Çözüldü Türkiye'de yaşamak için sebep?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JohnConstantine

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jerusalem
Biliyorum neredeyse çoğumuzun maddi durumu olsa bu ülkeden kaçar gideriz ama bir çoğumuzun maddi durumu buna elverişli değil ve eminim sadece ben değilimdir her boş vakitte başka ülkede yaşamanın hayalini kuran. Peki şuan maddi durumunuz ve ailevi değerler dışında sizi ülkede tutan sebep veya sebepler var mı?

Çözüm
Günümüz Türkiyesin de yaşamak için tek "sebep" doğduğumuz topraklar olmasıdır. Duygusal bağlılığımızdır. Ben şahsen yirmi üç yaşına girdim, bir hayrını görmedim. Her dalı sorunlu. Adaletinden, eğitimine kadar. Keşke daha iyi olsa, doğduğum topraklardan yurt dışına taşınma hayali yerine, yaşadığım topraklarda kazandığım parayla diğer ülkeleri görme hayali kursam. Fakat bugün çalışmaya başlasam ve para biriktirsem her dolar artışında biraz daha biriktirdiğim emeğim eriyor.
Duygusal bağ, sevdiklerimin hepsinin bu ülkede olması, değeri çok bilinmese de eşsiz tarihi ve doğal güzelliklerinin olması, turistik yerlerinin çok güzel olması vb. söylenebilir. Ayrıca bize emanet edilmiş bir ülkeyi terk etmek çok doğru gelmiyor bana. Herkes Atatürkü örnek alıyoruz diyor ama zor şartlarda kaçma derdinde. Atatürkü doğru anlasaydık böyle dertlerimiz olmazdı bence.

Hepinizin yorumları için teşekkürler, sizlerden Türkiye'de yaşamak için sebepler duymak açısından yorumlarınızı istedim bunların yanında benim şahsi görüşüm ve düşüncelerimle Türkiyeyi yaşanılamayacak hale getiren olayların bir kaçı şunlar:

• Betonlarla doldurulan doğayı öldürülüyor ve bununla övünülüyor. (Yol yaptık, bina yaptık, otel yaptık ...)
  • Tecavüzcüsünden, hırsızına, katiline bir çok suçlu dışarda gezerken sistemin kötü yönünü yorumlayanların bunlarla mizah yapanlar evine polisler baskınlar düzenliyor.
  • İnsanlar birbirini öldürüyor, ailevi değerlerine küfürler saydırıyor ama bir devlet çalışanına, meclis üyesine en ufak argo kelimede hapislerde çürütürler.
  • Ülkeler uzaya araç gönderiyor, insansız araçlar yapıyor bizler hala başka ülkelerden aldığımız savaş araçlarıyla, tamamlayamadığımız yerli otomobil ile övünüyoruz. Bu kadar savaş yanlısı bir ülke olmamız çok kötü, yıkıcı değil yapıcı olmalıyız.
  • Teknolojiye bütçe ayrılmaması ve her şehirde max 5-10 tane hastane, Fen-Bilim okulları bulunurken her mahallede en az 1-2 tane Camii bulunması ve bunların tamamen dolmaması.
  • Tarım ve madenlerden başka gelirimiz yokken bunlar da tükeniyor ve yurtdışından alıyoruz artık.
  • Bilgisiz meclis üyeleri.
  • Torpille makamlara getirilen bilgisiz kişiler.
  • Kendisi villalarda yaşarken yoksul halkın içine çıkmaya korkan, bunlara çözüm üretmeyen bakanlar.
  • Genç kesimin görüşüne saygı duyulmaması.
  • Kötü altyapı
  • Ekonomi
  • Değerlere saygısızlık

Bazıları ülkeden gidersen nasıl düzelir demiş fakat olayın şu tarafıdan bakın bir de. Ben Fizik okuyorum üniversite bittikten sonra yüksek lisans doktora mı yaptıktan sonra ben Türkiye'de ne gibi iş yapabilirim? Üniversite de mi kalayım? Zaten üniversiteler zar zor hoca alıyor.Devlet kurumlarında çalışmak bana kalırsa işkence çünkü geçtiğimiz aylarda uzay ajansı kuruldu 10 fizikçi var 30 tane müdür, müdürlerin yardımcısı, yardımcıların sekreteri derken 10 fizikçi 90 tane de gereksiz topluluk oluyor. Bura da fizikçiler ne yapabilir mesela? Ayrıca uzay ajansı kurulduğundan beri doğru düzgün bir şey yaptığını görmedim(kurumun simgesini seçmek dışında).Ben yurt dışında yaşayıp orada çalışsam ülkemde kaldığımdan daha çok fayda sağlarım. Aynı şekilde benzer bölümlerde okumuş insanlarda aynı şeyleri yaşayacaklar. Ayrıca bazıları şunu düşünebilir; ben dünyaya 1 kere geleceğim geldiğimde ise hem çalışacağım hem de gezeceğim tatil yapacağım diyebilir.

Ben kendi nedenimi söyleyeyim o zaman. Öncelikle Türkiye'de doğduğum için burada yaşamak zorundayım. Keşke eğitim ekonomi iyi olsa da burada yaşamak için daha hevesli olsak ...

Açıkçası imkanım olsa, ki ilerde kendim yaratmaya çalışacağım, yurt dışında yaşamak isterdim. Bu saydıklarımız, gördüklerimiz başka ülkelerde de olan şeyler. İnsandan bahsedilmiş, bu kadar çabuk gaza gelen, kendi duygusunun sömürülmesine izin veren, ani kararlar alan insanımız kendi kendine düşman da edinmiş oluyor. Neden burada kalmak isteyeyim ki? En basitinden tartışma çıktığında veya farklı fikir beyan edildiğinde düzgün tartışan birini görünce duygulanıyorum artık. Teşekkür etme ihtiyacı hissediyorum. Yeni bir bilgi araştırırken İngilizce metni veya anladığım kadarıyla yarım yamalak Almancam ile ilgili metinleri okumak zorunda kalıyorum. Siz yardımcı olmaya çalışmadıkça, kendi sıkıntılarını yansıtan insanlar var oldukça ben ve benim gibi düşünenler ne yazık ki kalmak için duygusal bir sebep dışında hiçbir şey sunamaz.
Hepinizin yorumları için teşekkürler, sizlerden Türkiye'de yaşamak için sebepler duymak açısından yorumlarınızı istedim bunların yanında benim şahsi görüşüm ve düşüncelerimle Türkiyeyi yaşanılamayacak hale getiren olayların bir kaçı şunlar:

• Betonlarla doldurulan doğayı öldürülüyor ve bununla övünülüyor. (Yol yaptık, bina yaptık, otel yaptık ...)
  • Tecavüzcüsünden, hırsızına, katiline bir çok suçlu dışarda gezerken sistemin kötü yönünü yorumlayanların bunlarla mizah yapanlar evine polisler baskınlar düzenliyor.
  • İnsanlar birbirini öldürüyor, ailevi değerlerine küfürler saydırıyor ama bir devlet çalışanına, meclis üyesine en ufak argo kelimede hapislerde çürütürler.
  • Ülkeler uzaya araç gönderiyor, insansız araçlar yapıyor bizler hala başka ülkelerden aldığımız savaş araçlarıyla, tamamlayamadığımız yerli otomobil ile övünüyoruz. Bu kadar savaş yanlısı bir ülke olmamız çok kötü, yıkıcı değil yapıcı olmalıyız.
  • Teknolojiye bütçe ayrılmaması ve her şehirde max 5-10 tane hastane, Fen-Bilim okulları bulunurken her mahallede en az 1-2 tane Camii bulunması ve bunların tamamen dolmaması.
  • Tarım ve madenlerden başka gelirimiz yokken bunlar da tükeniyor ve yurtdışından alıyoruz artık.
  • Bilgisiz meclis üyeleri.
  • Torpille makamlara getirilen bilgisiz kişiler.
  • Kendisi villalarda yaşarken yoksul halkın içine çıkmaya korkan, bunlara çözüm üretmeyen bakanlar.
  • Genç kesimin görüşüne saygı duyulmaması.
  • Kötü altyapı
  • Ekonomi
  • Değerlere saygısızlık
Savaş yanlısı olmak/olmamak bir kenara, ordunun savunmayı ve ani bir saldırıyı göze alabilmesi için önce finansal kaynağa ihtiyacı vardır. Çok güzel sıralamışsınız.
Duygusal bağ, sevdiklerimin hepsinin bu ülkede olması, değeri çok bilinmese de eşsiz tarihi ve doğal güzelliklerinin olması, turistik yerlerinin çok güzel olması vb. söylenebilir. Ayrıca bize emanet edilmiş bir ülkeyi terk etmek çok doğru gelmiyor bana. Herkes Atatürkü örnek alıyoruz diyor ama zor şartlarda kaçma derdinde. Atatürkü doğru anlasaydık böyle dertlerimiz olmazdı bence.
Ayrıca sizin de bulunduğunuz çevre bakımından çok şanslı olduğunuzu düşünüyorum.

Geri
Yukarı