Türkiye'de cumhurbaşkanı 3 kez üst üste seçilebilir mi?

2.döneminde zaten. Meclis erken seçim kararı almadığı sürece hukuk içerisinde aday olamaz.
Bunun erken seçimle bir alakası yok, arkadaşın dediği gibi cumhurbaşkanlığı sistemi öncesi yapılan birinci dönem kanun değişikliği sonrasına dahil edilmiyor. Yeni sistemde bir dönem yaptı ve ikinciye aday olabilir, bunun önünde herhangi bir engel yok.

Bunun erken seçimle bir alakası yok, arkadaşın dediği gibi cumhurbaşkanlığı sistemi öncesi yapılan birinci dönem kanun değişikliği sonrasına dahil edilmiyor. Yeni sistemde bir dönem yaptı ve ikinciye aday olabilir, bunun önünde herhangi bir engel yok.
Nerede dahil edilmiyor? Nerede yazıyor bu kural? Her şeye böyle kandığınız için bu durumdayız zaten.

Parlamenter sistemdeki başka bu başka. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre bir dönem daha aday olabilir. Erken seçime gidilirse bir dönem daha olabilir. Aksi durum için hiyerarşiye göre seçim kanununun değişmesi gerekir, kararnameyle olmaz yani. Ama normal şartlarda olmaz. Ana muhalefet vasıfsız olduğu için neye karşı çıkıp çıkmayacağını bilmiyor. Halkın da kafası karışıyor haliyle. Herkes koltuk sevdasında ve durumdan memnun gözüküyor.

Nerede dahil edilmiyor? Nerede yazıyor bu kural? Her şeye böyle kandığınız için bu durumdayız zaten.
Her şeye kanacak birisi yok karşında, öncelikle üslubunu düzeltirsen iyi olur. Şu an konuştuğumuz şey bugünün mevzusu değil aylarca konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor. Anayasanın 101.maddesi açık hüküm içeriyor evet lafzi yoruma göre olamaz fakat bunu binbir türlü yorumladılar bugüne kadar. En büyük sebebi de 2018 referandumu ile yeni bir sisteme geçilmiş olması ve bu konunun bu kadar su götürme sebebi de net bir şekilde şu şöyledir denilememesi. Her şeyi geçtim aylardır gündemde anayasa değişikliği konuşuluyor, bu anayasaya taslağı içerisinde bu maddeye ellenip ellenmeyeceği de belli değil. E size ne oluyor da mevcut durumda bu kadar kolay ahkam kesebiliyorsunuz? Birsürü anayasa hukuku profesöründen konuyu dinledim ama sizin kadar net olanını görmedim tebrik ederim.

Anayasa yeni değişti seçimle o seçime göre de 1 seçimde başkan seçildi.Yani buna göre 2023'de 2.kez seçilmiş olacak.

Eğer o kişi dünya lideri, başkomutan Recep Tayyip Erdoğan ise üç kez değil 10 kere seçilir.

Bir kararname yayınlar tamam. Hangi babayiğit sesini çıkarabilir ki?

Geri
Yukarı