Türkiye'de konsollara öcü gibi bakılması

Yeni nesil konsol, kol, oyun, televizyon veya monitör, üyelik vs. derken bu ülkede öcü görülmesinden normal bir şey yok. Herkes de indirim, ikinci el, bilmem kaçıncı hesap hakkı diye aranmaz.

Ekonomi düzelirse ve vergiler inerse o zaman normal görülür.

Yapma Allah aşkına.
Gerçekten PS Store'a benziyor attığınız yer...
Ayrıca PS Store'da 2 oyun dışında 469 lira üstünde oyun yok. İndirimlerde özel oyunlar 84 liraya kadar düşüyor.
Xbox Store'da durum daha iyi, PS Store'da 469 lira olan oyun Xbox Store'da 260 lira.
PS5 şu an 7500TL. Şimdi canın oyun oynamak istedi. 1 tane oyun aldın 500TL. Oyun bitti. Bir hatfa sonra bir tane daha oyun aldın. Ondan sonraki hafta bir tane daha oyun aldın ve oyun bitti.

3 hafta içinde 3 adet oyun aldın. -ki sadece oyun için alan kişi daha fazla oyun oynar.

Oyun fiyatı 400TL. 3 oyun 1200TL. Her hafta bir oyun bitiren kişi yılda yaklaşık 20 bin lira oyunlara para ödeyecek.

7 sene boyunca bu şekil de devam ederse. 140 bin TL oyunlara para ödeyecek.

20 bin TL ile 4 tane çiğ köfte bayiliği açabilirsin. Ya da sanal madencilik yapabilirsin.

Ve PS5'de yapabileceğin şeyler kısıtlı. PC özgürlüktür.

PC alırsan bu fiyata 3060'lı bir sistem toplarsın. O sistem 7 sene boyunca 1080p veya 720p götürür.

Oyun başına 400-500TL vermek zorunda değilsin. Her 3 ayda bir Steam indirim yapıyor neredeyse. Epic oyunları bedava veriyor. Kupon bile veriyor. Oyun alma sıkıntın olmayacak.

Hem 1 yılda konsol oyunları için vereceğin paraya 2 tane 3070'li sistem toplarsın.

Hangisi daha mantıklı?

1 yılda 4 çiğ köfte bayiliği + ucuz oyunlar + PC özgürlüğü mü?

4K oyun oynatan konsol mu?

Net, PC daha iyi.
Vallahi biz konsol oyuncuları olarak 720p'yi 15 sene önce PS3 ve X360 nesli ile bıraktık, sizin de bırakmanız dileği ile...

Turkiye'de konsola ocu gibi bakildigi falan yok.

PC vs Konsol ayriminda her iki tarafin da kendince avantajlari var. Secim yapacak kisiye kalmis neyi sececegi.

Fakir bir ulke oldugumuz icin ve korsani cok siradanlastirdigimiz icin PC oyunculugunu daha ucuz bir alternatif zanneden kitle var meydanlarda.

Arkadaş PS övmeye gelmiş ama yanlış yer burası. Siz de kabullenin ki konsol PC'si olan adamın eğlence için alabileceği bir şeydir. İkisi de olmayan adam PC yokken konsol almaz, almamalı. Ha alıp PS savunmaya konu açıcaksa alsın. Ya da parayı çöpe de atabilir.

Turkiye'de konsola ocu gibi bakildigi falan yok.

PC vs Konsol ayriminda her iki tarafin da kendince avantajlari var. Secim yapacak kisiye kalmis neyi sececegi.

Fakir bir ulke oldugumuz icin ve korsani cok siradanlastirdigimiz icin PC oyunculugunu daha ucuz bir alternatif zanneden kitle var meydanlarda.
Şu an beni linçliyor o kitle :D
Arkadaş PS övmeye gelmiş ama yanlış yer burası. Siz de kabullenin ki konsol PC'si olan adamın eğlence için alabileceği bir şeydir. İkisi de olmayan adam PC yokken konsol almaz, almamalı. Ha alıp PS savunmaya konu açıcaksa alsın. Ya da parayı çöpe de atabilir.
PS övmeye gelmedim. Ben tarafsız bakıyorum, şu an çoğu cihazı kullanıyorum ve yaşadıklarımı aktarıyorum. "Bir oyun 500 lira" diyenlerin %90'ının PS Store'a girmediğine eminim ama kanıtlayamam.
Neden PS övme gereği duyayim ki?

PS övmeye gelmedim. Ben tarafsız bakıyorum, şu an çoğu cihazı kullanıyorum ve yaşadıklarımı aktarıyorum. "bir oyun 500 lira" diyenlerin %90'ının PS Store'a girmediğine eminim ama kanıtlayamam.

PC denip linç yiyeceğinizi bildiğiniz halde konu açmışsınız ama. Benim fikrimce konsol 6-6.5 k civarı ile alınırsa gayet de güzel ürün. Ve evet o konuda haklısınız etrafdan 1 tane oyunun 500 lira olduğunu duyunca her oyun aynı sanıyorlar, biz ona cahillik diyoruz.

PC denip linç yiyeceğinizi bildiğiniz halde konu açmışsınız ama. Benim fikrimce konsol 6-6.5 k civarı ile alınırsa gayet de güzel ürün. Ve evet o konuda haklısınız etrafdan 1 tane oyunun 500 lira olduğunu duyunca her oyun aynı sanıyorlar, biz ona cahillik diyoruz.
Benim derdim şu algıyı çözmek, sadece Türkiye'de var. Konsol önerince adamlar: "konsol neymişşş o fiyata pisi toplarsın olum."

PS övmeye gelmedim. Ben tarafsız bakıyorum, şu an çoğu cihazı kullanıyorum ve yaşadıklarımı aktarıyorum. "Bir oyun 500 lira" diyenlerin %90'ının PS Store'a girmediğine eminim ama kanıtlayamam.
Her oyun öyle değil tabii ki ama yine de ucuz değil.
Benim derdim şu algıyı çözmek, sadece Türkiye'de var. Konsol önerince adamlar: "konsol neymişşş o fiyata pisi toplarsın olum."
O zaman haklısınız.

Vallahi biz konsol oyuncuları olarak 720P'yi 15 sene önce PS3 nesli ile bıraktık, sizin de bırakmanız dileği ile...

Dediğim o kadar şeyin içinden buna mı takıldın? Ben 4K yerine 720p yi tercih ederim. Ve oyuna vereceğim para yerine her 2 senede bir yeni sistem toplarım. Ne de olsa konsola vereceğim oyun fiyatına 3080'li bir PC toplayabilirim. 3080 de PS5'den daha güçlü ne de olsa.

Bak yurtdışında işler farklı. Orada kuzenim bayram harçlıkları ile PS5 alırken ben burada çorap alabiliyorum. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Ona göre konuşacağız. Konsol yurtdışında ki gibi ucuz değil burada.

Benim derdim şu algıyı çözmek, sadece Türkiye'de var. Konsol önerince adamlar: "konsol neymişş o fiyata pisi toplarsın olum."

Çünkü oyun fiyatları çok pahalı ve konsol ucuz değil. Vergisi çok fazla olmasa alınabilir tabii ki.

Bazen, PS sahibi olmamama rağmen PSN'ye girip indirimleri kontrol ettiğim oluyor. TLOU2 bir ara 180 TL' ye düşmüştü diye hatırlıyorum. İndirim yakalanırsa fena bir yer değil aslında. Sadece, indirimsiz versiyonları pahalı.
Geçenlerde "Remastered" oyunların indirime girdiğine dair bir şey görmüştüm PSN'de. TLOU Remastered'e baktığımda, indirime girmediğini gördüm. Onun dışında, "Remastered" oyunlar indirime girmişti. TLOU serisini indirime sokmamakta ısrarlı gibiler.
Bunun dışında güzel bir mağaza bence PSN.

Geri
Yukarı