Türkiye'de üretilen bilgisayar parçası var mı?

Tam olarak PC parçası olmasa da Edelkrone var. Ar-ge ve (bildiğim kadarıyla) fabrikaları Türkiye'de.
Olabilir fakat büyük çaplı satış yapması gereken şeylerin fabrikaları burada olamaz. Ama dolar ve enflasyon böyle devam ederse Türkiye'deki işçilik masrafları Çin'e eşitlenecek.

Şu bile Çin'de ürettiriliyor, bilgisayar parçası için hayal kurmaya gerek yok.

Ha
Amerika'nın tüm bağını kesmek için tam güç çalıştığı, her an ambargo yeme ihtimali olan Çin neden yatırım alıyor acaba? Şartları çok iyi olduğu için mi?

Tam olarak PC parçası olmasa da Edelkrone var. Ar-ge ve (bildiğim kadarıyla) fabrikaları Türkiye'de.
Onu bana değil ülkeyi yönettiğini sananlara sorun.

Şu bile Çin'de ürettiriliyor, bilgisayar parçası için hayal kurmaya gerek yok.

Ürettirilmiyor aslında, üretilen şeye logo bastırıyorlar sadece.

Edelkrone yüksek kaliteli fotoğraf/video çekimi için aksesuarlar üretiyor - ancak üretim makinelerinin ne kadarı tamamiyle ülkemizde üretilmiş diye sorma, en son fabrikayı taşıdıklarında görme şansım olmuştu.

---
Hayır ülkemizde bilgisayar parçası üretilmiyor, bir ara plastik kabuklar üretildi (klavye tuşu, fare kabuğu, monitör kasası vb.) ancak elektornik aksam üretilmiyor.

10-12 yıl önce X firmasında staj yapan arkadaşım Almanya'ya fuara giderken 55"+ LCD'nin panelini Samsungdan söküp kasaya taktıklarını anlatmıştı. Açılışta Samsung yazacak, onu ne yapacaksınız diye sorduğumda üstüne örtü örtüp açarız herhalde ne bileyim demişti, gülmüştük, sinirden.

Çip üretimi cidden stratejik bir konu haline geldi 10 yıl önceki gömülü Backdoor'lar yüzünden. Gerçi ihtiyaç kalmadı, big-data ve tiktok türevi bunu hallediyor.

Ürettirilmiyor aslında, üretilen şeye logo bastırıyorlar sadece.

Bir de Apple'dan özenip kutuya "designed in TÜRKİYE, made in China" gibi şeyler yazdırıyorlar ya sağlam gülüyorum.

Alt tarafı Esenyurt'ta dayının oğlu tasarladı neyin tribine girdiniz.

Geri
Yukarı