Türkiye'de konsollara öcü gibi bakılması

Benim derdim şu algıyı çözmek, sadece Türkiye'de var. Konsol önerince adamlar: "konsol neymiş o fiyata pisi toplarsın olum."

Bu algı çözülemeyecek çünkü Türkiye'de konsol ve oyunlar hiçbir zaman herkesin alabileceği bir şey olmayacak. Konsol yerine PC toplarsın diyenler PS Cafe de konsol la oyun oynayınca konsolu bildiğini sanan kişiler. Bu kişiler de kolay kolay azalmayacak gibi duruyor ki bir yönden de haklılar.

Ekonomik şartlardan dolayı Türkiye'de bilgisayar toplamak konsol almaktan daha karlı olarak gözüküyor. Tüm sorun burada. Yurt dışında 500 Dolar olan şey için kavga ediyorsunuz.

Umarım bir gün biz de iyi bir ekonomiye sahip olacağız.

Dediğim o kadar şeyin içinden buna mı takıldın? Ben 4K yerine 720p'yi tercih ederim. Ve oyuna vereceğim para yerine her 2 senede bir yeni sistem toplarım. Ne de olsa konsola vereceğim oyun fiyatına 3080'li bir PC toplayabilirim. 3080 de PS5'den daha güçlü ne de olsa.

Bak yurtdışında işler farklı. Orada kuzenim bayram harçlıkları ile PS5 alırken ben burada çorap alabiliyorum. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Ona göre konuşacağız. Konsol yurtdışında ki gibi ucuz değil burada.

Çünkü oyun fiyatları çok pahalı ve konsol ucuz değil. Vergisi çok fazla olmasa alınabilir tabii ki.
Niye attan inip eşeğe biniyorsunuz? Niye 4K yerine 720p tercih ediyorsunuz? 3080, PS5'ten şu an için daha güçlü. Optimizasyon ile beraber 3080 ile de 7 sene sonra 4K oynayamazsınız, ama PS5 ile oynarsınız.

Bana fanboy damgası da yapıştırmayın, burada fanboy denecek son kişi benim.

Amerika, Avrupa, Kanada, Avustralya vb. hem konsol hem de PC sahibi olmak kolay olduğundan tabii ki yoksul tipi hesaplamalar yapılmıyor. Çünkü işin oyun kısmı var. Yaşam kalitesinin düşük olduğu ülkelerde şu mantık vardır; PC alırım bir ömür korsan oynarım. Et alırken bile para hesabı yapılan ülkede insanlara "sen bu konsolu al, sonra da 10 adet oyuna bir konsol parası daha ver" dersen PC'ye yönelmeyi seçerler oyunları bedavaya getirme şansları olduğu için.

Ortada öcülük bir durum yok, yalnızca ekonomik hesaplamalar var.

Dediğim o kadar şeyin içinden buna mı takıldın? Ben 4K yerine 720p yi tercih ederim. Ve oyuna vereceğim para yerine her 2 senede bir yeni sistem toplarım. Ne de olsa konsola vereceğim oyun fiyatına 3080'li bir PC toplayabilirim. 3080 de PS5'den daha güçlü ne de olsa.

Bak yurtdışında işler farklı. Orada kuzenim bayram harçlıkları ile PS5 alırken ben burada çorap alabiliyorum. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Ona göre konuşacağız. Konsol yurtdışında ki gibi ucuz değil burada.

Çünkü oyun fiyatları çok pahalı ve konsol ucuz değil. Vergisi çok fazla olmasa alınabilir tabii ki.
4K oyun bitir de sonra söyleyebilicek misin bakalım "720p tercih ederim " diye.

Bana fanboy damgası da yapıştırmayın, burada fanboy denecek son kişi benim.

Kimse sana fanboy demiyor zaten.

Niye attan inip eşeğe biniyorsunuz? Niye 4K yerine 720p tercih ediyorsunuz? 3080, PS5'ten şu an için daha güçlü. Optimizasyon ile beraber 3080 ile de 7 senn sonra 4K oynayamazsınız, ama PS5 ile oynarsınız.

Bak şurayı anlamadın. PS5 alırsam 1 sene içinde oyunlara 15-20 bin TL para vereceğiz. Bu para ile her sene PC toplarım, her sene 4K oyun oynarım.

Amerika, Avrupa, Kanada, Avustralya vb. hem konsol hem de PC sahibi olmak kolay olduğundan tabii ki yoksul tipi hesaplamalar yapılmıyor. Çünkü işin oyun kısmı var. Yaşam kalitesinin düşük olduğu ülkelerde şu mantık vardır; PC alırım bir ömür korsan oynarım. Et alırken bile para hesabı yapılan ülkede insanlara "sen bu konsolu al, sonra da 10 adet oyuna bir konsol parası daha ver" dersen PC'ye yönelmeyi seçerler oyunları bedavaya getirme şansları olduğu için.

Ortada öcülük bir durum yok, yalnızca ekonomik hesaplamalar var.
Ekonomik durumu geçtim, onlara az çok hak veriyorum. 3090'lı PC toplayıp "la siz konsolda mı oynuyonuz" diyen ciddi bir kesim var.
Bak şurayı anlamadın. PS5 alırsam 1 sene içinde oyunlara 15-20 bin TL para vereceğiz. Bu para ile her sene PC toplarım, her sene 4K oyun oynarım.
Bir sene içinde 15-20 bin mi? Abart. Benim 2020'de PS4'te toplam harcamamam 5300 lira. Aldığım oyun sayısı da 23. Ve bu oyunların içerisinde TLOU2 gibi yepyeni oyunlar. Durum abarttığınız kadar kötü değil. Ve 5300 liraya yeni ekran kartı falan alamazsınız.

Bir sene içinde 15-20 bin mi? Abart. Benim 2020'de PS4'te toplam harcamamam 5300 lira. Aldığım oyun sayısı da 23. ve bu oyunların içerisinde TLOU2 gibi yepyeni oyunlar. Durum abarttığınız kadar kötü değil. Ve 5300 liraya yeni ekran kartı falan alamazsınız.

Sen demiyor muydun sadece oyun için alacaklar konsol alsın diye? Sadece oyun için alacak kişi 3-5 oyun alıp bırakmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı