Türkiye'de farkı bir dille tabela yazılabilir mi?

Artık yasak, Örneğin Bursa'da geçtiğimiz yıl 600'e yakın tabela kaldırıldı. Istanbul'da 15bin civarıydı. Turizm dışındaki sektörler kullanamıyor.

En son bir yasa tasarısı vardı, ne oldu bilmiyorum.

"Tabelada sadece yabancı dil bulunamayacak, eğer bulunursa da Türkçe yazılan yazının %25'i büyüklüğünde olacak."

Bir bakmak lazım. Birazdan mesajı güncellerim.

En son bir yasa tasarısı vardı, ne oldu bilmiyorum.

"Tabelada sadece yabancı dil bulunamayacak, eğer bulunursa da Türkçe yazılan yazının %25'i büyüklüğünde olacak."

Bir bakmak lazım. Birazdan mesajı güncellerim.
Biraz baktım. Yabancı dildeki tabelalar için fazla vergi söz konusu olmuş.

Dünya gazetesinin haberine göre, TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, özellikle büyük kentlerde gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu tabelaların görüntü kirliliği oluşturduğunu söyledi. Bunun önüne geçmek için standart belirlediklerini ifade eden Korkmaz, tabelada Türkçe kelime kullanımının esas olduğunu ancak yabancı kelime kullanılacaksa bunun Türkçe kelimenin yüzde 25'i büyüklüğündeki puntolarla yazılma kuralı getirildiğini bildirdi.
Kaynak: Tabelalarda yabancı kelimelere yeni düzenleme!

Değil.

Tabela senin evine asılmamış, yazılmamış. Dükkan adamların, tabela adamların. Yaptırıp asmışlar. Bunda takılacak bir şey göremiyorum açıkçası.
Çok ama çok ilginç. Bilmiyorsunuz sanırım anlatayım ben öncelikle bu yasak. Öyle farklı bir ülkede dilediğiniz gibi at koşturamazsınız. Demokrasi, bir ülkede kendi dilinde tabela asma özgürlüğü verdiği kadar, etrafta kendi dili dışında binlerce tabela görmek istememe özgürlüğünü de veriyor diğer yandan. Bu aşamada kanun ve kurallar devreye giriyor. Kanunen tabela'nın 4/3 ü Türkçe olmak zorunda. İkincisi sizin bu fikrinizle yola çıkarak başka şeyler de yapabilirler bu durumda..

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-06-18-00-32-04-58.jpg
    Screenshot_2021-06-18-00-32-04-58.jpg
    138,8 KB · Görüntüleme: 51
  • Screenshot_2021-06-18-00-32-44-28.jpg
    Screenshot_2021-06-18-00-32-44-28.jpg
    137,8 KB · Görüntüleme: 46

Yeni konular

Geri
Yukarı