Türkiye'de Elektriğin Pahalı ve Kötü Olması

Merhaba, arkadaşlar dünyanın en pahalı elektriğini kullanan 41. ülkesiyiz ama aynı zamanda en berbat elektrik sistemine sahip ülkelerden de biriyiz; kesinti, dalgalanma, iletme sorunu vs. Bunun yanı sıra elektriğin de en çok kullanılmaya başlandığı dönemlerden birine giriyoruz ve katlanarak artmaya devam edecek. Sizce elektrik için yeterli çalışma planı var mı? Dikkat buyurun; Sağlanıyor mu? Demiyorum zira sağlanmadığını biliyorum ama en azından bir plan var mı? Bunun yanı sıra elektrikten kaynaklı ürünü bozulan ve bunun için elektrik iletim ve/veya dağıtım şirketine dava açan var mı?
Hükümet değişimi olmadan hiçbir şeyde yeterli çalışma planı olmasını beklemiyorum.

Türkiye'de elektrik gayet ucuz. Elektrik kesintileri, dalgalanmalar hakkında fikir belirtmeyeceğim fakat Türkiye'de elektriğin ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Sanırım Avrupa ülkeleri arasında elektriği en ucuz kullanan ülkelerden biriyiz.

Euro olarak bakarsak öyle ama biz Euro kazanmıyoruz. Bu mantıkla bakarak askeri ücreti de Euro'ya çevirmeniz lazım ki bu onların kazancına göre kat ve kat daha az. Anlamadığınız nokta bu.

@KeyN_N "askeri ücret" derken? Almanya'da ortalama elektrik faturası 80-100 Euro gelir. Türkiye'de ise 150-200TL gelir. Almanya asgari ücret hadi 2000 EURO olsun, Türkiye ise 4250TL. Almanler 20 kere elektrik faturası ödeyebilirken türkler ise 21 kere ödeyebilir. Tabii bu örnek. Ödeyenin ne kadar büyüklükte evde yaşadığı ne kadar tassaruf yaptığı belirsiz. Türkiye'de elektriğe pahalı diyenin aklından bir miktar şüphe duyarım. Veya içinde Türk devleti düşmanlığı vardır. Bizde gelen zamlarda memnun değiliz ama elektrik ciddi anlamda ucuz. Hele su... Değeri paha biçilemez.

@KeyN_N "askeri ücret" derken? Almanya'da ortalama elektrik faturası 80-100 Euro gelir. Türkiye'de ise 150-200TL gelir. Almanya asgari ücret hadi 2000 EURO olsun, Türkiye ise 4250TL. Almanler 20 kere elektrik faturası ödeyebilirken türkler ise 21 kere ödeyebilir. Tabii bu örnek. Ödeyenin ne kadar büyüklükte evde yaşadığı ne kadar tassaruf yaptığı belirsiz. Türkiye'de elektriğe pahalı diyenin aklından bir miktar şüphe duyarım. Veya içinde Türk devleti düşmanlığı vardır. Bizde gelen zamlarda memnun değiliz ama elektrik ciddi anlamda ucuz. Hele su... Değeri paha biçilemez.
Size şimdi bunun öyle olmadığını anlatırdım lakin pek anlayacağa benzemiyorsunuz o yüzden size bir şiir paylaşayım:
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava. (Orhan Veli)