Türkiye'de suç artışı

Türkiye'de feci şekilde suç patlaması yaşanıyor. Son 11 yılda cezaevine girenlerin sayısı 3.8 kat artış yaşandı.

Yayınlanan en güncel veriler 2019'a aittir.

2009 yılında 74.404 kişi iken 2019 yılında 281.605'e yükseldi.

(Hırsızlık 7 kat, kaçakçılık 9 kat, cinayet 6 kat, cinsel suçlar 10 kat artış var.)

2020 yılı da dahil etseydi rahat 300.000 geçerdi, hatta 400.000'e dayanabilirdi.

"Adalet sarayı süsten ibarettir."

5678.jpg

Yahu, şunu anlamıyorum. Yakalıyorsun ama suç kaydın da maşallahı var, sonra anca yakalanıyor.

Neden önceden yakalanmamış, anlamış değilim.
Örnek;

Bir de 55 suç kaydı olan hırsız serbest bırakılıyor şaka gibi.

Sonra tekrardan tutuklanıyor.

Adalet işte budur : D (!)

Yahu, şunu anlamıyorum. Yakalıyorsun ama suç kaydın da maşallahı var, sonra anca yakalanıyor.

Neden önceden yakalanmamış, anlamış değilim.
Örnek;

Bir de 55 suç kaydı olan hırsız serbest bırakılıyor şaka gibi.

Sonra tekrardan tutuklanıyor.

Adalet işte budur : D (!)
Maalesef, gün geçtikçe hukuk konusunda kötüye gidiyoruz. Allah yardımcımız olsun.

İdam getirilmeli idam şart.
İdama gerek yok bence.

İlk olarak suçluları serbest bırakan hakim veya avukat işten olmalı ve hapis cezasına çarptırılmalı.

Sonra cezaları biraz daha ağırlaştırsın, yani adalet sistemi yeniden düzenlensin.

Bunlar yapılırsa suçlar azalır gibime geliyor.

İdama gerek yok bence.

İlk olarak suçluları serbest bırakan hakim veya avukat işten olmalı ve hapis cezasına çarptırılmalı.

Sonra cezaları biraz daha ağırlaştırsın, yani adalet sistemi yeniden düzenlensin.

Bunları yapılırsa suç azalır gibime geliyor.

İdama gerek yok diyorsun ama o iş öyle azalmaz sen meydanda cinsel suçdan bir adam assan bak gör suçlar nasıl azalıyor bir daha kalkışabiliyor mu adam köpeğe tecavüz ediyor para cezası ödeyip cıkıyor adam diyor ki sonuçta para ödeyip cıkacağım ya da birkaç ay yatıp çıkacağım deyip adamda keser tecavüz de eder bir de sonuç olarak bu devletin parasını yiyor içerdekiler sabah ögle akşam yemek yiyor adam 3 4 kadına tecavüz etmiş dosya kabarık 5 10 sena yat çık tamam yazık değil mi devletin parasına bu adamı içerde doyuruyor. Ben olsam bir dakikda bile durmam bunların hepsini kanun çıkartır asarım 1 tecavüzcü 2 Vatan hainleri askerimizi öldürüyor müebbet de olsa yatıyor ama devletin parası gidiyor o soysuzlara hemen asmak lazım.
Eğitim... Asıl ihtiyacımız eğitim...
İdam sadece işleri daha da kötüleştirir.

Oda önemli ama idam gelmeli.
İdama gerek yok diyorsun ama o iş öyle azalmaz sen meydanda cinsel suçdan bir adam assan bak gör suçlar nasıl azalıyor bir daha kalkışabiliyor mu adam köpeğe tecavüz ediyor para cezası ödeyip cıkıyor adam diyor ki sonuçta para ödeyip cıkacağım ya da birkaç ay yatıp çıkacağım deyip adamda keser tecavüz de eder bir de sonuç olarak bu devletin parasını yiyor içerdekiler sabah ögle akşam yemek yiyor adam 3 4 kadına tecavüz etmiş dosya kabarık 5 10 sena yat çık tamam yazık değil mi devletin parasına bu adamı içerde doyuruyor. Ben olsam bir dakikda bile durmam bunların hepsini kanun çıkartır asarım 1 tecavüzcü 2 Vatan hainleri askerimizi öldürüyor müebbet de olsa yatıyor ama devletin parası gidiyor o soysuzlara hemen asmak lazım.

Bir de öldürme suçları direk asacaksın abi ülkede fiziki cezalar gelmeli sadece idam değil rüşvet mi verdin meydanda yatır falakaya 500 kez sopa ile hırsızlık mı yaptın elini keseceksin bak bir kişinin elini kessen ülkede suçlu kalmaz.

Bir de öldürme suçları direk asacaksın abi ülkede fiziki cezalar gelmeli sadece idam değil rüşvet mi verdin meydanda yatır falakaya 500 kez sopa ile hırsızlık mı yaptın elini keseceksin bak bir kişinin elini kessen ülkede suçlu kalmaz.
Peki gerçekten bunu adil bir şekilde uygulayacaklarına inanıyor musunuz? Biz bu yüzden istemiyoruz.

İdam çözüm değildir. İdam direnişçileri harekete geçirir sonra oldu mu bi' Gezi parkı 2. Ülkeye idam değil akıllı ve tarafsız hakim şart. Kişileri dini inancına politik anlayışına göre değil, kanunda ne yazarsa ona göre uygulayan hakim. Solcu diye yok bilmem ne kadar sağ ise yok o kadar hapis değil eşit olmalı ki bu ülke yerine koyulsun.

Geri
Yukarı