Türkiye'deki Eğitim Sistemi

alperenzofun

Hectopat
Yer
Kırklareli/Lüleburgaz
Daha fazla  
Meslek
İşsiz
Merhaba, Türkiye'de ki eğitim sisteminin kötülüğü nedir? Yılın yaklaşık 9 ayı okula gidipte, başarı konusunda neden ülkeler arasında en sonda yer alıyoruz ? Finlandiya ki eğitim sistemi nedir ki dünyada 1'inci sırada yer alıyor ? Konuşup tartışalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
En büyük yanlış bir gündeki ders sayısı bence. Hiç kimse 8-10 saat ders görüp de üstün verim alamaz bunlardan. Kendim de dahil buna. Son 2-3 derse pilim bitiyor. Kendimde olmuyorum çoğunlukla. Bir günde 5-6 saat olsa çok iyi olurdu bana göre. Eksikliklerden biri budur mesela.

İlk önce ders saatleri çok fazla bence, ders saatlerini günde azaltıp okulu geç kapatsınlar bence veya günlere eşit şekilde değilde çeşit çeşit yaysınlar dersleri. Devamsızlık konusunda öğrenciler çok sıkılıyor.

Ortaokullarda sabahçı olunması kötü(bence). Sabahın 6'sında kalkıyorum ve dersim 7.30'da başlıyor, ilk ders İnkılap olunca direk uyuyoruz.
İnsanların büyük bir kısmının beyni sabah 07 : 30 ile 11 : 00 arasında daha verimli çalışıyor o yüzden var bu uygulama.

Boş konularla dolu ve mantıksız. 9.sınıfın ortasında matematik ile ilgili mesala denklem gördün, bunun devamını yani daha üst düzey olanı 10.sınıfın ortasında veriyor. Sen zaten ona çalısan biri değilsin ve o kadar konu arasında denklemin temellerini unutuyorsun sana 1.5 sene sonra denklemin geri kalan kısmını anlatıyorlar. Bunun içindeki mantık nedir. Diskriminant, sanal sayı bölümleri var, cevap olarak bilinmeyen şeyler çıkıyor. Yani ne kadar gereksiz, biyolojide kim annesinin ve babasının genini çaprazlayıp doğruluğu bilinmeyen şeyleri hesaplar. Kimyada ne öğrenebilirsin, yada nerede kullanırsın. Adamlar zamanın bilimini yapmış ve bu sayede maddelerin özelliklerini bulmuş, ben evde canım sıkılınca gidip kimyasal tepkimemi yapıcam. 8 sene ingilizce görüp konuşamamaya Türkiye'nin eğitim sistemi derim. 12 senenin 6 senesi boş bilgilerle dolu olan okulu bitirip, toplama, çıkartma, bölme, çarpma ve türkcemizle üniversitede 4 sene mesleğimizi ve bu ülkeye katkılı olabileceğimiz işi öğreniyoruz. Hala divan edebiyatını, selçukluyu gösteriyorlar, önlerine baksalar adamlar uzaya çıkmış, biz hala helikopter yapmaya çalışıyoruz. Bu eğitim sistemi hiçbir işe yaramaz. 16 senenin 7 senesi boştur. Bazı avrupa ülkelerinde (bildiklerim) kendin istediğin dersleri seçiyorsun ve o konuda ilerliyorsun. Bu yüzden a.t.l bilişim seçtim.

İnsanların büyük bir kısmının beyni sabah 07 : 30 ile 11 : 00 arasında daha verimli çalışıyor o yüzden var bu uygulama.
Bu yüzden değil, okullarda yer olmadığı için. Ayrica yazılım ile matematiğin alakası yok aslında, en iyi yazılımcı ve hackerlar matematiği berbattır, yazılım mantık işidir. Mantıkda algoritma demek, bize yazılım denklemdir diyorlardı, onlara şimdi cahil diyorum. Ülkemizdeki lise matematiğininde mantıkla alakasi yok, o bile ezbere dayalıdır. Matematik dediğin gerçek olur ama matematiğin içinde sanal bölümler var.

Bu yüzden değil, okullarda yer olmadığı için. Ayrica yazılım ile matematiğin alakası yok aslında, en iyi yazılımcı ve hackerlar matematiği berbattır, yazılım mantık işidir. Mantıkda algoritma demek, bize yazılım denklemdir diyorlardı, onlara şimdi cahil diyorum. Ülkemizdeki lise matematiğininde mantıkla alakasi yok, o bile ezbere dayalıdır. Matematik dediğin gerçek olur ama matematiğin içinde sanal bölümler var.
Okullarda yer yok diye bir şey yok aslında. Disiplin yok okullarda. Okulları yakıp, yıkan mahveden herifler hâlâ okula gidebiliyorlar. Bu yüzden okullar ağzına kadar dolu ve sınıflar tıklım tıklım. Liselerin hepsinde bildiğimiz üzere sorunlu öğrenciler çok rahat bir şekilde mezun ediliyor. Ceza verilse eğitim kademe atlar diye düşünüyorum. Yanlış da olabilirim ama böyle düşünüyorum ben.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı