Türkiye'de Elektriğin Pahalı ve Kötü Olması

Elektrik sisteminde bir sorun yok aslında. Bölgesel olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunu genel sorun olarak görmek yanlış olur. Bu konularda dağıtım firmalarına sürekli denetim uygulanıyor. Doğal afetler dışında kesinti olması çok düşük ihtimal ki bunu hiçbir firma istemez. Acil şekilde de arızayı gidermeye çalışır. Eğer dağıtım şirketinin kusuru sebebiyle bir arıza olduysa ve cihazlarınız zarar gördüyse, firma ile iletişime geçip dilekçe verebilirsiniz. İnceleme sonucu hakkınızı alırsınız.
4 şehirde her daim sorun yaşadığımı düşünürsek ya benim yaşadığım yerler sürekli olarak sorunlu ya da genel bir sorun var ki benim konuyu açma sebebim aslında bireysel yaşadığım konudan ziyade toplu olarak neden buna eğilim gösterilmediği. Bunun yanı sıra daha önce TV bozulması olmuştu kesintiden kaynaklı rapor tutacak yer zor bulmuştum ama sonradan ödeme aldım ki o da teknik servis ücreti olarak oldu maalesef. (Tabi bu baya eski bir olay) Tabi bunun yanı sıra metropollerin dışındaki durumu da göz önünde bulundurmak lazım ki o konuda da benim fikrim yok.
Şunu söyleyeyim Türkiye'de elektrik pahalı falan degil bnece gayet normal. Şimdi gidip saçma sapan birim fiyatı karşılaştırması yapmayın. Elektrik ve su cidden ucuz kalan son şeyler. Ayrıca bölgemde elektrik gayet düzgün.
Şimdi şöyle bir şey var; bir şeyin sizce veya bence ucuz yahut pahalı olması başka bir şey bunun dünya çapında listelenip 41.sırada belirlenmesi başka bir şey. Ha Türk olduğumuz için bize her şey pahalı o ayrı konu.
Ne planı hocam, ülkenin batısı ödüyor doğusu kaçak çekiyor. Bütün kurumlar özelleştirildi herkes cebine yarın yapacağı zamma bakıyor. Ülke yozlaşmış ve kokuşmuş. Elle tutulur neyi var ki elektrik alt yapısı düzgün olsun?
Yahu işin orası başka bir boyut ama esas özelleştiği için en azından belli bir bölgede sorunsuz bir iletim sağlanması veyahut bir talep olması gerekir ki bunu ben mi görmüyorum? Yoksa yok mu? Onu soruyorum aslında. Yoksa kurumların tabana inmemesinin en büyük muzdarip olanlardan biri benim.

Şunu söyleyeyim Türkiye'de elektrik pahalı falan değil bence gayet normal. Şimdi gidip saçma sapan birim fiyatı karşılaştırması yapmayın. Elektrik ve su cidden ucuz kalan son şeyler. Ayrıca bölgemde elektrik gayet düzgün.
Su için haklı olabilirsiniz ama bu elektrik için geçerli değil. Diğer şeylere göre daha az pahalı olması o şeyi ucuz, uygun yapmaz. Bu saçma bir mantık.

Türkiye'de elektrik gayet ucuz. Elektrik kesintileri, dalgalanmalar hakkında fikir belirtmeyeceğim fakat Türkiye'de elektriğin ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Sanırım Avrupa ülkeleri arasında elektriği en ucuz kullanan ülkelerden biriyiz.

Bende bazı kurumların özelleştirilmesi taraftarıyım ama bu özelleştirmeyi tek bir şirkete yaparsan tekel yapmaktan başka bir şey yapmış olmuyorsun, bir bölgede birden fazla şirketin hizmet sunuyor olması lazım ki aralarında rekabet oluşsun ve kazanan kişi kullanıcılar olsun. NVidia ve Intel'in AMD çok geride kalmışken nasıl bir tekel haline geldiklerini biliyoruz, aynı durum.

Sunulan hizmet bölgeye göre değişiyor olsa gerek.
Şimdiye dek fırtına ve bakım harici kesinti olmadı ancak pahalı olduğunu kabul ediyorum.
Eklediklerimin hepsinin bir arada olmasından ziyade bir bütün olarak ayrı ayrı etkisinden söz ediyorum. Yani x yerinde fazla dalgalı olması, y yerinde kesinti olması, z yerinde iletim sorunu, a yerinde ise hepsi gibi.

Türkiye'de elektrik gayet ucuz. Elektrik kesintileri, dalgalanmalar hakkında fikir belirtmeyeceğim fakat Türkiye'de elektriğin ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Sanırım Avrupa ülkeleri arasında elektriği en ucuz kullanan ülkelerden biriyiz.

Tabi fiyatın satın alma gücüne göre değil, döviz cinsinden Avrupa paritesine göre olduğunu sayarsak ucuz olmayan şey yok.

Şehir merkezinden pek çıkmamışsınız sanırım, hızlı büyüyen ve mevsimlik göç alan yerlerin en temel sorunlarından biri elektrik. Ve yakın zamanda da pek çözülecek gibi değil.
Dağıtım şirketinde çalışıyorum. Oturduğu yerden genelleme yapıp ahkam kesenlerin aksine, bizzat sahada yüksek gerilim koruma ve kumanda işlerine bakıyorum. Yani o arızaları mümkün olduğunca engellemek ve oluşması halinde de zararı minimumda tutmak benim işim. Bu işin işleyişini ve gerçekte ne olduğunu biliyorum merak etmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı