Türkiye'de uzay mühendisliği okumak mantıklı mı?

bilinmez99

Femtopat
Daha fazla  
Türkiye'de uzay mühendisliği okunur mu, işsizlik riski yüksek mi? Ben eğer okuduktan ve mezun olduktan sonra devletin savun sanayisinde falan çalışmayı düşünüyorum. Ne kadar mantıklı maaşları nasıl bir de çok zor mudur?

Türkiye'de uzay mühendisliği okunur mu, işsizlik riski yüksek mi? Ben eğer okuduktan ve mezun olduktan sonra devletin savun sanayisinde falan çalışmayı düşünüyorum. Ne kadar mantıklı maaşları nasıl bir de çok zor mudur?

Türkiye de pek mantılı değil ama bu işi seviyorsan yurt dışına yönelebilirsin.

Okuyacaksan Uzay ve Havacılık Mühendisliği okumanı tavsiye ederim çünkü Uzay sektörü çoğu ülkede çok gelişmiş bir sektör değil asıl en çok rağbet gören Havacılık kısmı yani Aeronautical Engineering'dir. Zaten Havacılık mühendisliğinin içine drone, roket, füze, Helikopter , Uçak , İHA vb. de girer ve hem savunma sanayide hem de iş olanakları bakımından çok daha iyidir. Zaten bakarsanız Uçak mühendisleri de Uzay ve Havacılık fakültesi mezunlarıdır yani bu bölümün avantajlı kısmı havada uçan her şeyi kapsar ve istediğiniz araç üzerine uzmanlaşabilirsiniz.

Türkiye'de okuyup (sadece ama sadece ODTÜ) sonra yurt dışında Master yapabilirsin :)

@Ulusumai bende öyle düşünüyorum havacılık ve uzay mühendisliği okuyup sonrasında birçok yerde iş yapmak ama yani Türkiye'de bu mantıklı mı mesela ben ODTÜ'yü kazana bileceği mi düşünmüyorum farklı bir mesleğemi yönelmeliyim.

@Ulusumai bende öyle düşünüyorum havacılık ve uzay mühendisliği okuyup sonrasında birçok yerde iş yapmak ama yani Türkiye'de bu mantıklı mı mesela ben ODTÜ'yü kazana bileceği mi düşünmüyorum farklı bir mesleğemi yönelmeliyim.
Dostum bak Havacılık ve Uzay mühendisliği zaten talebi yüksek ancak mezunu az bir mühendislik dalı bu da mesleği değerli kılıyor özellikle yurtdışı maaşlarına bakarsanız baya yüksektir. Türkiyede çalışabileceğin yerlerin başını savunma sanayi ve belli özel şirketler, uçak firmaları çekiyor bunlar TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN gibi yerler, bazen de illa hava araçları da olmasa başka araçların Aerodinamiğini, motorlarını tasarlayabilirsin otomobiller bunun başında.

@Ulusumai aklımda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi var sizce havacılık ve uzay mühendisliği için iyi bir okulmu.
Akademik kadrosuna bak bu adamlar nereden mezun olmuş hangi bölümden mezun olmuş. Bölümün imkanlarına bak okulların içinde uçak parçaları, kokpit, uçak motoru gibi parçalar olur bu öğrencilere yarar sağlar daha iyi öğrenirsin. Zaten Savunma sanayide çalışmak istediğini söylemişsin bu kuruluşların neredeyse hepsi Ankara'dadır Türkiyenin askeri ve siyasi kalbi Ankara'da atar.

@Ulusumai bu konuyu danıştığım kişiler genelde bu mesleğin çok zor olduğunu ve yapamayacağımı söylüyorlar gerçektende o kadar zor bir meslekmi yani matematiği ve fiziği severim ama o kadar da haşin neşin değilim.

@Ulusumai bu konuyu danıştığım kişiler genelde bu mesleğin çok zor olduğunu ve yapamayacağımı söylüyorlar gerçektende o kadar zor bir meslekmi yani matematiği ve fiziği severim ama o kadar da haşin neşin değilim.
Eğer uzaya havacılığa ilgin varsa matematik fizik kimya anlıyorsan ve çok çalışmayı göze alıyorsan okunabilir bir bölüm Türkiye'de Tübitak TUA ASELSAN gibi yerlerde çalışırsın.

@Ulusumai aklımda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi var sizce havacılık ve uzay mühendisliği için iyi bir okulmu.
İstanbul teknik üniversitesi uzay ve havacılık mühendisliği kazanırsan daha iyi olur.

Türkiye'de okuyup (sadece ama sadece ODTÜ) sonra yurt dışında Master yapabilirsin :)
Yurtdışı yüksek lisans ve masterda İTÜ daha çok kabul ediyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı