Türkiye'nin depremden sonraki olası zararı 84 milyar dolar!

2003-2022 arasındaki 20 yıllık AK Parti iktidarında toplanan deprem vergisi ise 86 milyar 138 milyon liraymış.
O kadar deprem vergisi alındıysa bence fazlalaştırmaları gerekir zorunlu deprem sigortalarının ücretlerini çünkü 20 sene de bir çok deprem oldu en yakında Van depremi mesela bu kadar deprem olan bir coğrafya da az bir rakam. böyle durumlarda dışarıdan yardıma veya başka kalemlerden ödemeye gerek kalmaksızın devletin deprem vergileri ile bu sorunların üstesinden gelmesi gerekiyor.

Bence kat kat daha fazla zarar vardır. İmar affını milletin sorununu çözdük diye anlatıyorlardı.
Maalesef vatandaşı kaçağa yönlendiren bir yönetim anlayışı var, bundan sonra olması gereken, ruhsat vb. işlemleri denetimli ve ucuzlaştırsınlar ki, millet kaçağa yönelmesin.

O kadar deprem vergisi alındıysa bence fazlalaştırmaları gerekir zorunlu deprem sigortalarının ücretlerini çünkü 20 sene de bir çok deprem oldu en yakında Van depremi mesela bu kadar deprem olan bir coğrafya da az bir rakam. böyle durumlarda dışarıdan yardıma gerek kalmaksızın devletin deprem vergileri ile bu sorunların üstesinden gelmesi gerekiyor.
Yahu fazlalaştırsa ne yazar, deprem vergisi gideceği yere gitmiyor ki😀 Neyse demek istediğim diğer şeyleri yazmam sorun oluşturabilir şahsıma😂

Hiç uzulemiycem sebebine gelince çünkü sonraki deprem içinde bu ülke akillanmayacak yine gözyaşı yine aynı şeyler sürek bir kısır döngü içinde olmaktan çok sıkıldım.

Bu rakam kesin değil. Bana fazla gibi geldi.
6.444 adet yıkıldığı tespit edilen, 26 küsür bin de yıkılacak bina var. Arama kurtarma çalışmaları, depremzedelerin kalacak yerleri ve diğer masrafları, molozların kaldırılması için çalıştırılan şeylerin faturası falandır bana az bile geldi şahsen.

Sadece binalardan hesaplarsak bile bina başına 2-3 milyon dolar zarar çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı