Türkiye'de cumhurbaşkanı 3 kez üst üste seçilebilir mi?

Eğer muhalefet, Erdoğan ve Bahçeli'nin "adayımız Erdoğan'dır." sözüne bir şey demiyorsa demek ki olabiliyor.
Burada önemli olan iktidar cephesinden kimin aday olacağı değil.
Muhalefet cephesinden kim aday olacak?
O kadar fazla isim konuşuluyor ki...

Her şeye kanacak birisi yok karşında, öncelikle üslubunu düzeltirsen iyi olur. Şu an konuştuğumuz şey bugünün mevzusu değil aylarca konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor. Anayasanın 101.maddesi açık hüküm içeriyor evet lafzi yoruma göre olamaz fakat bunu binbir türlü yorumladılar bugüne kadar. En büyük sebebi de 2018 referandumu ile yeni bir sisteme geçilmiş olması ve bu konunun bu kadar su götürme sebebi de net bir şekilde şu şöyledir denilememesi. Her şeyi geçtim aylardır gündemde anayasa değişikliği konuşuluyor, bu anayasaya taslağı içerisinde bu maddeye ellenip ellenmeyeceği de belli değil. E size ne oluyor da mevcut durumda bu kadar kolay ahkam kesebiliyorsunuz? Birsürü anayasa hukuku profesöründen konuyu dinledim ama sizin kadar net olanını görmedim tebrik ederim.
Mevcut durumda bu kadar kolay ahkam nasıl kesebiliyorsunuz yazmışsın utanmadan. Mevcut durumdayız zaten şuan. 2 ay sonra yeni bir khk çıkıp çıkmayacağını ben nereden bileyim? "Erdoğan 3.kez aday olabilir mi?" diye internette arama yaparsan önüne düşen hukukçuların yorumlarını oku bakalım ne diyorlar.
Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı'nın yetkileri arttırıldı, konumu değişmedi ve "Bu değişiklik itibari ile Cumhurbaşkanı mevcut durumu sıfırlanır" gibi bir madde eklenmedi.
Eğer muhalefet, Erdoğan ve Bahçeli'nin "adayımız Erdoğan'dır." sözüne bir şey demiyorsa demek ki olabiliyor.
Burada önemli olan iktidar cephesinden kimin aday olacağı değil.
Muhalefet cephesinden kim aday olacak?
O kadar fazla isim konuşuluyor ki...
Muhalefet büyük ihtimalle yeni bir mağduriyet ortaya atmasınlar diye ses çıkartmıyor.

Şu anda, anayasamıza göre cumhurbaşkanımız bir daha seçime giremez çünkü anayasamızda yazan şey bir cumhurbaşkanının en fazla iki kez seçilebileceği ve cumhurbaşkanımız iki kez seçildi. Bir daha seçimlere girebilir mi?
İnternette okudum ne kadar doğru bilmem ama artık cumhurbaşkanı değil başkan olarak geçtiği için 2 seçim hakkı kalkmış olmuş galiba. Gerçi erken seçim yaparlar yapmazlarsa da seçim yaşını büyütürler herhalde seçilmek için.

İnternette okudum ne kadar doğru bilmem ama artık cumhurbaşkanı değil başkan olarak geçtiği için 2 seçim hakkı kalkmış olmuş galiba. Gerçi erken seçim yaparlar yapmazlarsa da seçim yaşını büyütürler herhalde seçilmek için.
Ne başkanı? Karaambar Kamyoncular Derneği Başkanı mı? Ülkemizde hala Cumhurbaşkanı makamı var.

Geri
Yukarı