Türkiye'de Elektriğin Pahalı ve Kötü Olması

Berkay4154

Kilopat
Merhaba, arkadaşlar dünyanın en pahalı elektriğini kullanan 41. ülkesiyiz ama aynı zamanda en berbat elektrik sistemine sahip ülkelerden de biriyiz; kesinti, dalgalanma, iletme sorunu vs. Bunun yanı sıra elektriğin de en çok kullanılmaya başlandığı dönemlerden birine giriyoruz ve katlanarak artmaya devam edecek. Sizce elektrik için yeterli çalışma planı var mı? Dikkat buyurun; Sağlanıyor mu? Demiyorum zira sağlanmadığını biliyorum ama en azından bir plan var mı? Bunun yanı sıra elektrikten kaynaklı ürünü bozulan ve bunun için elektrik iletim ve/veya dağıtım şirketine dava açan var mı?

Elektrik sisteminde bir sorun yok aslında. Bölgesel olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunu genel sorun olarak görmek yanlış olur. Bu konularda dağıtım firmalarına sürekli denetim uygulanıyor. Doğal afetler dışında kesinti olması çok düşük ihtimal ki bunu hiçbir firma istemez. Acil şekilde de arızayı gidermeye çalışır. Eğer dağıtım şirketinin kusuru sebebiyle bir arıza olduysa ve cihazlarınız zarar gördüyse, firma ile iletişime geçip dilekçe verebilirsiniz. İnceleme sonucu hakkınızı alırsınız.

Bulunduğumuz coğrafyaya ve komşu ülkelere kıyasla elektrik Türkiye için pahalı kalıyor. Yalnız bugüne kadar dalgalanma, kesinti vb. çok nadiren yaşadım. Bölgeden bölgeye değişiyor olabilir veya artan yapılaşmanın olduğu bir bölge ise altyapı ve ihtiyaç sık şekilleniyordur.

Elektrik sisteminde bir sorun yok aslında. Bölgesel olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunu genel sorun olarak görmek yanlış olur. Bu konularda dağıtım firmalarına sürekli denetim uygulanıyor. Doğal afetler dışında kesinti olması çok düşük ihtimal ki bunu hiçbir firma istemez. Acil şekilde de arızayı gidermeye çalışır. Eğer dağıtım şirketinin kusuru sebebiyle bir arıza olduysa ve cihazlarınız zarar gördüyse, firma ile iletişime geçip dilekçe verebilirsiniz. İnceleme sonucu hakkınızı alırsınız.

Şehir merkezinden pek çıkmamışsınız sanırım, hızlı büyüyen ve mevsimlik göç alan yerlerin en temel sorunlarından biri elektrik. Ve yakın zamanda da pek çözülecek gibi değil.

Ben çok fazla kesinti yaşıyorum. Gerçekten kesintilere maruz kalmayanlar çok şanslı. Bölgemde sürekli kesinti ve bakım oluyor. Hani bakım yapılınca düzelmesi lazım mantıken. Ancak düzelmiyor da. E niye yapıyorsunuz o zaman? :D

Şunu söyleyeyim Türkiye'de elektrik pahalı falan değil, bence gayet normal. Şimdi gidip saçma sapan birim fiyatı karşılaştırması yapmayın. Elektrik ve su cidden ucuz kalan son şeyler. Ayrıca bölgemde elektrik gayet düzgün.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı