Türkiye'de üniversite okumak mı yoksa Avustralya'ya gitmek mi?

Rootkitter

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, benim çift vatandaşlığım var. (Türkiye ve Avustralya) yaklaşık 1 ay sonra YKS var ve ben büyük ihtimalle iyi bir sonuç alamayacağım. Herhangi bir üniversiteye girip mezun olabilirim ama Türkiye'de Boğaziçi gibi köklü üniversitelerde mezun olmadıktan sonra diplomalı işsiz olacağımı düşünüyorum. Türkiye'de 4 sene harcayağıma liseden mezun olduktan 6-7 ay sonra Avustralya'ya gidip orada çalışsam (kuryelik gibi işlerde) 2 sene çalışıp orada üniversiteye mi gitmeliyim yoksa Türkiye'de üniversiteye mi gitmeliyim, çok kararsızım.

Üniversiteyi İngilizce oku yurtdışına öyle git. En mantıklısı bu olur tabii biraz iyi bir üniversiteye yerleşmen lazım.

Türkiyede okumak durumunda kalırsan denklik veren üniversiteleri seç en azından yurt dışında geçerli bir diploman olur.

Bu kadar önemli, hayatını tamamen etkileyecek bir kararın cevabını forumda aramak yerine bu cevabı daha mantıklı yerlerde aramanı tavsiye edebilirim.

Bu kadar önemli, hayatını tamamen etkileyecek bir kararın cevabını forumda aramak yerine bu cevabı daha mantıklı yerlerde aramanı tavsiye edebilirim.
Sadece fikir istiyorum. Tabi ki bu kararı eninde sonunda verecek benim yorumlara göre artıları ve eksiklerini göz önünde bulundurabileceğimi inanıyorum.

Dostum oraların ekonomisi, toplum refahı bizimkinin çok üstünde bunu kabul ediyoruz. Fakat şöyle bir sorun var: Irkçılık. Senin Türk olduğunu öğrendiklerinde aynı işte bir Avrupalı'ya verdikleri ücreti vermeyecekler bunu da bilmelisin. Bizim ülkemizde şuan Suriyeler'e nasıl bakılıyorsa orda da Türk'lere öyle bakılıyor. Ha ben katlanırım umrumda olmaz paramı biriktirip buraya gelirim diyorsan bir şey demiyorum :)

Seçeceğiniz bölüme bağlı efendim. En dandik Türkiye'de meslek dalı olmayan bölüm seçerseniz işsiz kalmanız olası. İyi bir bölüm seçin ve 4 yıl okuyun. Sonra 2 3 yıl Avusturalya'da tecrübe edinin. (Hem para hem tecrübe) Sonra Türkiye'ye dönün ve seçtiğiniz bölüme uygun iş bulun. Zaten 4 Yıl+Yurt Dışı tecrübe ile işe alınmamanız düşük ihtimal. Yanlış tavsiye vermiş olabilirim ama düşüncem böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı