Türkiyedeki Vergi Sorunu

Bir sıfır araba almaya kalkan biri, o arabanın çift fiyatını tek arabaya ödediği için almaktan vazgeçmişti. Biz daha neyi savunuyoruz anlam veremiyorum. Yıllardır iyi yönetilmedik, bu gidişle daha yıllarca iyi yönetilmeyeceğimizi anlamış bulunmaktayım.

TT.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu da tamamen devletin denetlemesi gereken bir şey zaten. Devletimiz hiçbir işi doğru düzgün yapmadığı takdirde ekonomide, vergide, üretememekte sıkıntı bu zamana kadar işin i'sinden anlamayan adamlar torpille memur oldu daha ne diyelim. Bir takım örgütler devlet büyüklerini bile kandırmış, kandıralacaksan ne diye orada oturuyorsun bide bizi Sevr' den kurtaran Ülkenin her Cantimetre karesini kurtarmak için at üstünden inmeyen büyük adamlara laf atarlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatlara bir göz atın. Orada teknoloji ucuz ama hayat pahalı. Türkiye'de 1 kilogram domatese 15 TL vermeye başladığımız zaman bu sorunuza yanıt veririm. Burada sabretmesini bilene 300-500 liraya da ev var. New York'ta $1000'dan daha ucuza ev bulamadığınız zaman $100'a bilgisayar parçası satın almak size hiç ucuz gelmeyecek. $1750'lık bilgisayar toplayana: "Deli misin ne gerek vardı bu kadar harcamana?" denmesine şahidim. Her ülkenin ekonomisi kendine.

Yahu iyi de arkadaşım neden New York örneğini veriyorsun ? New York bu, dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi. New York'ta çalışan bile New York'ta yaşamıyor ki.

Kaldı ki Amerika'da hayat pahalı falan değil. Hayat standartları çok daha yüksek. Türkiyede ayda 20.000 satılan Popular Science dergisi ABD'de ayda 1 milyon satılıyor.

Bırakalım artık şu hayat pahalı geyiğini kabak tadı vermeye başladı ya. Yeter artık!

Doların da payı var Teknolojik cihazlar konusunda.

Türk Lirasının değersizliği demek istedin galiba...

Ülkemizi o kadar hor görmeyin. Amerika'da sağlık en başta büyük para, hasta oldunuz ve kapsamlı bir sağlık sigortanız yoksa yandınız. Buradaki gibi devlet üniversiteleri ücretsiz falan da değil. Hele başka bir eyaletten geliyorsanız okumaya atıyorum dönemlik $1000 olan ücret $2500-3000'e kadar çıkıyor.

Evet sağlık pahalı. Ama onun için de Kanada'ya gidebilirsiniz. Gayet makul fiyatlar ve gidiş dönüş de gayet kolay diye biliyorum.

Şu veriglerin savunulacak hiçbir tarafı yok. Ödediğiniz vergiler saltanat ailesinin bilmem ne çayı, varaklı bardakları, saray masrafları vb. şeylere gidiyor. Kaldı ki deprem olduğu zaman konulan geçici vergileri halen daha ödüyoruz. Peki bu vergiler ne oldu diye sorulduğunda ne cevap verildi ? Duble yol yaptık. İyi de sen o vergileri o amaçla almadın ki.

Rica edeceğim bana bunları savunmayın... Senin üç tane liran bir tane ABD doları etmiyor, halen daha kem küm etmeyin. Kral çıplak ve hepiniz bunun farkındasınız. Çıkarın o kafaları kumdan bakiyim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar peki bu sorun için halk birşeyler yapabilir mi? Bu kadar gereksiz vergi ödemek zor. Ben küçüğüm vergi falan ödemiyorum ama vergilerin aşırı olduğunu anlayabiliyorum.

Yol yapmakla büyüyeceğini sanan zihniyete ne desen boş.
Kesinlikle. Yol, AVM vs. yapmakla is bitmiyor ne yazık ki. Ülke olarak bir çok konuda (bilim/teknoloji/adalet) kötüyüz. Ve halkımızın seçtiği hükümet bu konuda bir şey yapmıyor ne yazık ki. Ve bir not eklemek istiyorum. Sağlam ve büyük bir ekonomi için vergi elbette kesinlikle şarttır. Önemli olan hükümetin vergi konusunda doğru kararları verebilmesidir.

Geri
Yukarı