Türkiye'deki Eğitim Sistemi Hakkında Fikirleriniz

Eğitim sisteminden memnun musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    62
Geleceğini düşünen çocuk ne yapıp ne yapmayacağını bilir. Dikkatini dağıtacak unsurlar var ancak her şeyin de bir vakti var çocuk her zaman telefon tablete bakmaz, aile olarak güzel eğitim verirsen çocuk ders de çalışır oyun da oynar sevgilisiylede gezer.
Geleceğini düşünen çocukların azlığının farkında mısınız?

Ben de ergenim. Ben de sevdim, dersten sıkıldığım zaman da oldu ıvır zıvır. İnsanın iradesi ve aklı olduktan sonra her şey yalan. Sistem düzelse bile öğrenci bilinçsiz. Yani öğrenci ve bilinçli insan sistemi düzeltir. Sistem düzelse de caddelerde patlak egzozla gezen ebolaların azalıp hayırlı bir insan olacağını düşünmüyorum.
Bu arada her konuda olduğu gibi bu konuyu da siyasete çekenler garip. Başarılı olduktan sonra diğer ülkeler sizi kapar zaten, eğitiminizi hallettikten sonra siyasete ağlamanın mantığı yok.
Sistem düzelirse öğrenciler de bilinçlenir. Aslında güzel münazara konusu: Eğitim sistemi mi öğrencileri bilinçlendirir yoksa öğrenciler mi eğitim sistemini düzeltebilir?

Önce aile çocuğu düzeltecek veya yetiştirirken düzgün yetiştirecek, sonrasında çocuk sistemi düzeltecek. Döngü böyle olmazsa sonumuz pek iyi olmaz. Nesil ilerledikçe daha kolaya kaçan, tembel, üşengeç bir nesil yetişiyor.

Öncelikli olarak dersaneler kapatıldı çok güzel oldu diyen arkadaşa gelsin bu ileti;
Öğrencilerimiz anlama becersinde dünyada 45.sırada

Dershanelerin kapatılması bir anlam ifade etmiyor.
Gelecek bilincini aşılasan ne olacak önemli olan bilgi yüklü olan bir nesil yetiştirmek, ahlaklı ve en önemlisi başkalarına saygılı yalan söylemeyen, Çalıyor ama çalışıyor diyen bir nesil var oldukça bu çok zor.

Dershaneler kapatıldı yerine Özel Eğitim kurumları açıldı. Dershaneden tek farkları eskiden 3 bin olan ücret şimdi 6-7 bin. Kalanlarda temel lise her biri 10 bin'den başlıyor. Olan düşük gelirli aile çocuklarına oldu belki biz hala gidebiliyoruz ama askeri ücret alan bir ailenin artık çocuklarını gönderebileceği bir yer yok. Dershaneler sınav odaklıydı ve sınavda aldığınız puana olumlu bir etkileri olduğu da tartışılmaz bir gerçekti.

Bence eğitim "HAKKI" denen bir şey varsa ve maddi durumu iyi olmayan ailenin çocukları bu tür özel yerlere gidemiyor ise haksızlık var gibi. Özel okulun ders içi notları ortalamaları ile devlet okulu ders notları ortalamaları arasındaki farkı çok merak ediyorum. "Yüz yüz yüz..." hak edene de etmeyene de aynı notlar uygulanıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı