Türkiye'de yaşanan elektrik kesintileri

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba,

Daha iki gün önce yine bu forumda dolaşırken şu konuya denk gelmiştim ve ne olur ne olmaz bilgi edinmek için okumam gerektiğini düşünüp bir içeriğine bakmıştım.
Çünkü, 1-2 ay hiç elektrik kesilmezse, illaki günü gelecek ve elektriğim kesilecek.

Denk geldiğim konu buydu :

PC açıkken elektrik gitti

Bu gece elektrikler kesildi ve sadece 10 saniye sonra tekrar geldi. Belki de 7-8 saniye sürdü.
Zaten ekonomik olarak çok kötü durumdayız Türkiye olarak ve artık her şey psikolojimi etkilemeye başladı.
Birde bu tür şeylerin hâlâ yaşanması iyice moralimi bozuyor.

Aklımda bir kaç soru var:

1-) Bu kadar kısa elektrik kesintisi neden yapıldı?

2-) Bu elektrik kesintilerinin, teknolojik aletlerinize, beyaz eşyalarınıza zarar vermek için yapıldığını düşünüyor musunuz?

3-) Türkiye dışında, özellikle ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde yaşayan var ise, o ülkelerde elektrik kesintileri oluyor mu ve oluyorsa neden oluyor?

4-) Türkiye'de yaşanan elektrik kesintilerinin gerçek sebebini nasıl öğrenebilirim?

5-) Neden elektrik kesintisinin yapılacağı zaman bize saatler öncesinden SMS olarak bildirilmiyor?

Bilgisi olanların yardımı çok önemli.

Aklımdaki soru işaretlerini giderir misiniz rica etsem?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) Bu kadar kısa elektrik kesintisi neden yapıldı?
Bizde de 1-2 saniyelik kesinti olup tekrar gelmişti. (Ankara, Altındağ, Battalgazi)
2-) Bu elektrik kesintilerinin, teknolojik aletlerinize, beyaz eşyalarınıza zarar vermek için yapıldığını düşünüyor musunuz?
Evet. Kesinlikle düşünüyorum çünkü bizim burada da sürekli kesinti oluyor. Artık bilgisayarım köpek gibi hırlamaya başladı. Açmaya korkuyorum neredeyse. Zaten SSD'nin performansı ilk günkü gibiydi. Şimdi 10 senelik HDD gibi bence.
3-) Türkiye dışında, özellikle ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde yaşayan var ise, o ülkelerde elektrik kesintileri oluyor mu ve oluyorsa neden oluyor?
Oluyor. Bizim ülkemizde elektrik çok az var. Komşumuz bize "elektrikler artık hep gidecekmiş, stok yapın" demişti.
4-) Türkiye'de yaşanan elektrik kesintilerinin gerçek sebebini nasıl öğrenebilirim?
Elektrik firmanızı arayıp sorabilirsiniz. (Örneğin Başkent Edaş.)
5-) Neden elektrik kesintisinin yapılacağı zaman bize saatler öncesinden SMS olarak bildirilmiyor?
Buna verecek cevabım yok ancak böyle bir şey olabilir.

1- Anlık arıza durumları oluşabiliyor (parazit vs. gibi durumlar).

2- Hayır.

3- Elbette oluyor. Elektrik hatlarında meydana gelen fiziksel hasarlar, anlık gelen parazit vs. birçok şey kesintiyi tetikleyebilir.

4- Bizdeki kesintilerin çoğu trafoların, kabloların ve genel altyapının bakımsızlığından kaynaklanıyor.

5- Bunun için Enerjisa'ya sorduğumda böyle bir hizmetlerinin olmadığını, günlük olarak arayıp veya internet adresinden öğrenebileceğimi söylediler. Bazı dağıtım firmalarında varmış bu özellik.

Laptop kullananlar yine şanslı bataryası olanalr sanslı ama bataryasız olanların şansı kötü.

Kesintiler sadece Turkiye de değil heryerde olabilir planlı bakım için yapılan kesintiler sms ile bildiriliyor ama ani oluşan arızalar bildirilmez.
Kesintiler pc den daha fazla buzdolabı ve kombilere zarar verebilir.

Son düzenleme:
Bizim kombiye zarar verdi, yapılacak dediler yapılmadı. Buzdolabı da aynı şekilde. PC zaten Allah'a emanet.
Geçmiş olsun.Pc lerin güç kaynaklarında varistor ve sigortaları var kendini diğerlerine göre çok daha fazla korur zayıf halka hdd olduğu için belki o arıza verebilir.

Geri
Yukarı