuzenim ve ailelerinde de virüs çıkınca, birisi de çok ağır geçiriyorken araştırma hevesim arttı. :D "Bilmekten" başka çare yok, bilmek için de bir sürü bilgiyi usanmadan teker teker öğrenip hepsini derlemek gerekiyor ki kendini ve sevdiklerini koruyabilesin.

Geçen yaz açıklanan sayıları 20 ile çarpın, gerçek pozitif verileri o kadar dediğimde şu anda bana karşı çıkanların bazıları o zaman da karşı çıkmıştı. Kaynak oturma organım sanmışlardı, oysa 2 şehirdeki tüm test merkezlerinden o günkü direkt sayının bilgisini alacak çevrem vardı. O 2 şehrin toplam pozitif sayısını yoğunluğa göre oranlayıp ülke sayısıyla çarptım. Sadece 1 ay sonra bakan kendisi itiraf etti durumu, beni linç etmeye çalışanlar ortada görülmedi. Yine cesaret gelmiş bazılarına... Hadi zaten ben diyorum duyduğuna inanma, bana da inanma istersen ama kendin araştır. Araştırsalar aydınlanma yaşayacaklar ama onu da yapmıyorlar.

Son düzenleme:
Dün 2 kuzenim ve ailelerinde de virüs çıkınca, birisi de çok ağır geçiriyorken araştırma hevesim arttı. :D
Geçmiş olsun, dün söyledin sanırım ama biliyorsun epey sinirliydim gözden kaçtı :D

Benim de 5 yaşında kızı olan bir kuzenim geçen hafta atlatmış, çocukta bir şey çıkmaması sevindirici oldu. Bu hafta da diğer kuzenim ve teyzem yakalanmış. İşten eve maalesef çok geliyor. Benim de validenin kronik rahatsızlığı var, genelde odamda kendimi izole etmeye çalışıyorum. Beni salla da ona bulaşması kahrımdan öldürür beni.

Öyle ya da böyle hayat bir şekilde devam etmek zorunda. Kişisel önlemden şaşmamak gerekiyor, gerisi takdire kalmış.

Aşı vurulduğu gibi koruma sağlamıyor 3-4 ay geçmesi lazım.

Geri
Yukarı